תמצית עלי זית בדם עכברושים

בחורה עם מחשב נייד

 

שנת 2011 נכתב מחקר מרתק. בדמיוני הניסוי נעשה בתוך מרתף אפל ולח, שולחן עץ מלא מכוסה באבק, מבחנות ענק עם מדביר חרקים בריכוז 5%, צנטריפוגה עם דם אנושי, מזרקים ארוכים וחדים, מדענים חסרי שינה ועכברושי הניסוי מתרוצצים על מדפי המרתף.

 

אפרופו 2011, בשנה הזאת סיימתי את התואר הראשון שלי במדעי התזונה בתל חי. הנוף בצפון מקסים, לפעמים הייתי מתכוננת למבחנים בטבע. בשנה הראשונה של התואר למדתי חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי עם החבר'ה במגמה של מדעי הסביבה. שם, בשנת 2007 הכרתי את אביתר מהחוג למדעי הסביבה. לא מזמן אביתר שאל אותי: מה המצב? זה נכון מה שאומרים על תמצית עלי הזית??

 

חיכיתי עם התשובה שלי עד שאמצא בסיס ראוי. ואכן המחקר שהתחלתי לפרט עליו עכשיו נתן לי הסבר בדבר השאלה של אביתר…

וגם קצת חומר למחשבה לסרט אימה לחיות מעבדה.

 

מה עשו במחקר שמזכיר סרט איימה?

הם ערבבו דם בני אדם במדביר חרקים בריכוז 5%, כדי ליצור נזק לדנ"א ולהעלות את כמות הרדיקלים. לאחר מכן הם הזריקו את התערובת הזאת עם תמצית עלי זית מיובשים (OLE) לגוף העכברוש.

 

איך הם יצרו את התמצית?

שטפו עלי זית טריים, ייבשו את העלים בצל, שברו לחלקים גסים, שקלו 25 גרם עלים יבשים, השרו את 25 גרם עלים ב3 ליטר אתנול למשך לילה שלם (במרתף!!!). את התוצר מהלו עם מים לריכוז של ֵ0.75ֵֵ% על ידי ערבוב עם חומר מתחלב בשם Tween 80 בריכוז 2%.

 

מה היו התוצאות?

התוצאה הייתה עליה בחידוש דנ"א בכרומטידות (SCE) ובסטטוס החימצוני הכולל (TOS) בדם העכברוש, ועם זאת ירידה בסך תכולת האנטיאוקסידנטים בדם האנושי (TAC). כלומר המחקר מצא שלתמצית עלי הזית המיובשים השפעה מגינה מפני נזק חמצוני ורעילות דנ"א.

 

האם הסיקו מסקנות?

לדעת החוקרים כנראה שאפקט ההגנה הגנטי מתרחש דרך עלייה עלייה ביכולת הקיבול האנטי-חמצוני, דיכוי סטרס חמצוני והשפעתם על רדיקלים חופשיים.

 

*אני באופן אישי לא ממליצה לנסות בבית לרקוח, מה שכן, ניתן לבשל את העלים היבשים ולהשתמש במים המרים לחיזוק המערכת החיסונית. וכמובן לוודא שאין ריסוס ותולעים.

 

הבוקר חיפשתי ארוכות עץ זית באלוני יצחק, הכלבה קיבלה טיול ארוך ואני לא קיבלתי תמונה. חזרתי מיואשת, הנחתי את המצלמה והסתכלתי מבעד לחלון המטבח. איך שכחתי שיש לי שני עצי זית מאחורי הבית?

 אתר רשמי של NUTRISPORT

קישור לפייסבוק החופש שלך לבחור בבריאות