תפקיד חייך / אורית רוזנבוים

תפקיד חייך

כמה פעמים שמעתם את המשפט "צריכים לקבל רישיון כדי להיות הורים" ?

אז אם לא רישיון (למרות שממש חבל שאי אפשר), לפחות ספר שייתן לכם את הכלים להיות הורים טובים יותר, או לפחות הורים טובים דיים (על משקל "אמא טובה דיה" של ויניקוט).

בספר הנפלא הזה, תוכלו לקבל כלים לחיים טובים יותר, שלווים יותר, הורות הרמונית ומכבדת.

תוכלו ללמוד כיצד לגדל משפחה שוויונית ומאושרת.  נשמע כמו חלום רחוק ? לא בטוח בכלל.

זה המקום להבהיר שלא מדובר בספר הדרכה פר אקסלנס, וגם לא "ספר מתכונים לגידול ילד מאושר" כמו שכתוב בהקדמה, אך הספר מעניק צורת התבוננות חדשה על ההורות, החינוך, השילוב המעניין הזה בין הורים לילדים וחייהם המשותפים. (והאמינו לי בחרתי בקפידה את הניסוח, אני מתכוונת לכך באומרי "השילוב המעניין הזה")

הספר מלווה אותנו בנקודות זמן שונות במסענו כהורים. הוא נותן לנו ארגז כלים ובו מספר דרכי התמודדות עם מצבים שונים ומאתגרים – בו כל אחד מאיתנו יכול לבחור את הדרך בה הוא פוסע במסע.

אין פה שחור ולבן, אין פה "איך צריך להתנהג", יש פה גישות, המלצות, וההשלכות של כל אחת מהדרכים.

הספר מבוסס על השיטה האדלריאנית והוא מורכב מחמישה שערים :

  1. מניחים תשתית.
  2. הילד מעצב את אישיותו.
  3. התנהגויות מפריעות של ילדים.
  4. גיל ההתבגרות.
  5. עצב, לחץ ומשבר.

כל פרק בספר מתחיל בקטע/ציטוט שנותן הצצה לשיטת אדלר והמשך הפרק דן באותה סוגיה, מפרט אותה ומפרק אותה לגורמים.

כמו כן, בספר ראשי תיבות שמסייעים להבנת הגישה וליישומה ביתר קלות בחיי היומיום שלנו.

אשתף אתכם במשהו, כשאתה סוקר ספרים, אתה נוהג "לשמור לך בראש" (או ממש לסמן) משפטים שאתה רוצה אח"כ לצטט בסיקור. פה מצאתי את עצמי כל כמה עמודים אומרת לעצמי, "את זה אני אצטט", "וואי זה ממש חשוב".

אם הייתי ממשיכה כך , קרוב לוודאי שהייתי מצטטת לכם את הספר כולו, אבל אני לא יכולה לעשות את זה, ולכן אסתפק בהמלצה חמה לקרוא אותו.

מדובר בספר חובה לכל הורה, אשר יכול לקחת ממנו מה שמתאים לו ולהעשיר את עולמו כהורה ומחנך, כישות משפיעה, יוזמת ומשתפת.

בספר דוגמאות רבות לויכוחים, עימותים, משברים ומצוקות שהורים נתקלים בהם על בסיס יומי. הוא נותן פרשנות לכל אחד מהמצבים, כיצד הילד רואה את הסיטואציה, כיצד ההורה רואה אותה וכיצד כל אחד מהם מפרש אותה. הוא בוחן סוגי משפחות שונות ודרכים שונות לחינוך ומאיר את ענינו לגבי כל אחת מהדרכים.

מאז ומתמיד התחום הזה ריתק אותי. במהלך דרכי המקצועי עשיתי הסבה ולמדתי ליווי התפתחותי לתינוקות. תמיד אמרתי שלקבל כלים יהפוך את מלאכת ההורות לפשוטה יותר. כמו עם תינוקות, כך גם עם פעוטות, ילדים צעירים, נוער ואילך. לכל גיל יש את האתגרים שהוא מציב, ואין ספק שאין מתאים מהשם שנבחר לספר, זהו בהחלט תפקיד חיינו.

אני מאושרת שקראתי את הספר הזה, החכמתי, העשרתי את עולמי, נחשפתי לרעיונות חדשים, יצאתי קצת מהקופסא (באופן כללי אוהבת לעשות את זה). אני חוזרת להיות אמא טובה דיה, ואתם ? לכו לקרוא את הספר המרתק הזה.

ממליצה בחום.

Mira Rozenfeld - מעבר לתוכן
אמא ורעייה, אוהבת לקרוא, וכמה שיותר. הז'אנר האהוב עליי הוא מתח אבל קוראת כמעט כל מה שבא ליד (למעט אולי פנטזיה).