תערוכה חדשה במלון נוף גינוסר – "ישראל מבעד לעדשה" של סמי פרג' ז"ל

בשבוע הבא ביום חמישי , 25.5.17 תפתח במלון נוף גינוסר על שפת הכנרת, תערוכת צילום מהגדולות שהוצגו בישראל, של אמן הצילום המיתולוגי סמי פרג זל. אוצר התערוכה: סיון פרג

רוני מנור סיון פרג' ואמא טאניה צ. בן אלטיד סוכנות ג'יליס

בשבוע הבא תפתח במלון נוף גינוסר על שפת הכנרת, תערוכת צילום מהגדולות שהוצגו בישראל, של אמן הצילום המיתולוגי סמי פרג' ז"ל. אוצר התערוכה: סיון פרג'.
לרגל השקת קונספט מלון ישראלי – נוף גינוסר המלון הקיבוצי הראשון, נבחרה תערוכת הצילומים של אמן הצילום המיתולוגי סמי פרג' ז"ל לסמל את הישראליות במיטבה מבעד לעדשה.
בתערוכה יוצגו צילומים שנבחרו מתוך אלפי נגטיבים אשר יוצגו בחשיפה ראשונה של ארכיון הצילומים המגוון של סמי פרג' ז"ל.

רוני מנור סיון פרג' ואמא טאניה צ. בן אלטיד סוכנות ג'יליס

 
ארכיון הצילומים הנדיר, משלב בצילומיו את התפתחותה של המדינה והתפתחות עולם הצילום. סמי פרג' ז"ל תעד לאורך 60 שנה את נופיה של ארץ ישראל שכה אהב ונופי העולם, אירועים היסטוריים חשובים של המדינה וכמובן אהבתו הגדולה בצילום לילדים ומשפחות אותם צילם לאורך דורות.
בין הצילומים שיוצגו:
אירועים היסטוריים כמו הגעת נשיא מצרים, אנואר סעדאת לישראל, הגעת חטופי אנטבה, ירושלים בשנת 1967, עם סיום המלחמה ומלחמת יום הכיפורים. פורטרטים של יפה ירקוני, שושנה דמארי, קונילמל (מייק בורנשטיין), אריס סאן, מיס תבל רינה מור ועוד, נופי ארץ ישראל משנת 1950, החיים במעברה בשנות ה 50. יוצגו גם, צילומי ילדים שסמי צילם לאורך דורות וכל זאת תוך שמירה על אותנטיות התמונות וללא עיבודי מחשב ו"פוטו-שופ".
סמי פרג'. צילום: יח"צ

 
על סמי פרג':
סמי פרג' החל את דרכו בעולם הצילום עוד בבגדאד עיר הולדתו כשעוד היה ילד בחנות הצילום של דודו נורי חביב שהיה מהצלמים המובילים בבגדאד. סמי עלה עם משפחתו בתחילת שנות החמישים לארץ לאחר שצילם עוד בבגדאד את מרבית יהודי עיראק שעלו לארץ עבור תעודות העולה. עם הגעתו ארצה השתכן עם משפחתו באוהלים של מעברת עמישב. בשנת 1957 כשהיה בן 20, פתח עם אחיו את חנות הצילום פוטו פרג' בפתח תיקווה. במהרה הפך הסטודיו לשם דבר בעולם הצילום הישראלי וכמובן בעיר, כאשר היו חלוצים במגוון התחומים בעולם הצילום.
חלון הראווה של החנות היה לאטרקציה ייחודית, כאשר מדי מוצ"ש נאספו מאות מתושבי פתח תיקווה והסביבה לצפות בתמונות שסיפרו את חדשות העיר באותו שבוע, אשר הוצגו לראווה בהגדלות ענק בחלון הראווה.
רוני מנור, מירב מילר וסיון פרג' צ. בן אלטיד סוכנות ג'יליס

 
סמי היה מהראשונים שהביאו את פיתוח הצבע והגדלות הענק לארץ ומספר שנים לאחר מכן את המהירות בהדפסת התמונות "מהיום למחר” והטביעו את מטבע הלשון "מה אני פרג' ?…" למהירות ומקצועיות.
צילומי השקיעה של סמי פרג' מוזכרים בשירו של צביקה פיק "הפרחה " "…השמש של פרג' קורעת את הים…".
בשנת 1967 פתחו האחים פרג' את חנותם הראשונה בתל אביב ,ולאחר מכן ב- 1973 את חנות הצילום הגדולה במזרח התיכון בית האחים פרג' בדיזנגוף תל אביב בבניין קולנוע ארמון דוד והפכו לאייקון ומותג הצילום המוביל בישראל בכל הזמנים.
בשנת 1980, עזב סמי את תל אביב וחזר לחנות הראשונה בפתח תיקווה והקים את הסטודיו לצילום ילדים המוביל בארץ והציג תערוכות בנושא בארץ ובחו"ל .
בשנת 1991 הציג סמי עם בנו סיון תערוכת צילומים "עיר במלחמה" על העיר פתח תקווה בזמן מלחמת המפרץ. התערוכה הוצגה בארץ ובארה"ב, בה קיבל סמי אזרחות כבוד של העיר טולסה באוקלהומה.
משנת 2007 השתתף באופן קבוע בתערוכת אומנות ישראלית. אמן הצילום סמי פרג' המשיך לצלם עד יומו האחרון כאשר הוא גורם למצולמים שלו תמיד לחייך דרך הסיפורים והבדיחות שהיו חלק בלתי נפרד ממצלמתו ודרכה שימר את הסלוגן שטבע :"אל תתנו לחיוך לחלוף".
סמי פרג' הוגדר בכתבה שערכו עימו לפני פטירתו "כמלך הצילום של ישראל", אשר צילם דורות של ילדים ומשפחות ואת התפתחותה של מדינת ישראל.
סיון פרג' ואמא טאניה צ. בן אלטיד סוכנות ג'יליס

 
סיון פרג', אוצר התערוכה,  בנו של סמי ובעל הסטודיו הגדול בארץ לצילום ילדים ומשפחות במושב נווה ירק. עבד עם לצד אביו עד יומו האחרון, ספר על עבודת השיחזור ועיבודי התמונה לתערוכה החדשה. "מגוון הנגטיבים, תשלילים היה עצום, מנגטיב זכוכית, פלטות נגטיבים במגוון גדלים אשר חלק מהסורקים לא זיהו, נאלצתי לבנות מערכת צילום שתוכל להמיר את הנגטיבים לפורמט דיגיטאלי ולהכינם להדפסה.
לא נעשה כמעט שימוש בתוכנות לעיבוד תמונה בכדי לשמר את האותנטיות של הצילומים שיתאימו לתקופות בהן צולמו. כל שקית עם נגטיב הייתה כמו שקית "הפתעות" שאת מה שהיה מצולם בה גיליתי רק לאחר השחזור, כל פעם פיסת היסטוריה חדשה.
ההרגשה שאתה עובד ומשמר היסטוריה של עידן הצילום, המעבר משחור לבן לצבע, המעבר מפילם למדיה דיגיטאלית, שקופיות במגוון גדלים".
רוני מנור, ראש המועצה עמק הירדן עידן גרינבאום ואמיר הלוי מנכל משרד התיירות צ. בן אלטיד סוכנות ג'יליס

 
רוני מנור, מנכ"ל תיירות נוף גינוסר, ציין:
"לרגל השקת קונספט המלון, ישראלי במהותו והראשון בין מלונות הקיבוצים, תערוכת הצילומים המיוחדת משקפת בצורה מקבילה את חזון המלון שמשמר לצד הקדמה את עברו ההיסטורי, הנופים, המרחבים ואווירת האירוח בו מסמלים את הישראליות במיטבה".
סיון פרג' רוני מנור ואמיר הלוי מנכל משרד התיירות צ. בן אלטיד סוכנות ג'יליס

 
תערוכת הצילומים במלון נוף גינוסר תפתח ביום ה', 25.5.17 בשעה 20:30 ותוצג בלובי המלון כחצי שנה.
הציבור מוזמן לסייר בשטחי המלון וליהנות ממיצג ישראלי ייחודי
לתיאום ביקור בתערוכה מלון נוף גינוסר: 046700320
WWW.GINOSAR.CO.IL
לפרטים נוספים על התערוכה : סיון פרג' 052-8787771
ערכה: נדיה היבא
הצילומים באישור שימוש היח"צ