תקשורת או תשקורת?

כולנו מסתמכים בתפיסת המציאות שלנו על התקשורת. אך האם התקשורת משקפת את המציאות או מעוותת אותה בשיטתיות ומחליטה בשבילנו מה ראוי לתשומת לב ומה נועד לעבור מתחת לרדאר?

מאת: ענבר בזק, פעילה חברתית ואסטרטגית שיווקית, תושבת הגליל

מסיבת עיתונאים (צילום: קובי גדעון / לעמ)

בעולם כולו, אבל בישראל בפרט, לתקשורת יש תפקיד חשוב והיא מהווה גורם מרכזי בחיינו, שכן באמצעותה אנחנו מקבלים עדכונים על כל מה שקורה בארץ ובעולם ומגבשים דעות ועמדות כלפי אנשים, סיטואציות ואירועים חדשותיים.

השאלה היא האם התקשורת משקפת את המציאות בצורה אובייקטיבית או שהיא מעוותת אותה באופן שיטתי, על ידי התמקדות במה שצהוב ופופוליסטי ולא במה שחשוב?

האם התקשורת מדווחת על מה שקורה, או שהדיווח הוא סלקטיבי וסובייקטיבי באופן שיוצר "מציאות מדומה" (או Fake News"" – כפי שלאחרונה מרבים לטעון).

בשבוע שעבר נערך סקר בקרב עיתונאים ויועצי תקשורת על הסיפור התקשורתי של השבוע.
בין הסיפורים שעמדו לבחירה היו ביטול החוק שהעניק פטור גורף לבני ישיבות משירות בצה"ל ושירות לאומי והתפטרותו של חבר הכנסת גואטה מש"ס, בעקבות השתתפותו בחתונה של זוג להט"בי.

אבל הסיפור שדורג כ"סיפור התקשורתי של השבוע" היה הקריקטורה האנטישמית שהעלה יאיר נתניהו לדף הפייסבוק שלו.

למה זה חשוב?

 כי כפי שאנחנו רואים פעם אחר פעם, התקשורת בוחרת לעיתים קרובות מידי להתמקד בסיפורים הצהובים, המביכים, שהם בעלי ערך מציצני יותר מאשר ערך חדשותי, והשפעתם על חיינו נמוכה, בעוד שהסיפורים החשובים באמת, שהשפעתם על חיינו מהותית – נדחקים לעמודים האחרונים, אם בכלל ניתן להם מקום.

 

להלן כמה דוגמאות:

לפני כשבוע חבר הכנסת חיים ילין (יש עתיד) ערך סיור באצבע הגליל, במסגרת מהלך אותו הוא מוביל למלחמה בטרור החקלאי, במהלכו  הוא פגש עשרות בעלי עסקים קטנים וחקלאים, אשר תארו בפניו את הנזקים העצומים שהטרור החקלאי גורם להם (נזקים שהצטברו ל 900 מיליארד שקלים בשנת 2016!)

האזכור היחיד של הסיור היה ברדיו אצבע הגליל ובמקומון של המועצה.

 

חבר הכנסת מאיר כהן (יש עתיד), שהוא גם שר הרווחה לשעבר, מוביל בשנה האחרונה מהלך דרמטי  לצמצום והגבלת מספר התיקים בהם מטפלים העובדים הסוציאליים ברשויות המקומיות, למקסימום של 60 תיקים במקביל (מול המצב הנוכחי של טיפול במקביל ב-300 תיקים).

התקשורת כמעט ואינה מתייחסת למהלך זה.

אורן חזן עושה סלפי עם טראמפ (צילום מסך)

 

מצד שני, כלי התקשורת בארץ ובעולם סיקרו בהרחבה מופרזת את הסלפי של אורן חזן עם דונלד טראמפ ואת השמלה שלבשה השרה מירי רגב על השטיח האדום בפסטיבל קאן. 

מירי רגב בשמלת ירושלים (צילום מסך)

שני אלה הם אירועים צהובים, גימיקיים וחסרי כל ערך ציבורי אמיתי. בעוד שלמהלכים שמובילים חברי הכנסת ילין ומאיר כהן ישפיעו בצורה דרמטית על כל אחד ואחת מאיתנו: המלחמה בטרור החקלאי תכריע האם החקלאות הישראלית שנמצאת ברגעי השפל שלה תקרוס סופית או תשרוד. צמצום התיקים של העובדים הסוציאליים ברשויות המקומיות ישפיע באופן מהותי על איכות שירותי הרווחה שמקבלים האזרחים.

 

כשהתקשורת בוחרת להציג את השולי והצהוב במקום את מה שבאמת חשוב, מה זה עושה לחברה הישראלית?

בכנסת ישראל יושבים 120 חברי כנסת.

רובם הגדול אנשים ישרים, ערכיים ואידיאליסטים, שעובדים קשה מאוד מתוך אהבת המדינה ותשוקה אמיתית לייצר מציאות טובה יותר.

אולם התקשורת בוחרת להתמקד בסיפורים השליליים ובפרשיות השחיתות והפרת האמונים, ומצניעה את העשייה החיובית כגון החקיקה למען המשפחות החד הוריות, למען נשים עגונות, למען זוגות חשוכי ילדים, למען בעלי העסקים הקטנים ולמען קבוצות מוחלשות נוספות באוכלוסייה. מכיוון שהעשייה הפרלמנטרית החיובית, שלא רק שהשפעתה על הציבור גדולה מאוד, אלא היא גם מהווה את חלק הארי של פעילות הכנסת והממשלה, מוצנעת על ידי התקשורת, נוצרה בציבור תדמית מעוותת כאילו כל נבחרי הציבור הם תאווי בצע ותאווי כוח, חמדנים ומושחתים.

 

לאחרונה שמעתי מח"כ עפר שלח (יש עתיד) שהשתתף בדיון הועדה לביקורת המדינה לסיכום והסקת מסקנות מאירועי צוק איתן, שבתחילת הדיון הוא דיבר קרוב ל-40 דקות על מחדלי צוק איתן. כמה דקות לאחר שסיים לדבר התפרצו חברי הכנסת מיקי זוהר (הליכוד) ודוד ביטן (הליכוד) על ההורים השכולים, קטע מביש שסוקר בהרחבה בתקשורת, בעוד שהדברים המהותיים שהעלה חבר הכנסת שלח בדיון לא קיבלו אף לא אזכור קטנטן.

 

זה אינו מקרי שחברי כנסת כמו דוד ביטן, אורן חזן, בצלאל סמוטריץ' ומירי רגב מקבלים יותר זמן מסך מ-115 חברי הכנסת הנותרים ביחד (כמובן לא כולל את ביבי, שהגיוני שכראש ממשלה הוא יקבל זמן מסך גדול יותר). 

הם פשוט פיצחו את השיטה.

הם יודעים שכדי לקבל זמן מסך וחשיפה בתקשורת כל מה שצריך זה להיות פרובוקטיבי, פוגעני, לצעוק, להתפרץ, להיות פופוליסטי ובעיקר להיות חסר טקט וחסר נימוס .

העיקרון הזה עובד מצוין גם למשתתפי תוכניות הריאליטי – לא רק לחברי הכנסת.

 

הסכנה בכך לחברה הישראלית כפולה:

1. אנחנו מתרגלים לחיות בחברה אלימה, דורסנית וחסרת גבולות

2.    אנשים טובים וערכיים מתרחקים מהחזית הציבורית, מחשש שהתדמית השלילית שהתקשורת יצרה לפוליטיקאים תדבק בהם, וכך אנחנו מפסידים אנשים איכותיים בהנהגה, ומשאירים את הבמה לאורן חזנים ולמיקי זוהרים.