תמונות מחיי נישואין- גשר והקאמרי מפיקים את המחזה הנפלא של ברגמן

רבים שואלים את עצמם מה הופך זוגיות למוצלחת ומה הורס אותה. תיאטראות הגשר והקאמרי בשיתוף פעולה מרשים מפיקים את מחזהו של ברגמן, המעלה שאלות לגבי הכוחות המניעים את הזוגיות ואת חיי הנישואים. מבטיחה שיהיה לכם מעניין…

צילום רדי רובינשטיין
צילום: רדי רובינשטיין

רבים שואלים את עצמם מה הופך זוגיות למוצלחת ומה הורס אותה. האם זו השגרה שמחריבה את הזוגיות? חוסר החידוש והריגוש? הילדים המתווספים למשפחה? אובדן הסקס בזוגיות או חוסר היכולת של בני הזוג לדבר ביניהם בפתיחות ולהיות כנים האחד עם השני?

המחזה של ברגמן "תמונות מחיי נישואין" מעלה שאלות על זוגיות, על מה מחריב אותה, האם זוגיות במסגרת חיי נישואים יכולה להחזיק מעמד, האם מחוייבות יוצרת נתק בין בני הזוג ועוד.

יוהן, מרצה באוניברסיטה ומריאן, עורכת דין, נשואים פלוס שתי בנות. שניהם חשים שמשהו בחייהם השגרתיים, הלכאורה טובים, אינו תקין. משהו מתוכם מאיים לפרוץ החוצה למוטט את מה שבנו יחדיו.
מה שמתחיל כקומדיית מצבים מחיי הנישואים, הופך לטרגדיה של הנישואים. הדברים שמצחיקים אותנו על הבמה, הופכים לשיחה כואבת ואכזרית על חיי הנישואים של השניים.

מריאן מרגישה צורך בשינוי, לפרוץ את השגרה. בעלה, יוהן, אינו משתף פעולה. הוא שותק ואינו אומר את אשר על ליבו. הסקס הופך להיות "חובה" שקשה לממשה. התשוקה ביניהם נעלמת ואובדת בתוך השיגרה.
אך, האם זה מה שימוטט את הזוגיות?

צילום- רדי רובינשטיין
צילום: רדי רובינשטיין

בני הזוג חוזרים מהצגה בעצמם, מ"בית הבובות" של איבסן. זהו מחזה שהיווה ביקורת על התפקידים המסורתיים של הגבר והאישה והוא בעצם פמיניסטי. המחזה מעורר ריב בין שני בני הזוג במיטה ומהווה בסיס לויכוח והמחלוקת התמידים ביניהם.

יוהן, חוזר יום אחד מוקדם מהצפוי מכנס ומודיע לה שהוא התאהב בפאולה, צעירה בת -23. מריאן מנסה לעצור בעדו מללכת, אבל הוא כבר נחוש בדעתו. ובפעם הראשונה בנישואיהם, הוא מדבר בכנות. הוא פותח בפניה את כל הקלפים שהיו סגורים עד לאותו הרגע.
ההלם שבפרידה משאיר את מריאן עם תקוות, שיוהן יחזור אליה ואל בנותיה. היא מבטיחה להשתנות. אך, יוהן לא חוזר. לא אליה ולא אל הבנות.

במהלך פרידתם הם נעים במחול כואב ואכזרי בין אהבה, תשוקה וחוסר הרצון להיות יחדיו. לבסוף, הם אף מתגרשים. אבל, הגירושים לא מהווים סוף ליחסיהם.
ודווקא אז, כשהמחויבות נגמרת וכבר אין תלות הדדית, התשוקה חוזרת ופורחת. וגם סוף סוף, בפעם הראשונה, שני בני הזוג מדברים בפתיחות ובכנות, שכה היתה חסרה בנישואיהם.

_DSC7416 (Large)
צילום: רדי רובינשטיין

בני הזוג, הם העיקר במחזה זה, ולכן רק הם מוצגים על הבמה. זהו מחזה על שניים, על זוג ומה שביניהם. על אהבה, תשוקה, זוגיות ונישואים.
אפרת בן צור בתפקיד מריאן ואיתי טיראן בתפקיד יוהן. שניהם במשחק נפלא, ממלאים לגמרי את הבמה, ונראה שאין צורך באף אחד נוסף. הם גורמים לנו לצחוק איתם, להתרגש איתם ולא פחות, לכאוב איתם.

התפאורה היתה נהדרת ונתנה תחושה של בית אמיתי. תמונות תמונות נוצרו על הבמה. תמונות שונות של חיי נישואיהם של מריאן ויוהן. אבל מעבר לכך, שינויי הקירות והתאורה גרמו לנו לחוש את רגשותיהם של השניים.

הצגה זו היא פרי שיתוף פעולה בין שתי תיאטראות גדולים, הגשר והקאמרי. חייבת לציין שזהו שיתוף פעולה מוצלח ביותר 🙂
תחילתו של המחזה היה בשנת 1972, כסידרת טלוויזיה בת שישה פרקים שכתב ברגמן. הסידרה המצליחה הפכה לאחר מכן לסרט קולנוע, הסרט הראשון של ברגמן שהפך להצלחה קופתית.
ב-1981 ברגמן גיבש את אלו למחזה, המיועד לשני שחקנים בלבד. ב-1995 המחזה הועלה לראשונה בישראל, בבימויה של ריטה רוסק.

מוזמנים לצפות בהפקה המרשימה של גשר והקאמרי, מבטיחה שיהיה לכם מעניין…

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרדיט- מיכל חלבין (2)
צילום: מיכל חלבין

"תמונות מחיי נישואין" מאת : אינגמר ברגמן | תרגום: גלעד קמחי ואיתי טיראן | בימוי: גלעד קמחי | תפאורה: ערן עצמון | תלבושות: אורנה סמורגונסקי | מוסיקה: אמיר לקנר | תאורה: נדב ברנע | משתתפים: איתי טיראן ואפרת בן צור.

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)