תכתוב תרוויח /צפריר בשן

מדריך כתיבה שמצליח בהומור סלחני להראות לנו איך אפשר להעביר מסר בצורה אפקטיבית יותר ומהן המלכודות שאנחנו נוטים למעוד לתוכן בכתיבה.

הדברים שיוצאים איתי לאימון.

תכתוב תרוויח /צפריר בשן 

הוצאה :כתיבה אפקטיבית

2019

התקבל לסקירה מהמחבר

ניתן לרכישה ישירות  מהאתר (לא קיים בחנויות)

תמיד הייתי אישה כותבת אבל ב 13 השנים האחרונות עברתי מכתיבה שנועדה לעיניי בלבד לכתיבה בבלוגים וברשתות חברתיות. בתור קוראת אני יודעת להבדיל בין פוסט טוב למצוין ולזהות כשהכתיבה לא עובדת אבל אני לא בטוחה עד כמה הרגישות הזאת עובדת אצלי ככותבת.

הייתי כותבת מזן ה"שגר ושכח", לא הייתה לי סבלנות לעריכה או קריאה נוספת של הטקסט  ואז בהדרגה הבנתי שיש עוד גורם מעורב פה וזה הקוראים שלי.

כן, מישהו קורא את מה שאני כותבת. אם זה פוסטים אז לא נורא כי אפשר פשוט לדלג הלאה אבל גם התקשורת המקצועית שלי היא יותר ויותר כתובה ושם עניין הבהירות חשוב מאד.

ולא מספיק מבינים את זה, אנשים ממהרים ואני מקבלת הודעות עם שגיאות הקלדה שלעתים נופלות במקום חשוב כמו המקום בו אני אמורה להרצות ואני בטוחה שגם אני חוטאת בזה לעתים.

לפעמים צריך לשים גבולות ואז צריך להקפיד שהנימה לא תהיה אגרסיבית אבל המסר צריך לעבור.

אני בוועד הבית וצריכה למנוע בגופי סכסוכי שכנים בקבוצת הוואטסאפ ואני מזהה את פוטנציאל הנפץ בכל מקום עם עודף סימני קריאה ותגובות מהבטן לבעיות זניחות. ואני גם צריכה לכתוב מסרים פשוטים בנימה ניטרלית, שלא ישתמע שאני לוקחת צד.

במילים אחרות הבנתי שגם כותבת מנוסה כמוני צריכה ליטוש.

ולכן כשהוצע לי הספר "תכתוב תרוויח" של צפריר בשן ,עורך, כותב , מספר סיפורים ומנחה סדנאות כתיבה , שמחתי כי ידעתי שיש לי מה ללמוד.

שם הספר עורר אצלי תהיות ובמידה מסוימת הטעה אותי כי הוא כיוון לקהל יעד עסקי, בפועל קהל היעד מגוון יותר. כתיבה והעברת מסרים היא פעולה נפוצה שראוי שתיעשה היטב ולמעשה גם שיווק עצמי, אם נרצה ואם לא.

הכוח  של הספר הוא בהומור שלו. צפריר בשן מתייחס לחטאי הכתיבה שלנו בצורה הומוריסטית וסלחנית ובשום אופן לא נזפנית וזה משחרר הוא מסביר איך יכולים להתפספס מסרים אם משתמשים בהומור הלא נכון ומראה שגם טעויות בעברית יכולות להיות כלי הומוריסטי כמו למשל השימוש שלו ב "מאחורי זה"  כחלק משפה דינמית שמושפעת גם מהשפה המדוברת ומהרחוב.

ומהי הצורה הנכונה לכתוב?  כמובן מסר צריך להיות ברור, אם הוא אמור לעורר רגש אז כדאי שהמסר יעורר את הרגש הנכון. זה נשמע מאד מכני כשכותבים את זה כך אבל למעשה זה פשוט.

חלק מהבהירות של המסר היא התמציתיות שלו וזו נקודה שברור לי שאצטרך לעבוד עליה אצלי.

כשהתחלתי לכתוב את הפוסט על הספר חשבתי על כל חטאי הכתיבה שלי ולראשונה התחלתי לערוך את הפוסט שוב ושוב כדי להוכיח שאני תלמידה מצטיינת שגם למדה משהו מהספר. יש משהו קשה יותר בכתיבה מודעת ובקבלת חוסר המושלמות. אולי יש בזה משהו מהבישול שדורש יד קלה ואיזון בין המרכיבים. אני מאמינה שכתיבה טובה זה דבר שנלמד מהניסיון אבל יש פה גם טכניקה וידע שיכולים לעזור לעבוד עם המילים בצורה אפקטיבית יותר.

הרגשתי בכתיבה של צפריר בשן הרבה הנאה מעצם כתיבתו של הספר והרבה מאישיותו של המחבר (שאני קצת מכירה מהבלוג שלו) דבר שלא מובן מאליו כשמדובר במדריך כתיבה ואני חושבת שזה מה שהופך את הספר לאחר. אני בטוחה שעוד אחזור אליו.

ממליצה בחום.