תפילת ים/חאלד חוסייני

"והערב אוכל לחשוב רק על הים, כמה עמוק הוא, כמה עצום, כמה אדיש.
כמה אין בי עוד כוח להגן עליך מפניו".

"אומרים, כך שמעתי, שאנחנו אורחים לא קרואים. שאיננו רצויים פה.

עלינו לקחת את רוע מזלנו למקום אחר".

הורדה

אינני יודעת מה משך את ליבי יותר, הסיפור הנפלא או ההקדשה לזכרו של איילן, אולי העובדה שהסיפור מסופר על סוריה (אבי נולד בה) או המחווה של הוצאת מטר לתרום את כל רווחיה ממכירת הספר לנציבות האו"ם לפליטים. בכל מקרה לפנינו ספר מקסים, מאוייר נפלא ופורט על נימים רגישים ודקים.

קראתי ובכיתי, ושוב קראתי ושוב בכיתי וכאבתי ושאלתי איך העולם שלנו מתנהל.

בלילה בחשיכה, רגע לפני שהם בורחים אל הלא ידוע ועוזבים את עיר הולדתם, אב מחזיק את בנו הישן ומעלה זכרונות מבית סבו בסוריה.

זהו סיפור  המתאר געגוע, כאב ופרידה מהעיר חומס שנמחקה במלחמות הדמים בסוריה. זהו סיפור על עולם לא שפוי שבו אלפי אנשים נספים בים בנסותם להימלט מהתופת, זהו סיפור על מלחמה אחת ארוכה שלא רואים את סופה.

בסיפור שלפנינו אב מספר לבנו כיצד נראו החיים פעם לפני שהתהפכו עליהם ללא הכר, כשהשווקים המו אדם ואפשר היה להסתובב בחוץ וליהנות מיפי הטבע, הוא מספר על סמטאות מדיפות ריח קובה, על כיכר מגדל השעון. הוא גם מזכיר לו את המציאות העגומה בה הם חיים כיום.

"תחילה באו המחאות, אחר כך המצור, השמים ירקו פצצות. רעב. טקסי קבורה".

חוסייני מצליח להעביר אל הקוראים את התחושות והריחות ובעיקר את הכאב הגדול והשבר.

"אבל החיים ההם, הזמן ההוא, נראים עכשיו, אפילו לי, כמו חלום, כמו שמועה שהתפוגגה זה כבר".

פינת האיור של דן ויליאמס, כשאני קוראת ספר ילדים אני מתענגת על האיורים וכשהם טובים זו חגיגה בשבילי. אני ממליצה להדריך את הילדים להסתכל על הפרטים הקטנים באיורים, למדו אותם לחפש את הקשר בין הסיפור לאיור, מתי הצבעים שמחים ונעימים, מה קורה לאיור כשהטקסט משתנה והופך להיות עצוב, דן ויליאמס מיטיב לעשות זאת, ניתן לראות את ההדרגתיות בשינוי הצבעים כשהאב מספר על החיים שלהם כיום.

אני ממליצה מאד על הספר לילדים ולמבוגרים. 

"הספר "תפילת ים" נכתב בהשראת סיפורו של איילן כורדי, הפעוט הסורי בן השלוש שטבע בים התיכון במסעו לקבלת מקלט בארצות אירופה,

ונפלט אל החוף. בשנה שלאחר מותו של איילן, 4,176 פליטים אחרים מצאו את מותם או נותרו בגדר נעדרים, בעת שערכו את אותו מסע.

מספר האנשים שמקפחים את חייהם בים רק הולך וגדל".

חאלד חוסייני הוא סופר מוערך מאד, שגריר של רצון טוב ב-unhcr למען פליטים סורים, הקים ארגון שאינו למטרות רווח המספק סעד הומניטרי לעם האפגני. ספרו "תפילת ים" מלווה באיוריו של דן ויליאמס מופיע ברשימת הספרים המומלצים של משרד החינוך לנוער בתוכנית "מצעד הספרים".

 

רחל אמיתי - מדייקת מהבטן - עלמה נדבר
נשואה באהבה לדני הורים לנועה נדב ועידו, סבתא לעלמה גרה בראש העין עובדת כספרנית בחטיבת ביניים אוהבת לכתוב, לבשל, לעסוק בעבודות יצירה ואוהבת לאהוב, מאמינה בטוב החלטתי לפתוח בלוג בסלונה לאחר סדנה מעוררת השראה עם יעל כרמי. אני מתרגשת ונפעמת מהאפשרות שאנשים יקראו את מה שעל ליבי