תמא 38 – איך נכנסים לפרויקט

בחורה עם מחשב נייד

ישנם מבנים רבים בישראל שנבנו לפני ארבעה וחמישה עשורים או אפילו יותר, כאשר הם אינם כשירים לעמוד בפני רעידות אדמה, אין בהם חדר ממ"ד והדיירים המתגוררים שם חשופים לפגיעות בעקבות אסונות טבע או מלחמות. פרויקט  תמא 38 עליו אנחנו שומעים רבות בשנים האחרונות עשוי לתת מענה לכל אותם המבנים.

כולנו שמענו על המושג תמא 38. מדובר על פרויקט האמור לתת מענה למבנים ישנים שנבנו לפני עשרות שנים כאשר לא הייתה המודעות לחיזוק מבנים כהגנה מפני רעידות אדמה. כמו כן המושג ממ"ד עדיין לא היה מוכר כלל כאשר הארץ הייתה שקטה יחסית ולמקרה חירום היה את המקלט בכל בניין. כיום, לאחר המבצעים הצבאיים שהיו בצפון ובדרום כאשר מבנים שהיו בהם ממ"ד תרמו מאוד לתחושת הביטחון של התושבים באזור ואף הצילו חיים בפועל כבר הבנו כי חדר ממ"ד זה ממש לא בגדר מותרות וחובה שכולנו נדאג למקום כזה בבית.

תמא 38 – מה זה בעצם?

הפרויקט של תמא 38 זהו פרויקט ייחודי המציע ליזמים להשקיע במבנים הללו. הם רשאים להוסיף קומות נוספות לבנייני המגורים כאשר בתמורה הם אמורים לחזק את כל המבנה מפני רעידות אדמה ולחדש את התשתיות. מעבר לכך הם חייבים לבנות בכל דירה בבניין המגורים חדר ממ"ד.

מלבד זאת הם מתחייבים לשפר את הבניין הן מבחינה טכנית והן מבחינה חזותית. זה כולל הוספה של מעלית, חידוש תשתיות החשמל והמים או תיקון יסודי שלהם, הכנה של מגרש חניה, התקנת אינטרקום ועוד.

כך שלמעשה כל הצדדים מרוויחים מהעניין. היזם מרוויח את הבנייה של הקומות הנוספות בבניין והדיירים נהנים מחדר נוסף בבית שתורם להם גם שטח נוסף וגם ביטחון למקרה חירום.

אז למה יש כאלה שמתנגדים?

תמיד יש דיירים שעשויים להתנגד למהלך מעין זה. הן בגלל עלות התחזוקה של הבית שיהיה לאחר הבנייה יקר יותר והן בשל הקטנה של השטחים הציבוריים בעקבות התרחבותן של הדירות.

גם אם אתם מאוד רוצים לבצע את התכנית חשוב שתתנהלו בנועם מול המתנגדים ואף תציעו להם פיצוי כלשהו כדי שהאחווה והשלום בין השכנים ימשיכו לשרור.