תקופת בין הסירים

את הבישול, בניגוד לניקיונות, צריך לעשות ממש לקראת החג. איך מקצרים זמנים במטבח? הסוד נמצא בסירים ובמחבתות, השף אסף גרניט עם 7 טיפים מקצועיים שיחסכו לכם המון זמן

השף אסף גרניט, בין הסירים זו הממלכה שלו (צילום: רון קדמי)

השף אסף גרניט, בין הסירים זו הממלכה שלו (צילום: רון קדמי)

המהירות שבה עזבו אבותינו את מצרים נמצאת ביחס הפוך לכמות ההכנות לפסח היום ובטח בזמן מטבח. ליל הסדר הוא מסורת של משפחה, הגדה וכמובן גם ארוחת שחיתות. לקראת הפסח אנחנו מורידים כסאות מהבוידעם ומתכונים מהרשת כי פסח הוא זמן נפלא לאוכל ומה מאחד יותר משפחה משולחן מלא במאכלים?

אלא שמפסח לפסח המטלה הזאת נעשית יותר מסובכת. בין הבן הצמחוני, לבן דוד שכבר שנתיים אוכל פליאו והדודה שלא אוכלת פחמימות, אנחנו מוצאים את עצמנו עם שלל מנות שצריכות להיות טריות, טעימות ומספיק טובות כדי לגבור על כל דרמה משפחתית שעלולה להתחולל בכל רגע. איך מספיקים להכין את כל המנות לכל האורחים ולא נופלים מהרגליים?

השף אסף גרניט מציע מספר טיפים שיעזרו לכם לצלוח את בישולי הפסח, ולא רק, בשלום. "הטיפ החשוב ביותר הוא לעבוד עם חומרי הגלם והכלים הנכונים," מסביר השף גרניט. "לכלי המטבח שלנו יש השפעה עצומה על איכות האוכל וגם על האנרגיה שלנו בתוך המטבח. אני בוחר את הכלים הטובים ביותר, כלים שתוכננו מתוך חשיבה על מי שמכין את האוכל – העיצוב, המשקל, הבטיחות – כל אלה עושים את ההבדל."

טיפ מספר 1: את כל מה שאפשר להכין מראש תכינו מראש

לשם כך מומלץ להכין תפריט שמותאם למספר האנשים, סוגי האוכל השונים לפי חלוקה למנות, כשבועיים לפני הפסח. כך תדעו בדיוק מה אתם רוצים לבשל ותוכלו להכין לכם לוח זמנים ולהזמין את הבשר, העופות או הדגים מראש. יש מאכלים שאין שום בעיה עם הכנתם מראש והקפאתם וזה בהחלט מקצר זמנים, בהנחה שלא שוכחים להוציא אותם מהמקפיא בזמן.

מכסי זכוכית מאפשרים לעקוב אחרי המתרחש בסירים (צילום: רון קדמי)

טיפ מס' 2: הכנות לעבודה במטבח

בהתאם לרשימה שהכנתם, ארגנו את סדר ההכנה, גם מבחינת זמני הכנה, כלומר מה בא אחרי מה, וגם מבחינת חומרי הגלם. למשל שטיפת כל הירקות במרוכז, או טיפול בחומרי גלם שמופיעים במספר מתכונים באותו הזמן. אם בארבע מהמנות יש לקצוץ בצל, קצצו לכל המנות יחד והפרידו לקערות בהתאם למנה וכך לגבי כל חומר גלם שנמצא בכמה מתכונים, כמו שום, עשבי תיבול וירקות. חשוב מאוד להקפיד על סכינים וכלי מטבח טובים שמייעלים מאוד את העבודה ומאפשרים דיוק מקסימלי.

טיפ מספר 3: כלי מטבח לבישול מהיר, יעיל וחסכוני יותר

לא רק בתקופות של אירוח, בישול קצר יותר הוא בישול בריא, יעיל וחסכוני יותר. לתחתיות הסירים והמחבתות חשיבות רבה לזמן הבישול ולפיזור החום. תחתית טובה מבטיחה בישול מהיר, יעיל ואחיד, תחתיות הסירים והמחבתות המתקדמות של סדרת Iron Spray מבית נעמן חוסכות כ- 30% מזמן הבישול ונועדו למקסם את אפקטיביות הבישול או הטיגון.

[youtube zcJrGcy8hbY nolink]

 טיפ מס' 4: בטיחות מעל הכל

בטיחות חשובה תמיד, אבל עוד יותר בתקופה של עומס ולחצים, כשהזמן דוחק והראש עסוק בהמון דברים. דאגו למשטח עבודה נוח, סכינים מושחזים וכלי מטבח עמידים לחום גבוה. כאשר יש לכם מספר סירים על הכיריים, תבניות בתנור, קל מאוד לא לשים לב ולהיכוות. חשוב שידיות הסירים והמחבתות לא יתחממו, זה מאפשר לגעת בהן בידיים חשופות וגם מאפשר להכניס סירים לתנור ללא צורך להעביר לתבנית, מה שחוסך זמן עבודה ומאפשר גמישות בבישול. גם למשקל הסירים יש חשיבות גדולה, בסדרת Iron Spray משקל הסירים נמוך כדי להקל על העבודה במטבח.

טיפ מס' 5: להיות מרוכזים ולשים לב לזמנים

רשימת המטלות במטבח מסייעת לשמירת זמני ההכנה. המטבח יכול להיות ממלכה מסוכנת וכדאי מאוד שנשים לב לכל מה שקורה במטבח בכלל ועל הכיריים בפרט. בשעות לחוצות במטבח, אנחנו עלולים לפספס מעט בזמני ההכנה ולכן מומלץ שהסירים והמחבתות יהיו בעלי ציפוי נון-סטיק בטיחותי כדי שהמזון לא ידבק. עוד דבר שמסייע לריכוז כשהכיריים עמוסים וכבר לא זוכרים מה מתבשל איפה, הוא מכסי זכוכית שמאפשרים לעקוב אחרי הבישול בלי להפריע למהלך הבישול. כדאי גם להקפיד על מכסים בעלי נקבים מיוחדים לוויסות הבישול, בטח כאשר מדובר בבישול ארוך.

השף אסף גרניט בפעולה (צילום: רון קדמי)

טיפ מספר 6: צמצמו את כמות הכלים

כשמרוב מנות כבר לא נשארו כלים נקיים או לחלופין כבר ממש אין מקום במדיח, גם לא בסיבוב השני זה אומר שהמון זמן מתבזבז כדי להעביר מכלי לכלי ואחר כך גם על ניקיון. כאשר הסירים מעוצבים, אפשר לפסוח על העברה לכלי הגשה ולהגיש את הסירים ישר לשולחן בלי לפגוע באסתטיקה של סידור השולחן ועם הרבה פחות בלגן וכלים.

טיפ מספר 7: בממלכת המטבח אל תתביישו להתפנק

לכלי המטבח השונים יש כאמור חשיבות בטעם, אבל גם לנוחות העבודה וליעילות ולכן יש חשיבות בבחירת הכלי הנכונים. עדיף להשקיע לאט ובחכמה בכלי המטבח כדי להפוך את המטבח לנוח ויעיל לעבודה. התחילו בכלים שאתם משתמשים בהם בתדירות גבוהה יותר. שימו לב לצרכים שלכם וקבעו את הקריטריונים הדרושים לכם בכל כלי והקפידו להתאים את הכלי למטרותיו. במטבח מוטב להשקיע בתדירות נמוכה יותר בכלים איכותיים, של חברה ידועה ובעלת מוניטין שעשויים מחומרים איכותיים, בעלי רמת גימור מוקפדת גם מבחינת שימוש וגם מבחינת עיצוב, עומדים בתקני בטיחות ועוצבו מתוך מחשבה על מי שעובד במטבח.

סדרת Iron Spray, סדרת הסירים והמחבתות החדשה מבית נעמן הכוללת כ- 15 פריטים, תוכננה מתוך מחשבה להעניק לך במטבח את כל הכלים לעבודה קלה יותר ולהשגת התוצאות הטובות ביותר במינימום זמן ומאמץ. הסדרה המתקדמת נועדה לזירוז הבישול ולחיסכון של כ- 30% בזמן הבישול, וכך גם חסכונית יותר בחשמל או בגז, בעזרת תחתיות מחוזקות בעלות 4 שכבות. כל מוצרי הסדרה כוללים ציפוי Non Stick איכותי, בטיחותי וכפול למניעת הידבקות ולצמצום כמות השמן, ידיות חלולות שאינן מתחממות, מכסי זכוכית מחוסמת עם נקבי ויסות. סדרת איכות זו נועדה להעניק למשתמש את כל הכלים הנכונים לבישול נוח, מהיר ואופטימלי ואת התוצאות מרגישים בטעם.