תפוס ת'רגע

שמעון אדרי הוא צלם שאוהב להנציח רגעים ושברירי שניה בטבע. הצילומים שלו מתאפיינים בשילוב של טאץ' אמנותי וחשיבה מקורית וכבר זכו בפרסים יוקרתיים בתחרויות נחשבות. פגשתי את שמעון במקרה לגמרי, ואהבתי את הצילומים שלו. נתתי לו משימה קשה.

בחורה עם מחשב נייד

לשמעון אדרי יש אהבה לטבע, לבעלי-חיים, לעונות השנה, וים של סבלנות.
לא פשוט לצלם חיות בפעולה.
חיה ששומעת רעש אנושי מתכנסת במחילתה,
אֵם מגינה על גוריה הרכים,
ציפור מתעופפת ברגע הלא-נכון.
המעקב אחר בעלי החיים דורש ימים ולילות ארוכים של המתנה,
לעתים בתנאי מזג אוויר לא נעימים כשכולם כבר בבית מתחת לשמיכה. במשך השנים שמעון  למד איך להתחקות אחרי טקסי החיזור של החיות, איפה יש חיים חדשים, מי מקנן ומי דוגר ולאן יגיעו החיות למצוא ארוחת ערב.
נתתי לשמעון משימה לא פשוטה: לבחור את שלושת התמונות שלו שהוא הכי אוהב. רק שלוש? הוא אמר לי. הנה הבחירות שלו.

זיקית תופסת טרף, פורסמה גם במגזין של נשיונל-ג'אוגרפיק

למה דווקא בתמונה הזו בחרת?
אני הכי אוהב לצלם בטבע. לעבוד עם בעלי-חיים זה  מרתק: לעקוב אחריהם, ללמוד אותם לאט. כשהתמונה זכתה במקום ראשון בתחרות צילום באתר האינטרנט של הנשיונל-ג'יאוגרפיק הרגשתי סיפוק אדיר. מבחינתי זה אחד ההישגים הכי גדולים שלי. זה ממש להגיע לקצה גבול-היכולת בתחום של צילום טבע. תביני, בעלי חיים זה לא דוגמניות: אנחנו עובדים לפי הרצונות שלהם ולא הם לפי הרצונות שלנו. זה מקשה את הצילום פי כמה. לקח לי שלוש שנים לצלם את התמונה הזו!

דוכיפת מאכילה גוזל צעיר

אם יכולת לבחור, באיזו תקופה היסטורית היית בוחר לחיות?
בתקופת התנ"ך. יש לי המון ספקות אם זה בכלל היה. הייתי רוצה להביא איזה תיעוד מצולם לכל התקופה הזו.

ניסיונות הכיבוי במהלך השריפה הגדולה בכרמל

ספר לי על משהו מעניין שקרה לך במהלך צילומים
הלכתי לצלם באיזור מבודד בבקעה, על גבול ירדן. יש שם ציפורים נדירות שמגיעות לקנן למשך תקופה קצרה כל שנה. באחת הפעמים במדרון שהסתתרתיו בו, התחילו להגיע פרים. חזרתי לשם אחרי כמה שבועות ופתאום ראיתי שהשטח כולו מגודר. אחד החקלאים שעובד שם באיזור סיפר לי שממש אתמול התפוצצה שם פרה שעלתה על מוקש.

מה החלום שלך?
לטייל עם הילד שלי באפריקה. הוא בן שלוש וחצי, וכבר צלם. אני לוקח אותו איתי לצלם בטבע והוא מכיר כל כך הרבה סוגים של בעלי-חיים, עד כדי כך שהוא אמר לי: אבא, יותר כיף לי בטבע מבקניון. לשמוע אותו אומר דבר כזה זה עבורי חלום שמתגשם. לדעת שהוא קיבל ממני את כל האהבה הזו לטבע.
החל משבת הקרובה תמונות אלו ואחרות מוצגות בתערוכה בגלריית הסוכה, רח' המלאכה 6, בנימינה. התערוכה תיפתח ב 12 לינואר, 16:00-20:00, ותהיה פתוחה במהלך החודשים הקרובים. הכניסה חינם.
עוד תמונות ופרטים נוספים ניתן למצוא בעמוד הפייסבוק של שמעון או באתר שלו.