אחת על אחת עם דנה ארגוב-טיקוצקי מנכ"לית עמותת "עיגול לטובה" שאומרת :"תגלגל ותראה כמה רחוק זה מתגלגל"!

כשאתם שומעים את השם "עיגול לטובה", תעצרו,תאזינו ,תחשבו ,ותעשו. כי מה זה בעצם "עיגול לטובה" ? זה כל כך פשוט לעשות ,וכל כך נפלא!

בחורה עם מחשב נייד

אחד על אחד עם חוה ברק - לוגו

 

תכירו את דנה ארגוב- טיקוצקי , שלא כל  כך אוהבת פרסום לעצמה ,אבל אוהבת מאוד לעבוד ובחריצות מרובה. דנה היא המנכ"לית של  עמותת "עיגול לטובה" .

דנה  תושבת כפר ויתקין,נשואה פלוס 3 ,רואת חשבון במקצועה,בעלת תואר ראשון בחשבונאות וכלכלה,מאוניברסיטת תל אביב. ותואר שני במינהל עסקים במגמת ניהול ואסטרטגיה מאוניברסיטת בן גוריון.
לדנה יש רק בקשה אחת מכל הישראלים תעגל ותראה כמה רחוק זה מתגלגל. השינויים היא אומרת מתחילים במעגלים שלנו. והסיבה שאני כלכך אוהבת את עגול לטובה היא ,שאתה בעצמך תבחר כמה  לעגל ,וממה שאתה תתן זה יתגלגל .

דנה
צילום: אלבום משפחתי.

 השאלון!

  מדוע את עוסקת במה שאתה עוסקת ?
כי זה משלב עם הרבה רבדים במימדים שכולם מתחברים לנקודה אחת. התפר בין כלכלה-חברה יזמות, ומעל הכול נתינה ,להרבות טוב בעולם.

מהו האירוע שהשפיע עליך יותר מכל?

 שאיבדתי את אימי בגיל צעיר ,היא חסרה לי עד היום.

-מה מעורר בך השראה ?

מוזיקה, טבע, וים.

-מה המאכל האהוב עליך, ואיפה את הכי אוהבת לאכול אותו?

לחם- בבית על הדלפק במטבח עם חמאה  ומלח.

 -אם היית קורא  מחשבות את מחשבותיו של מי היית רוצה לקרוא ?

של הבן הצעיר שלי, כי הוא חידתי לי.

אם יכולת לשוטט בזמן, באיזו תקופה היית רוצה לבקר ?

 אני לא בן אדם שמסתכל אחורה.

-עם איזה דמות היית רוצה לשבת לארוחה?

עם אימא שלי.

מהי המילה האהובה עליך ?

אימא.

מה מוציא אותך מדעתך ?

 

קנאה, רוע,טיפשות,שקרנים.

מה מצחיק אותך ?

הרבה דברים ,אנשים.

על איזו שאלה אתה לא מוכן לענות?

אין שאלה כזו,אני  עונה על הכול.

מה מביך אותך ?

חולשה.

 מה הדבר הנועז ביותר שעשית ?

עזבתי כיוון בראיית חשבון ,ויצאתי לדרך חדשה ,וללכת למצוא דרך חדשה מהדרך שחונכתי.

איך היית משפרת את המדינה ?

גורמת לאנשים לקחת אחריות .יש כאן אנשים מדהימים רק קולם לא נשמע ,המעכרים קולם נשמע . צריך לטפל בגזענות.

לו היו ניתנות לך שלוש משאלות מה הן היו ?

לבלות הרבה יותר זמן עם המשפחה.

לטייל יותר,ושתהיה לי שלוות נפש.

מהי החולשה הכי גדולה שלך ?

רגישה.

איפה תהיה עוד 10 שנים ?

 עובדת,יוצרת, ועושה.

מי הכי היית רוצה שיקרא את התשובות שלך לשאלון?

המון נשים  בתחילת הדרך שצריכות את האומץ לשנות ולרצות.

 – אסוציאציות

(בחלק הזה את צריכה  "לזרוק" את האסוציאציה הראשונה שעולה לראשך)

אהבה – משפחה שלי
מוות  -חלק מכל הסיפור
-תרבות-אוויר
קולנוע -שעשוע  נאה
ישראל  הבית שלי
משפחה  העוגן שלי,מי שאני.
אושר  חיוך
פוליטיקה  מלוכלך
עיתונות  חשובה
עבודה  יצירה
תהילה  אין דבר כזה
ילדות  כמו מחיים אחרים  

 

עמותת עיגול לטובה היא חלק מיוזמה בינלאומית בשם Round-up International , שייסד והגה הפילנתרופ הבריטי ריי טיילור. טיילור אימץ את הרעיון מתוכניות החיסכון בבנק שלו, Bank of England, אשר אפשרו ללקוחות הבנק לצבור את האגורות, מעסקאות לא עגולות, למטרות חסכון פרטיות. הוא החליט לקחת את המודל ולפתח אותו למטרות חברתיות – תרומה של אגורות בודדות מעסקאות לא עגולות למטרות צדקה בינלאומיות.

במשך מספר שנים ניסה טיילור להקים עמותות round-up בבריטניה ובמקומות נוספים ברחבי העולם אך ללא הצלחה. רגע לפני שהוא מרים ידיים ומתייאש מהמיזם, החליט טיילור לנסות להקים את המודל בישראל, מתוך חשיבה כי יש כאן סטארט אפ חברתי וישראל היא "סטארטאפ ניישן" אז מה יותר נכון מאשר לתת לישראלים להקים את זה?

בכנס פילנתרופים בליסבון פגש טיילור את אורני פטרושקה, ממייסדי העמותה והציג בפניו את הרעיון. אורני התחבר מאד לחזון העומד מאחורי round-up והחליט ל"גייר" אותו ל'עיגול לטובה'. ישראל נבחרה להיות האתר הראשון בעולם להקמת פעילות זו.

אחת הסיבות שעמדה לנגד עיניו של אורני פטרושקה בהחלטה להקים את 'עיגול לטובה', הייתה כי מדינת ישראל גרועה מאד בפילנתרופיה. ממוקמת מקום אחד לפני אחרון בין מדינות ה – OECD. ישראלי ממוצע תורם כעשירית מהמקבילה האמריקאית שלו. זה נכון לא רק לגבי אנשים פרטיים אלא גם לגבי תאגידים. נתון זה בולט במיוחד לאור העובדה כי מדינת ישראל הינה מדינה אשר בבסיסה הוקמה על פילנתרופיה. בשנת 2008 ייסדו אורני פטרושקה, יעקב בורק ויהושע אגסי את עמותת 'עיגול לטובה', במטרה לעשות שינוי במעגל התרומה הכספית למטרות חברתיות בישראל.

מפרוייקט שלא הצליח להתרומם, בזכות נחישות ושותפות של היזמים, נוצרה עמותה פורצת דרך שהעבירה לעמותות השונות למעלה 10 מיליון ש״ח (!!!). עמותת עיגול לטובה ישראל נבחרה כאמור לשמש כמדינה החלוצה בעולם לישום המנגנון, אליה יצטרפו מדינות נוספות בעתיד. נכון להיום, בברזיל, הולנד, דרום אפריקה, צרפת, אוסטרליה וארה"ב עומלים על פיתוח דומה, בהתבסס על הפעילות והידע שנצבר בישראל. קרנות מכל העולם מגיעות ל'עיגול לטובה' כדי ללמוד איך עושים את נכון.

'עיגול לטובה' – פילנתרופיה להמונים

הרעיון המרכזי היה להקים מנגנון חדשני שיתבסס על מספר תפיסות מרכזיות:

•שילוב הפילנתרופיה כחלק בלתי נפרד מחיי היום יום שלנו. ליצור, לבסס, לחנך את הציבור הרחב לפילנתרופיה מושכלת, לא אמוציונאלית (שאינה מבוססת על התגייסות בעקבות אירוע טרגי).

•דע למי אתה תורם – הבחירה למי לתרום נמצאת בידיך. כל אחד יכול לבחור את התחום הקרוב לליבו.

•פנייה לכלל האוכלוסייה – כל אחד יכול להיות חלק מ'עיגול לטובה' ללא קשר למצב הסוציו אקונומי שלו. אתה לא צריך להיות עשיר כדי להיות חלק מהמעגל. מדובר בכסף חברתי – יותר נכון לגייס 1 ₪ ממיליון איש מאשר מיליון ₪ מאיש אחד.

פילנתרופיה מתקיימת בחברות קפיטליסטיות. 'עיגול לטובה' לוקחת את הסממן הכי מובהק של קפיטאליזם – צריכה, ומחברת אותו לתרומה. כאשר אתה צורך משהו לעצמך, תפריש משהו קטן ובלתי מורגש למטרות תרומה.

למעשה עמותת 'עיגול לטובה' מספקת פתרון לפילנתרופיה מוסדרת, ליצירת השפעה מתמשכת. לעמותות המקבלות סכומי כסף כל חודש מכספי 'עיגול לטובה', יש אפשרות להניע מהלכים ולתכנן את פעילותן. בחלק מהעמותות מהווים הכספים המועברים מ'עיגול לטובה' כ – 10%-15% מהתקציב השנתי. ברשימת העמותות ישנן גם עמותות קטנות ולא מוכרות. בזכות האפשרות לתרום לתחומים, זוכות עמותות אלו בכספים המאפשרים להם להתקיים ולפעול, וזו מבלי להפלות בין התורמים או לתת יחס VIP למי מהם – כולם תורמים אותו הדבר.

מה בעצם החדשנות הגדולה של המיזם?

באמצעות הוראה קבועה ניתן לעגל כל עסקה בכרטיס האשראי או את תלוש המשכורת החודשי, ואת ההפרש לתרום לעמותות הפועלות בתחום הקרוב ללב התורם. תרומה של אגורות ספורות יוצרת עוצמה חברתית והופכת את המציאות למציאות טובה יותר.

עם הקמת העמותה קבעו המייסדים של 'עיגול לטובה' מספר עקרונות חשובים עליהם נשענת העמותה:

•תרומה של סכומים קטנים – ממוצע של 4 ₪ לתורם לחודש.

•100% מהכסף שנתרם עובר במלואו לעמותה או לתחום הנבחר. אין לעמותה אינטרס בהעברת הכסף.

•כל העמותות תחת 'עיגול לטובה' יעמדו בהתנהלות אפקטיבית ושקופה וימצאו תחת בקרה. כל העמותות נדרשות לקבל את תו 'מידות' לאפקטיביות, בפיקוח ועדה ציבורית ברשות נשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט מאיר שמגר.

•מגוון גדול של תחומים ועמותות – כך שכל תורם יוכל למצוא תחום הקרוב לליבו ברשימה.

המנגנון המיושם בחברות האשראי מאפשר למי שבוחר בכך לעגל כל עסקה בכרטיס אשראי לשקל הקרוב, ולתרום את האגורות שיעוגלו במלואן לעמותות וארגונים בהתאם לבחירתו/ה. המנגנון המייושם בחברות השכר מאפשר לעגל את השכר נטו כלפי מטה ל- 5, 10, או 20 ש"ח ובכך לתרום שקלים ספורים בכל חודש.

מעגלי ההשפעה מתרחבים

סכומי תרומה פעוטים מאנשים רבים מצטרפים לתרומה משמעותית שמשפיעה על העשייה והחיים של מאות אלפי ילדים, נשים, חולים, זקנים, חיות ועוד. אלו הן לא סתם אגורות אלא כסף חברתי. כל מעגל חדש שנוסף מרחיב את מעגל ההשפעה ויוצר שינוי אמיתי בחייהם של מאות אלפים הזקוקים לכך, ונכון לעכשיו ישנם 126,000 אנשים שמעגלים לטובה בכל חודש!

הכסף הנתרם מועבר במלואו, כאמור, לעמותות הנבחרות ע"י התורם. כל העמותות העומדות לבחירה נכללו ברשימה לאחר סינון קפדני. כך מובטח כי התרומות מגיעות במלואן לארגונים המספקים מקסימום תועלת חברתית לצד שקיפות לציבור והתנהלות תקינה ואפקטיבית. העמותות הנבחרות מחולקות ל-10 תחומי פעילות שונים, כגון ילדים ונוער בסיכון, איכות הסביבה, נשים וכו'.

הסיפור של ״עיגול לטובה״  בא ללמד אותנו המון דברים – אם יש לנו מתנה לתת לעולם, לא לוותר או להתייאש ולהמשיך לנסות ולמצוא שותפים לדרך – ייתכן והתרומה תגיע לכל העולם. ניתן גם ללמוד על כוחו של ההמון, ועל השינוי שיכול להיווצר כשאנשים רבים משתפים פעולה ונותנים מעט, על מנת לקדם את הנושאים היקרים לליבם.
ועכשיו, זה כל כך פשוט, אם אתם נתקלים בעיגול, תזכרו אותו לטובה. ותתרמו ,כי זה יתגלגל ,ויתגלגל ,ויתגלגל,ויגיע בעזרת האנשים החמים האלה,למקומות הנכונים. 
 
 
 
 

חוה ברק
עיתונאית, עוסקת בתקשורת כתובה ואלקטרונית,בעבר בהווה, ומקווה גם אינשללה בעתיד