תכתוב תרוויח – צפריר בשן

"תכתוב תרוויח" הוא ספר מעשי ותכליתי, כתוב בשנינות, מתובל בהומור ויש בו ריכוז של חומרים במטרה לשפר את מיומנות הכתיבה. הוא מספק כלים להשתקת הרעשים המפריעים לכתיבה טובה, ונותן כלים לעידוד תהליך הכתיבה.

תכתוב תרוויח – צפריר בשן

הוצא' כתיבה אפקטיבית. 2019

הספר זמין לקנייה באתר:

https://effectivewriting.ravpage.co.il/ts5

תכתוב תרוויח

 לא פשוט לכתוב סקירה על ספר שהוא מדריך לאיך לכתוב טקסט טוב יותר.

כל נסיון מצידי ליישם הלכה למעשה, אפילו חמישים אחוז מהעצות, שבמהלך הקריאה היו מובנות וברורות, נדון לכשלון. אין לי צל של ספק שצפריר בשן, המחבר של "תכתוב תרוויח" ,ירים ידיים לשמיים ויצעק "גוועלד" – הבחורה לא למדה כלום. לכן, סליחה מראש,צפריר. לוקח זמן להפנים והספר ימשיך ללוות אותי עוד ימים רבים.

"תכתוב תרוויח" הוא מדריך. הוא מיועד להקל על האדם לכתוב טוב יותר: טקסט שיווקי, מאמר, פוסט בפייסבוק, אימייל, בבלוג  וכד'.

הוא מוליך את הכותב צעד צעד מתחילת הכתיבה ועד לסוף העריכה ומסביר בחן רב ובהומור מה כן ומה לא לכתוב בליווי דוגמאות רבות.

המחבר מעיד על עצמו שיש לו משימה בחיים.

הוא "רוצה לשפר את התקשורת בין בני אדם. שאנשים יכתבו זה לזה באופן בהיר ומדויק יותר. שיכתבו את מה שהם מתכוונים לכתוב בדרך חסכונית, אסתטית,יעילה ,ברורה." (עמ' 14)

וכל זאת למה?

כי מאז שפייסבוק ,טוויטר, ווטסאפ אינסטגרם ואחרים באו לעולם כולם מדברים עם כולם, מגיבים לכולם כותבים באופן לא ממוקד ולא מבדילים בין עיקר לטפל ומורגש חסרונה של יד מכוונת, שתגדיר מה ואיך להעביר אינפורמציה באופן בהיר ופשוט, שיהיה מונגש לכל האוכלוסיה. אנשים הרי רוצים שיקראו את מה שיש להם לומר, להשפיע, וגם לזכות בפרס הנכסף – יותר לייקים.

אז מה עושים? מאיפה מתחילים? איך מתאימים את הטקסט לקהל היעד? ממה להימנע? מה לא להשמיט? איך לשפר את איכות הכתיבה? מה תפקידה של השורה הראשונה? איך לא לברבר את עצמך לדעת אלא לקצר ולדייק? האם להטיף מוסר או לא? מקפים(-)? שלש נקודות(…)?סימני קריאה(!!!) ? שיבושי לשון, סלנג וקיצורים?

המחבר מפרק לגורמים קטנים כל אספקט של הכתיבה ובודק אותם בעין מפוקחת כדי לעזור לכותב להבין איך להשתמש בהם או להימנע מהם. הוא נותן טיפים של עשה ואל תעשה ומספק בהירות בנוגע למה שעובד בכתיבה ומה שעובד פחות.

במהלך  הקריאה הבנתי עד כמה אני לא מבינה בכתיבה. כמה קשה ומאתגר לכתוב פוסט שיהיה מושך ומעניין ,וכמה עבודה מחכה לי כדי ללטש את הפוסט הנוכחי ולהנגיש אותו לקוראים.

"תכתוב תרוויח"  הוא ספר מעשי ותכליתי, כתוב בשנינות, מתובל בהומור ויש בו ריכוז של חומרים במטרה לשפר את מיומנות הכתיבה. הוא מספק כלים להשתקת הרעשים המפריעים לכתיבה טובה, ונותן כלים לעידוד תהליך הכתיבה. הוא מחולק לפרקים ולתתי פרקים כדי להקל על הקריאה.

מומלץ לעוסקים בכתיבה ולאלה שמעונינים ללמוד את המלאכה.