תכנון פינת עבודה ומשרד ביתי

מתוך women love tech
מתוך women love tech
מתוך women love tech

רבים מאתנו חולמים על עבודה מהבית, לשבת בטרנינג על הספה, לתקתק על הלפטופ ולהרוויח את לחמנו מבלי לבזבז כל יום שעות על הכביש,  לעמוד בפקקים ולהרגיש את הזמן שלנו מתבזבז בדרכים. אך שסוף סוף החלום מתגשם, אנחנו מגלים לעיתים שלא קל לעבוד מהבית, הסחות דעת, ילדים, סידורים ועוד מגוון גורמים מונעים מאתנו לעבוד ביעילות ולנצל את הזמן שלנו למטרת עבודה אפקטיבית.

אחד האתגרים שעומדים בפני העובדים מהבית היא סביבת עבודה לא מתאימה. בעוד שלעובדים רוב השבוע מהמשרד, ומשלימים שעות בודדות בחודש בעבודה מהבית שימוש בשולחן האוכל או עבודה עם לפטופ על הספה בסלון יכול להספיק, לאנשים שעובדים באופן קבוע מהבית, ובעיקר כאלו המעסיקים עובדים נוספים או מקבלים קהל, דרושה פינת עבודה או חדר עבודה מסודרים.

מה דרוש לי? פינת עבודה או משרד ביתי:

כאשר באים לתכנן את אזור העבודה בבית חשוב לקחת בחשבון את הצרכים הספציפיים של כל עובד ומשפחתו. אופציה פשוטה וזולה יחסית היא לבחור פינה בבית ובה למקם שולחן עבודה עם מחשב נייד או נייח. אפשרות זו מתאימה למי שעובד מעט יחסית מהבית או בשעות ששאר בני הבית אינם נמצאים. יתרון נוסף של פינת עבודה בחלל הציבורי בבית היא האפשרות לפקח על ילדים והתכנים שהם נחשפים אליהם בעת השימוש במחשב.

במידה ועיקר העבודה היא עבודה מהבית או שמקבלים קהל באופן קבוע בבית עדיף לייחד אזור סגור למטרת המשרד הביתי. המשרד יכול להיות אטום לחלוטין לשאר ההחלל עם דלת שמסננת רעשים, או פתוח באופן חלקי לחלל הציבורי ע"י חלון או מחיצת זכוכית. הבחירה בין האפשרויות הללו תלויה בעיקר באופי העבודה שלכם, האם אתם זקוקים לשקט מוחלט? האם אתם מדברים הרבה בטלפון? האם אתם עובדים עם חומר רגיש או סודי? במידה ועניתם כן, כנראה שאתם זקוקים למשרד שניתן לסגור אותו לחלוטין אבל במידה ולא, חלון הצצה לבית יכול להיות דווקא נעים ולתת הרגשה שאתם חלק מההתנהלות בבית אפילו כשאתם בעבודה.

אז החלטתם על סוג אזור העבודה בבית, מה עושים עכשיו?

אם החלטתם על פינת עבודה חשוב לדבר ראשון להחליט הכין למקם אותה. האפשרות הרווחת ביותר היא להקדיש פינה מהחלל הציבורי (פינת עבודה בסלון או בפינת האוכל) ולמקם שם את שולחן העבודה. אופציה זו היא גם העדיפה במידה ושאר בני הבית משתמשים בפינת העבודה, בצורה זו היא חלק אינטגרלי מהבית ונגישה לכולם. אפשרות נוספת היא למקם את פינת העבודה בחדר השינה, ואפילו במסדרון רחב או מבואה. אם אין הרבה מקום בבית כדאי לשקול עבודה עם מחשב נייד ואז ניתן להשתמש בשולחן צר בעומק של 40 ס"מ בלבד. אפשר גם לתלות את מסך המחשב על הקיר ובכך לחסוך כ-30 ס"מ של עומק שולחן.

במידה והחלטתם על משרד ביתי יש להחליט האם אתם משמישים חדר קיים למטרת המשרד (במידה ויש חדר לא מנוצל בבית) או סוגרים חלל מסוים לטובת המשרד. במידה והחלטתם על חדר קיים, מצבכם פשוט למדי, סידור נכון של ריהוט משרדי יחד עם הוספת שקעים במידת הצורך ואתם מוכנים. במידה ובחרתם להשתמש בממ"ד בתור משרד ביתי יש לשים לב שלעיתים קרובות יהיו לכם בעיות של קליטה סלולרית ואינטרנט אלחוטי (אלא אם כן המודם ממוקם בממ"ד) ויש להתייחס לכך בשלב התכנון. אם בחרתם לסגור שטח בבית יש דבר ראשון להחליט מה השטח הנחוץ לכם. ברוב המקרים אין צורך בשטח גדול במיוחד וחצי חדר בשטח של 4-5 מ"ר יכול, בסידור נכון, להכיל 2 שולחנות עבודה וארון 2 דלתות לאחסון. כדאי מאוד שבחלל הנבחר יהיה חלון או שיהיה פתוח לשאר הבית כדי ליצור אזור מואר ונעים לעבודה.

אחרי שנבחר החלל (ונבנו קירות במידת הצורך) יש לתכנן את הריהוט בחדר. מלבד שולחן העבודה כדאי להקדיש מקום לארון או מדפים שעליהם ניתן לאחסן את כל הניירת של המשרד והבית בצורה מסודרת ונגישה, מערכת מגירות לציוד משרדי, שולחן למדפסת ובמידה ומקבלים קהל במשרד גם כיסאות או כורסאות לאירוח. אני ממליצה להקדיש חלק מהתקציב לכיסא המשרדי, ולרכוש כיסא נוח ומותאם אישית שיאפשר לשבת שעות ממושכות ללא עייפות ופגיעה בגב.

איך ליצור משרד ביתי מעוצב? בחירת עיצוב המשרד הביתי צריכה להתאים לסגנון של הבית, בבית מודרני הגיוני לבחור ברהיטים בעלי קוים נקיים, צבעים בהרים ומראה שמתכתב עם שאר החלל. לבית במראה כפרי הייתי בוחרת ברהיטי עץ ואפילו רהיטי וינטג' משוק הפשפשים יכולים להשתלב נהדר עם העיצוב הכללי.

ארגון המשרד הביתי: בבחירת הארון או מערכת המדפים יש להתחשב דבר ראשון בכמות החומר שהם צריכים להכיל, ובנוסף לבחור האם אתם מעדיפים אחסון פתוח או סגור. במידה ואתם לא מאוד מסודרים או גרים במקום עם הרבה אבק עדיף לבחור בארון סגור.

דבר נוסף שיש לתכנן את החשמל והתאורה בחדר. אזור העבודה צריך לכלול לפחות 4 שקעים מתחת לגובה השולחן למחשב ושקע עילי לטעינה של הטלפון הנייד. כמו כן צריכים להיות בחדר שקעי תקשורת וטלפון לפי הצורך. מבחינת תאורה האור הנעים ביותר לעבודה הוא אור טבעי מחלון, אך כמובן שיש להתקין גם תאורה מלאכותית שההמלצה היא תאורת שולחן בעלת אור חזק ולבן ותאורה עילית חלשה יותר בעלת אור צהוב. שילוב של אור לבן וצהוב יוצר אור שנעים לעבוד בו ואינו מעייף את העיניים.

תכנון נכון של אזור העבודה בבית ישמש אתכם לשנים רבות ויאפשר עבודה אפקטיבית ומהנה בסביבה הביתית. ניתן למצוא מקום נוח לאזור עבודה אפילו בדירות קטנות ופתרונות אחסון חכמים ופתרונות טכנולוגיים יכולים לצמצם את שטח פינת העבודה למינימום מבלי לפגוע בנוחות העבודה ובאסתטיקה של החלל. במידה ואתם לא מוצאים לבד את השטח המתאים ליצירת המשרד הביתי או פינת העבודה, יעוץ קצר עם מעצב פנים יכול לתת פתרונות יצירתיים ולחסוך בסופו של דבר בעלויות התכנון והביצוע.