תמיכה פסיכולוגית במטופלי פוריות (Infertility Counseling)

ייעוץ נפשי למטופלי פוריות (Infertility Counseling) הוא תחום טיפולי חדש ודינמי, שהתפתח מהצורך של מטופלי פוריות לקבל תמיכה נפשית מתאימה במהלך הטיפולים.

תכנית ההכשרה "ייעוץ נפשי למטופלי פוריות" שתועבר בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב, באה לענות על חסר באנשי בריאות הנפש המומחים לעבוד עם מטופלי פוריות, במרפאות ציבוריות ופרטיות.

בחורה עם מחשב נייד

האם תמיכה פסיכולוגית במטופלי פוריות מהווה חלק בלתי נפרד מטיפולי הפוריות ומי הם אנשי המקצוע המעניקים אותה?  האם דרושה לאנשי המקצוע הכשרה מיוחדת?

תשובות לשאלות אלו ניתנו בראשית השבוע כשנפגשנו מרצים ומשתלמים לקראת פתיחתה הקרובה של תכנית הכשרה חדשה למטפלים (פסיכולוגים, עובדים סוציאליים בעיקר) בייעוץ נפשי למטופלי פוריות, באוניברסיטת תל אביב.  התכנית החדשנית והראשונה מסוגה, נבנתה על ידי אנשי קבוצת "ייעוץ נפשי בפוריות" באגודה הישראלית לחקר הפוריות (איל"ה).

כשאנשים סובלים מאי פריון ועוברים טיפולי פוריות, הם נמצאים במצב משברי היוצר ומציף אצלם קשיים ובעיות נפשיות. מלהיות אנשים רגילים, בריאים לרוב, עם שאיפות אופייניות לגילם, הם הופכים באחת להיות מטופלים או חולים. מטרת התמיכה הנפשית הניתנת להם היא להקטין את המצוקה הנפשית שמתעוררת עקב הטיפולים (חרדה, דיכאון, בעיות נישואין, מצבי משבר) ולעיתים אף לסייע בהתמודדות רגשית עם אופציות טיפוליות חדשות ( למשל, הסתייעות בתרומת זרע או בתרומת ביצית).

ייעוץ נפשי למטופלי פוריות (Infertility Counseling) הוא תחום טיפולי חדש ודינמי, שהתפתח מהצורך של מטופלי פוריות לקבל תמיכה נפשית מתאימה במהלך הטיפולים. התמיכה יכולה להינתן במרפאות וביחידות הפוריות עצמן או במרפאות פסיכולוגיות עצמאיות. השימוש במונח Counseling  בהקשר של תמיכה פסיכולוגית במטופלי פוריות, נעשה לראשונה ב 1990 באנגליה על ידי בית המחוקקים, אשר קבע כי בגלל הקשיים הנפשיים והדילמות האתיות העומדים בפני זוגות העוברים טיפולי פוריות, והשלכותיהם על בני הזוג, משפחתם והחברה, חייבות המרפאות המעניקות טיפולי פוריות להציע ייעוץ (Counseling) לבני הזוג. מכאן התקבע המונח Infertility Counseling הנותן גג לצורות שונות של התערבות הניתנות על ידי איש בריאות הנפש המטפל במטופלי פוריות: מבחינת אופני ההתערבות, אופיין והאוריינטציה הטיפולית.  המונח גם מצביע ומבדל תחום חדש זה מהמומחיות הבסיסית הנדרשת מאנשי בריאות הנפש כמטפלים. כלומר, על העוסקים בתחום להיות אנשי מקצוע הרשאים לעסוק בטיפול, כמו עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, אשר קיבלו הכשרה נוספת בייעוץ נפשי בפוריות.

לצערנו, בארץ, טרם תורגמה חשיבות מתן תמיכה נפשית למטופלי פוריות לשפת החוק היוצר תקנים ודפוסי עבודה.  לכן, התמיכה הנפשית עדיין ניתנת במשורה, ורק במספר יחידות ומרפאות פוריות.

תכנית ההכשרה ייעוץ נפשי למטופלי פוריות שתועבר בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב, באה לענות על חסר באנשי בריאות הנפש המומחים לעבוד עם מטופלי פוריות, במרפאות ציבוריות ופרטיות.

משתתפי תכנית ההכשרה ייחשפו לידע רפואי מגוון כמו בעיות פריון הגבר והאישה והטיפולים הנפוצים בהם, הפלות, נושאים מתחום המעבדה, ייעוץ גנטי, שימור פוריות, ולדילמות אתיות ומשפטיות העולות בעת הטיפול הרפואי והנפשי במטופלי פוריות.  במקביל לידע הרפואי, ירכשו המשתלמים גם הבנה קלינית במצבי המשבר השונים שעשויים להתלוות לטיפולים, והיכרות עם דרכי ההתערבות הפסיכולוגית המתאימות להקלת המשברים ואף להגדלת סיכויי ההצלחה של הטיפולים הרפואיים.

ד"ר חנה גילאי גינור, מרכז לפסיכותרפיה, הורותא