תערוכת החלל הבינלאומית – Beyond Planet Earth – במדעטק בחיפה

מה דעתכם לקחת דרכון ולצאת לטיול מכדור הארץ, אל החלל, הירח ומאדים ? לראות, להריח ולשמוע את המראות בחלל ? פתוח גם בכל חופשת הפסח 17.3-2.4


אם חשבתם שרק ילדים אוהבים לשחק במשחקי דימיון, טעיתם. מסתבר שגם המדענים כאלה. בתערוכת החלל הבינלאומית המובילה Beyond Planet Earth, שמוצגת בימים אלה במדעטק בחיפה (אחרי שהוצגה ב – American Museum of Natural History בניו יורק וב Ontario science- center Toronto Canada), החליטו המדענים להציג את הרעיונות המיוחדים והמשוגעים, אבל ברי המימוש ב-50 השנים הקרובות, של עתיד המסע האנושי במערכת השמש ומעבר לה. התערוכה מציגה את הצעדים הבאים: היפרדות מכדור הארץ, מעבר לתחנת קבע על הירח, התיישבות על מאדים, נחיתה על אסטרואיד ויציאה אל המחוזות הרחוקים ביותר במערכת השמש ואף מעבר לה. עם זאת, יש בתערוכה נגיעה גם באבני הדרך החשובות ביותר בסיכום 50 השנים הראשונות של חקר החלל.

רכב השטח במאדים, מודל ביחס 1:1, צילום : יח"צ

התערוכה מדמה טיול, שעושים מכדור הארץ, אל החלל, הירח ובסוף למאדים. כדי לצאת לטיול, מגיעים לטרמינל הטיסות חלל, שם אפשר לראות על לוח הטיסות את הטיסות הבאות היוצאות לחלל. הילדים מקבלים דרכון, מחתימים להם אותו עם "דרך צלחה" ובהמשך, בכל תחנה, הם מחתימים את הדרכון ומקבלים אישור על ביקור בכל אזור (הסתובבתי במערכת השמש, יצאתי מצדק חזרה לכדור הארץ ועוד). מבחינת הילדים זו ה-אטרקציה של התערוכה.
הסיור בתערוכה משלב קולות, ריחות ומראות מן החלל. אפשר לשמוע את הצלילים ששודרו מהחלל, להריח את הריח שבו נתקלו האסטרונאוטים על הירח והמוצגים, שחלקם בנויים בגודל אמיתי, באמת נותנים תחושה, שאנחנו במקום אחר, עטופים באווירה אחרת.

בתערוכה ניתן לראות מיצגים חדשניים ומרתקים כמו: בסיס קבע על הירח ובו מודל גדול של מגורים מתנפחים, המאכלסים ארבעה אסטרונאוטים, מעלית ירח מיוחדת, המיועדת להעברת חומרים נדירים ממכרות בירח חזרה לכדור הארץ, מודל ענק של האסטרואיד איטוקאווה ממנו נאספו חומרים על ידי רכב החלל היפני "היאבוסה" ולידו חתיכת מטאוריט אמיתית, שנמצאה לפני הרבה שנים.

מודל של האסטרואיד איטוקאווה ולידו חתיכת מטאוריט אמיתית, צילום : יח"צ

לצד מודל המגורים המתנפח, יש מודל התיישבות בחלל. מבחינת הבנות שלי, זהו בהחלט מקום מעניין לגור בו, גם אם צריך ללכת כל הזמן עם חליפות.

מודל התיישבות בחלל, צילום : יח"צ

כוכב הלכת מאדים זוכה להתייחסות נרחבת בתערוכה, עם מודל בגודל מלא של מעבדת החלל המשוכללת ביותר שנמצאת היום על פני הכוכב האדום: "סקרנות" ומרחיק עוד אל ירחי כוכב הלכת צדק ובעיקר אל הירח "אירופה", הנחשב לגורם השמימי בעל הסיכויים הגדולים ביותר להתקיימות חיים ואף מעבר לגבולות מערכת השמש.

מעבדת החלל, צילום : יח"צ

התערוכה אינטראקטיבית ומזמינה את המבקר בה להבין, לגעת וללמוד על החיים בחלל, למשל :

  • אפשר לראות את הצמיג של רכב הירח העתידי העשוי רשת של מתכת ומתחתיו חתיכה מהרשת, שמזמינה לגעת ולמשש אותה
  • בגד חלל עתידני, שמאפשר לילדים להכניס את הראש ולהצטלם עם הבגד
  • התנסות במבחן מדעי להתאמת תנאי החיים על מאדים לבני אדם
  • משחק אינטראקטיבי בו צריך להציל את כדור הארץ מנפילה של אסטרואיד
  • המחשה של טיסה בשמי המאדים
  • הארצת מאדים – משחק שבו יכולים להשתתף מספר משתתפים, המוצג על גבי משטח ענק של לוח מגע והופך את מאדים מכוכב לכת שומם, למקום מגורים
התנסות בטיסה בשמי מאדים, צילום : יח"צ

לצד המוצגים בתערוכה, מופיעים הסברים רבים המאפשרים לכל מבקר להבין את מה שרואות עיניו.

עוד במדעטק בחול המועד פסח

מתחם מהפכת הייצור הדיגיטלי, הכולל הדגמה חיה של מדפסות תלת מימד, תוכנות בניית מודלים תלת-מימדיים, סריקה תלת מימדית, רובוט מצייר וסרטים על מהפכת הייצור הדיגיטלי.
המתחם יופעל בימים 27,28,30 למרץ 2013 בשעות 12:00-16:00, וב-29 למרץ 2013 בשעות 10:00-14:00

כל השנה במדעטק

  • · תערוכות מדעיות אינטראקטיביות- אנרגיה ירוקה, ליאונרדו דה וינצ'י, תעופה, חדר חושך, קסם של מדע, תעתועי ראיה, מדעי החיוך, חדר חידות ועוד.
  • · פארק נובל אנרג'י למדע – תערוכת חוצות ובה מתקנים גדולי מידות לחוויה מלאה של עובדות ותגליות מדעיות של גדולי המדענים בהיסטוריה.
  • · סינמטריX – סרטי מדע רב חושיים בתלת מימד.
  • · מדעטף – מתחם פעילויות לגיל הרך.

איפה, מתי, כמה ?

תערוכת החלל הבינלאומית פתוחה לקהל החל מאמצע חודש מרץ 2013 למשך חצי שנה.שעות פתיחה בימי חופשת הפסח  17.3 – 2.4

א'-ה'          10:00-18:00
ו' וערבי חג  10:00-14:00
שבת וחג     10:00-19:00
מחירים:
ילד עד גיל 5 – חינם, ילד בגילאי 5-18 – 65 ₪, מבוגר – 75 ₪.
משפחה (עד 4 אנשים, בהצגת ת.ז.) 240 ₪.
מחיר מיוחד למזמינים באינטרנט 55 ש"ח לכל הגילאים.
כתובת: בלפור 12, הדר הכרמל, חיפה.
מידע נוסף והזמנת  כרטיסים מראש בטל. 8614444 – 04, או באתר: www.madatech.org.il.