תערוכת "60 שנה מבעד לעדשה" במלון נוף גינוסר

מתוך התערוכה. צילום: לילך דה-פז

חגיגה ישראלית כזו מזמן לא נראתה במלון נוף גינוסר, שעל שפת הכנרת. חגיגה כפולה שנפתחה בסופ"ש בהשקת תערוכת צילומים ייחודית של אמן הצילום סמי פרג' ז"ל שהפך למוסד  צילום בישראל מיום עלייתו מבגדד. התערוכה "ישראל- 60 שנה מבעד לעדשה", מציגה רגעים מדרכו ומיצירותיו בשחור לבן ללא שום עיבוד דיגיטאלי. אוצר התערוכה בנו של סמי פרג', סיון פרג' הקדיש את התערוכה לאמו טאניה וסיפר בהתרגשות על העשייה סביב התערוכה מרגע הרעיון ועד גמר תליית התמונות ברחבי המלון. (התערוכה פתוחה לציבור הרחב).

מתוך התערוכה. צילום: לילך דה-פז
מתוך התערוכה. צילום: לילך דה-פז

רוני מנור מנכ"ל מלון נוף גינוסר, קיבל את פניהם של אורחים רבים שהגיעו מרחבי הארץ לערב פתיחת התערוכה ולמסיבה ישראלית שהיוותה את יריית הפתיחה לקונספט המלון החדש שיאופיין בישראליות טהורה מתוקף היותו המלון הקיבוצי הראשון מאז 1964. במופע קצבי על טהרת שירים ישראלים הקפיץ דקלון את הקהל, על הקולינריה ניצח שף גיל גרין ביד רמה ובשלל מטעמים בדוכני מזון עשירים ומגוונים.

על סמי פרג':

סמי פרג' החל את דרכו בעולם הצילום עוד בבגדאד עיר הולדתו כשעוד היה ילד בחנות הצילום  של דודו נורי חביב שהיה מהצלמים המובילים בבגדאד. סמי  עלה עם משפחתו בתחילת שנות החמישים לארץ לאחר שצילם עוד בבגדאד  את מרבית יהודי עיראק שעלו לארץ עבור תעודות העולה. עם הגעתו ארצה השתכן עם משפחתו באוהלים של מעברת עמישב. בשנת 1957 כשהיה בן 20, פתח עם אחיו את חנות הצילום פוטו פרג' בפתח תיקווה. במהרה הפך הסטודיו לשם דבר בעולם הצילום הישראלי וכמובן בעיר, כאשר היו חלוצים במגוון התחומים בעולם הצילום.

חלון הראווה של החנות היה לאטרקציה ייחודית, כאשר מדי מוצ"ש נאספו מאות מתושבי פתח תיקווה והסביבה לצפות בתמונות שסיפרו את חדשות העיר באותו שבוע, אשר הוצגו לראווה בהגדלות ענק  בחלון הראווה.

Autosave-File vom d-lab2/3 der AgfaPhoto GmbH

סמי היה מהראשונים שהביאו את פיתוח הצבע והגדלות הענק לארץ ומספר שנים לאחר מכן את המהירות בהדפסת התמונות "מהיום למחר” והטביעו את מטבע הלשון  "מה אני פרג' ?…"  למהירות ומקצועיות.

צילומי השקיעה של סמי פרג' מוזכרים בשירו של צביקה פיק  "הפרחה " "…השמש של פרג' קורעת את הים…".

בשנת 1967 פתחו האחים פרג' את חנותם הראשונה בתל אביב ,ולאחר מכן ב- 1973 את חנות הצילום הגדולה במזרח התיכון בית האחים פרג' בדיזנגוף תל אביב בבניין קולנוע ארמון דוד והפכו לאייקון ומותג הצילום המוביל בישראל בכל הזמנים.

בשנת 1980, עזב סמי את תל אביב וחזר לחנות הראשונה בפתח תיקווה והקים את הסטודיו לצילום ילדים המוביל בארץ והציג תערוכות בנושא בארץ ובחו"ל .

בשנת 1991 הציג סמי עם בנו סיון תערוכת צילומים "עיר במלחמה" על העיר פתח תקווה בזמן מלחמת המפרץ. התערוכה הוצגה בארץ ובארה"ב, בה קיבל סמי אזרחות כבוד של העיר טולסה באוקלהומה. משנת 2007  השתתף באופן קבוע בתערוכת אומנות ישראלית. אמן הצילום סמי פרג' המשיך לצלם עד יומו האחרון כאשר הוא גורם למצולמים שלו תמיד לחייך דרך הסיפורים והבדיחות שהיו חלק בלתי נפרד ממצלמתו ודרכה שימר את הסלוגן שטבע :"אל תתנו לחיוך לחלוף".

סמי פרג' הוגדר בכתבה שערכו עימו לפני פטירתו "כמלך הצילום של ישראל", אשר צילם דורות של ילדים ומשפחות ואת התפתחותה של מדינת ישראל.

סיון פרג', אוצר התערוכה, בנו של סמי ובעל הסטודיו הגדול בארץ לצילום ילדים ומשפחות במושב נווה ירק. עבד  עם לצד אביו עד יומו האחרון, ספר על עבודת השיחזור ועיבודי התמונה לתערוכה החדשה. "מגוון הנגטיבים, תשלילים היה עצום, מנגטיב זכוכית, פלטות נגטיבים במגוון גדלים אשר חלק מהסורקים לא זיהו, נאלצתי לבנות מערכת צילום שתוכל להמיר את הנגטיבים לפורמט דיגיטאלי ולהכינם להדפסה .לא נעשה כמעט שימוש בתוכנות לעיבוד תמונה בכדי לשמר את האותנטיות של הצילומים שיתאימו לתקופות בהן צולמו. כל שקית עם נגטיב הייתה כמו שקית "הפתעות" שאת מה שהיה מצולם בה גיליתי רק לאחר השחזור, כל פעם פיסת היסטוריה חדשה.

ההרגשה שאתה עובד ומשמר היסטוריה של עידן הצילום, המעבר משחור לבן לצבע, המעבר מפילם למדיה דיגיטאלית, שקופיות במגוון גדלים".

רוני מנור, מנכ"ל תיירות נוף גינוסר, ציין:"לרגל השקת קונספט המלון, ישראלי במהותו והראשון בין מלונות הקיבוצים, תערוכת הצילומים המיוחדת משקפת בצורה מקבילה את חזון המלון שמשמר לצד הקדמה את עברו ההיסטורי, הנופים, המרחבים ואווירת האירוח בו מסמלים את הישראליות במיטבה".

למפגש החברתי במלון  נוף גינוסר הגיעו רבים ביניהם:  אמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות עם אשתו יעל, עידן גרינבאום – ראש מועצת עמק הירדן, שמעון סויסה – ראש מועצת חצור הגלילית, עופר לפלר דובר רשות שדות התעופה, מיקול בנהמו מנכל"ית בנק CBH  בישראל, אדי קורן מנכ"ל אפשטיין הנדסה,  גיא ירמק מנכ"ל קייקי כפר בלום, רווי רז  – יו"ר צוק מנרה, יהודה כרמי מנכ"ל הסחנה, עו"ד חיות גרינברג ועו"ד מנשה סלטון, סוכני תיירות מובילים, אנשי תקשורת ואורחים רבים.

לילך
בלוג על אמהות, בריאות, טבע, יופי, אופנה, נשים ואוכל טוב ובריא ♥ בקרו אותנו גם בדף הפייסבוק "אמא טבע".