תערוכת צילומי העיתונות " עדות מקומית" ו-" world press photo" במוזיאון ארץ- ישראל

בחורה עם מחשב נייד

unnamed

בצילום: ראש הממשלה ורעייתו באירוע המימונה. צילמה אבישג שאר ישוב

אירוע תחרות צילומי העיתונות "עדות מקומית" נפתח אתמול בחלוקת תעודות לצלמים הזוכים בתחום העיתונות. את התמונות והסדרות בתערוכה בחרה אוצרת התערוכה, כלת פרס סוקולוב והצלמת המוערכת, ורדי כהנא. צוות השיפוט כלל אנשי מקצוע מובילים בתחומי הצילום ביניהם- חנוך מרמרי, אבי קורן, יון פדר, דגנית ברסט, מיכה קירשנר, נעם גל, מורן שוב וצחי בקר סמנכ"ל מוזיאון ארץ ישראל.

הסתובבתי בין הצילומים בתערוכה  והבנתי כמה הרבה קרה כאן השנה. כל כך הרבה אירועים והמשפיע מכולם מבצע "צוק איתן" שהיה בקיץ. הצילומים המתעדים את הלחימה ואת החיילים, כל כך העציבו אותי והשאירו תחושה קשה במיוחד לאור מה שקורה במדינה והבחירות המתקרבות. לכן, גם לא הופתעתי שהתמונה הזוכה שנבחרה לתמונת השנה, מציגה את נועה, חברתו של גיא אלגרנטי ז"ל, לוחם מגלן עומדת מעל קברו וסביבה חבריו ליחידה שצילם יובל חן.

צלמים נוספים שזכו הם: דניאל צ'ציק על הסדרה "מכת שמש" . אבישג שאר ישוב על צילום ראש הממשלה ורעייתו במימונה. היו זוכים נוספים בקטגוריות השונות וכולם מוצגים בתערוכה. כ-7000 צילומים הוגשו לתחרות השנה ומתוכם נבחרו 250 תצלומים בקטגוריות השונות: חדשות, דת וקהילה, אורבניזם ותרבות, טבע וסביבה, ספורט, סיפור מצולם וקיץ 2014.

אני התרשמתי במיוחד מצילומי המגזר החרדי, אולי מכיוון שעולמם רחוק ממני ונראה לי כמו סיור בארץ זרה. מיכל חלבין צילמה סטודיו ליוגה שמפעיל זוג חרדים בבית שמש. אוליבייה פיטוסי צילם את מסיבת פורים במאה שערים.

unnamed[4] (2)

unnamed[3] (2)

unnamed[6]

צילום הלוחמות של מיכל פתאל שזכתה במקום שני בקטגוריות דת וקהילה, משך את עיניי. איזה נשים עוצמתיות ומעניינות. גם מהצילום של רינה קסטלנובו- לוחם צה"ל שנפצע ומובל לסורוקה – לא יכולתי להסיר את העיניים.

unnamed[2] (6)

unnamed[3] (3)

לצד "עדות מקומית" מוצגים הצילומים הזוכים מהתערוכה העולמית של "world press photo" שהיא התערוכה לצילומי עיתונות החשובה והגדולה בעולם. מתוך מאה אלף צילומים שהוגשו לתחרות נבחרו 200 צילומים בקטגוריות השונות. התמונה הזוכה היא של ג'ון סטנמייר האמריקאי שצילם מהגרים אפריקאים על חוף העיר ג'יבוטי ומרימים את מכשיר הנייד כדי לקלוט אות סלולרי מסומליה השכנה. אני התעכבתי על הצילום של יאנה אשנברנרובה מצ'כיה שצילמה בקונגו להט"בים (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים ובי סכסואלים) שהסכימו להצטלם למרות שהם נרדפים ונתונים לאפליה ואלימות. דנילה טקצ'נקו מרוסיה צילמה אנשים מתבודדים שבחרו לפרוש מחברת בני אדם ולהתגורר בטבע וזכתה במקום ראשון בקטגוריית סדרות. הצילום האחרון שאביא לכאן מתמקד שוב בנשים צעירות וכשרוניות העוסקות בספורט.אליסה שוקר מארצות הברית צילמה את חברות ליגת הכדורגל המקוות לייסד כדורגל אמריקאי לנשים לא רק בארצות הברית אלא גם באוסטרליה ואירופה.

unnamed[1] (4)

unnamed[4] (4)

unnamed[1] (5)

תערוכה מומלצת ומרתקת. מצאו זמן ולכו לצפות. התערוכה תוצג עד 24.1.15, מוזיאון ארץ ישראל, תל אביב.

Iaffa Gavish
כותבת על נושאים מגוונים. הצגות, ספרים, אוכל, מסעדות ולייף סטייל. תמצאו כאן את היומיומי, את שעות הפנאי ואת ההנאות הקטנות של החיים.