תערוכת הבאוהאוס 'שוברים את הכלים וכן משחקים' במוזיאון ישראל באגף הנוער

בחורה עם מחשב נייד

לוח שחמט רצפתי ענק בגודל 3X3 מטר מוצג במוזיאון ישראל באגף הנוער בתערוכת הבאוהאוס 'שוברים את הכלים וכן משחקים'. המבקרים בתערוכה מוזמנים לנוע על גבי לוח השחמט המשובץ שעיצב ניסו אדוט ולחוש ברגליים ובידיים את 'המהלכים' של כל כלי העשוי מעור, עד לניצחון של הלבן או השחור.

ניסו-אדוט-מיצג-תערוכת-הבאוהאוס-צילום-דרור-עינב-3

צילום: דרור עינב

המעצב ניסו אדוט יצר את השח-מט כמחווה למשחק האייקוני שעיצב ג'וזף הרטוויג בשנת 1924. 'שוברים את הכלים וכן משחקים' תערוכה חדשה במלאת 100 שנים להקמתה של תנועת הבאוהאוס, נפתחה בחודש יולי במוזיאון ישראל, באגף הנוער וכוללת מגוון עשיר של יצירות מקור והתנסויות בפינות פעילות ומשחק ברוח הבאוהאוס, שהייתה חדשנית לזמנה ועודנה רלוונטית לימינו.

מעצב הרהיטים הישראלי ניסו אדוט (מייסד NISO) הוזמן על ידי אוצרי התערוכה ד"ר אלי ברודרמן, מנהל אגף הנוער ונגה אליאש-זלמנוביץ, לתכנן מייצג שהוא פרשנות עכשווית לאחר מסממני הבאוהאוס הבולטים. ניסו בחר ליצור במיוחד עבור התערוכה, שחמט רצפתי גדול (בגודל 3 * 3 מטרים) במחווה למשחק האייקוני שעיצב ג'וזף הרטוויג בשנת 1924. המייצג שתכנן לתערוכה מהווה רפליקה בקנה מידה חדש, לא עוד 'משחק שולחן' אלא 'חלל של משחק' אליו מוזמנים המבקרים לחזור אל הילד שבתוכם ולהתנסות בו.  כלי המשחק האייקונים של הרטוויג הוגדלו ונוצרו בעבודת יד מוקפדת כקוביות עץ מרופדות בעור, החומר האהוב על ניסו שהפך זה מכבר לסימן ההיכר של עבודותיו. כך כל כלי: צריח, סוס, רץ, מלך, מלכה, חייל הוא בעצם צורה מיוחדת ואת מקום המלכות והמלכים, תופס ריפוד העור הקלאסי. מאחר והעור הוא חומר טבעי ורגיש, פיתח ניסו תהליך ייחודי של ציפוי שמעניק לו עמידות והגנה ומאפשר לעשות בו שימוש שיוצא מגבולות הכורסה אל הרצפה. המבקרים בתערוכה מוזמנים לנוע על גבי לוח השחמט המשובץ שעיצב ניסו אדוט ולחוש ברגליים ובידיים את 'המהלכים' של כל כלי, עד לניצחון של הלבן או השחור.

על פי תפיסת העיצוב המינימליסטי של אנשי הבאוהאוס שפעלו בין שתי מלחמות העולם לפי עקרון Form Following Function: משחק השחמט מפנה את הגב למשחק המלחמה המוכר עם מלכים ומלכות, חיילים ופרשים, ובמקומם מגדיר עיצוב גיאומטרי שנגזר מהפונקציה והחשיבות של כלי המשחק. כך הגודל קובע את המעמד וצורת המצולע רומזת על כיווני התנועה האפשריים: קובייה עבור הצריח, אלכסונים עבור הרץ שיכול לנוע לכל כיוון, וכן הלאה. השימוש בקווים ישרים נועד מתוך הרציונל של התקופה לייצור המשחק במכונה ולא בעבודת יד.

מטרת התערוכה החדשה במוזיאון ישראל בי-ם, מציבה במרכזה את בית-ספר ההיסטורי שבו ערכי 'משחק' ו'עבודה' היוו תנאי מוקדם ליצירה. אמני הבאוהאוס ששילבו בין אמנות וטכנולוגיה במטרה לבנות עתיד טוב יותר. אותה האג'נדה היא שמובילה את ניסו אדוט, מאז היותו ילד בן 13 שלא מצא את מקומו על ספסל הלימודים, אך אהב לשחק שחמט, ונשלח לעבוד כשוליית רפדים כשהוא לומד את המקצוע בחריצות רבה בהמשך יצא לדרך עצמאית כמעצב רב תחומי מוכשר שמוחו מלא בהמצאות וחי את הסקרנות.

 מוזיאון ישראל, שדרות רופין 11 הקריה, ירושלים