תקשורת אבן היסוד של הזוגיות

בחורה עם מחשב נייד

תקשורת היא אחד הכלים החשובים להתפתחות הזוגית בין בני הזוג, בזכותה אנחנו יכולים להבין מה בן הזוג חושב, בלי ספקולציות ומחשבות, שלרוב מובילות אותנו לריבים וכעסים מיותרים, על לא כלום. תקשורת, היא הדרך בא בני הזוג מתקשרים אחד עם השני, אם זה באמצעות מריבות או דו שיח גלו ומלא אמפטיה. הרבה פעמים חוסר בתקשורת בין בני הזוג, מובילה למריבות ובסופו של דבר לפירוק היחסים.

תקשורת חלק בלתי נפרד מהזוגיות

תקשורת מהווה את אחד מהמרכיבים החשובים ביותר במערכת היחסים בין בני הזוג. מריבות בין בני הזוג הן דבר שכיח ולרוב מדובר בנושאים הקשורים לבעיות בין בני המשפחה, שעות ארוכות בעבודה, בילוי עם חברים, הוצאות כספיות, פעילות בחדר השינה ועוד מגוון מלחמות אגו שסובבות סביב חלוקת התפקידים בבית. הרבה פעמים האופן בו בני הזוג מנהלים את הריב, קובע את איכות הקשר בין בני הזוג. אם בני הזוג נוהגים להקשיב אחד לשנייה, תוך רצון אמיתי להבין מה הבעיה המשפיעה על הצד השני, כדי להגיע לפיתרון מוסכם וממשי מתוך אמפטיה ואחריות הדדית לבעיה, הדבר מעיד על מערכת יחסים עמידה, בעלת תקשורת טובה, שמסמלת את אריכות מערכת היחסים. לעומת זאת, אם מדובר במערכת יחסים בא בני הזוג נוהגים לריב ללא ערף בלי רצון להקשיב ויותר מזה המריבה לרוב מתלהטת מהר מאוד לאלימות מילולית, גידופים והשמצות בין בני הזוג. הדבר מעיד על חוסר בבעיות תקשורת רציניות בין בני הזוג, מה שעלול להוביל לפירוק מערכת היחסים ואפילו לטראומה המלווה בבעיות רגשיות אצל הילדים, הנחשפים להתנהגות של הוריהם.

מה עושים כשאין תקשורת בין בני הזוג?

תקשורת היא יכולת נרכשת, ישנם מגוון כלים בהם יכולים להיעזר בני הזוג על מנת לפתור את בעיית התקשורת. דרך התמדה והתנסות במגוון כלים פשוטים, הזוג יכול לרכוש את מיומנות התקשורת ולהתחיל ללבן את יחסיו בצורה קשובה עם אמפטיה הדדית, שתקרב בין בני הזוג ותשכין שלום במשפחה. הרבה פעמים בני הזוג או אחד מבני בזוג לא מודעים לבעיה כלשהי, משום שהצד הנפגע הרבה פעמים מצפה מהצד הפוגע להבין לבד שישנה בעיה. צעד ראשון לתקשורת בין בני הזוג, הוא לתקשר, אם לא תשתפו את בן הזוג בבעיה הוא אף פעם לא ידע אותה. חשוב מאוד, לדעת מתי לחשוף בפני בן הזוג את הבעיה, הרי לא כל מקום מתאים לפתח בו שיחה, שעלולה להוביל לויכוח. מקומות כמו: אירועים חברתיים, אירועים משפחתיים, מקום עבודה, יום כיף זוגי, בילוי עם חברים או כל מקום ציבורי אחר אינו מתאים לבצע בו את השיחה, מומלץ למצוא מקום אינטימי רצוי לא בנוכחות הילדים. הרבה פעמים, אנחנו מתפרצים לדבריו של בן הזוג, דבר שמונע מאיתנו להקשיב ומונע ממנו להביא את רגשותיו ודעותיו עד הסוף, מה שמוביל הרבה פעמים לויכוח סוער והתפרצויות מילוליות אלימות. חשוב מאוד שניתן לבן הזוג לסיים את דבריו, תוך כדי הקשבה וניסיון להבין מה בדיוק מפריע לו. אנחנו לא תמיד חייבים להסכים לדבריו, אך באמצעות ההקשבה אנחנו יוצרים את הפתח לתקשורת שתוביל בסופו של התהליך, לפתרון הדדי מוסכם והרגשה של אמפטיה הדדית שתעשיר את חיי בני הזוג.

דנה שמעוני
ככל שאנחנו גדלים, מתבגרים ומתפתחים, החיים מציבים בפנינו אתגרים חדשים. המסע שלי בחיים האלה מגוון ומלא צבעים, וכל שלב, כל גל, כל שביל חדש מזמן לי שיעור, אותו אני רוצה לחלוק אתכם, הגולשים.