תינוק ראשון והשפעתו על מערכת היחסים הזוגית

בחורה עם מחשב נייד

תינוק הוא המתנה הכי גדולה שבני הזוג יכולים לבקש, מתנה אשר מסמלת את פרי אהבתם ואיחודם. לצד האמרה הרומנטית הזו, תינוק לרוב יכול לגרום לקרע בין בני הזוג ופירוק הנישואין בגלל העובדה כי התינוק מצריך אחריות וכוח נפשי עצום, שלא כולם נחנו בהם.

סכנה ליחסים בין בני הזוג

בני הזוג שיצאו רק עכשיו ממשמרתם של הוריהם והיו רגילים שכל העולם סובב סביבם, לרוב אחרי החתונה מוצאים את עצמם במקום בו הם מתקשים עדיין לחיות ולדאוג אחד לשני, בגלל שהם פשוט לא יודעים כיצד. בני זוג אלה לרוב חווים טראומה ומשבר, בתחילת הנישואין אשר גוברים, בעת הגעת הבן או הבת הבכורה מבית החולים. משום שכעת הם צריכים לשכוח מעצמם ולתת עדיפות לילדם חסר העונים, שדורש את תשומת לבם. האחריות הגדולה שנופלת על ההורים הטריים ביום בהיר אחד, מגיעה לרוב כשהיא משולבת עם משברים, אשר פוגעים במערכת היחסים הזוגית, שגם ככה הייתה רעועה ולא יציבה. במקרים רבים, עלול להיווצר מצב בו אחד מבני הזוג, נוטש את הספינה ומתחמק מהאחריות כאשר בן הזוג השני טובע מאינספור המטלות, הכרוכות בגידול הילד. הכוללים לרוב קימה באמצע הלילה על מנת להאכיל את התינוק, האכלת התינוק, החלפת החיתולים לתינוק, טיול עם התינוק, ניקיון הבית ועוד אינספור מטלות אחרות. במצבים רבים יכול להיווצר מצב בו בן זוג, שרגיל להיות במרכז, מתחיל לפתח קנאה בילד שלוקח את כל תשומת הלב לעצמו.

כיצד נתמודד עם המצב ונציל את מערכת היחסים ?

לא משנה עם מדובר בהתחמקות מאחריות או קנאה בילד, שניהם יכולים לגרום לקרע בין בני הזוג ובסופו של דבר גם לגירושין. חשוב מאוד שבני הזוג, ישימו לב להתנהגות הקלוקלת של בן זוגם ולא יתעלמו ממנה, משום שהמצב לא יעלם ולרוב רק יחמיר. במקרה בו בן הזוג מתחמק מאחריות ומפיל את כל המטלות על בן הזוג השני. בן הזוג השני, חייב לשפוך את ליבו ולגרום לבן הזוג המתחמק להבין שהוא אינו יכול להתמודד עם הכול לבד והוא חייב לסייע לו. עבודה על תקשורת פתוחה בין בני הזוג, אשר מבוססת על כנות, הקשבה וניסיון לפשרה, היא לרוב הפתרון היחיד במקרים הללו. למעשה היא גם הפתרון היחיד במקרים, בהם מופיעה קנאה בין בן הזוג לבנו. ברגע שבני הזוג משתפים אחד את השני בסיבה להתנהגותם, הם יכולים להגיע להבנה וניסיון לפשרה. הרבה פעמים, כל מה שבני הזוג זקוקים לו, הוא זמן איכותי ביחד. לא משנה אם מדובר בשייט תענוגות, צימר מפנק בצפון, ערב רומנטי בבית ואפילו טיסות להודו, למי שמתאפשר לו למצוא שמרטף לתקופה לא קצרה, כל עוד בני הזוג שומרים על הגחלת והאהבה ביניהם, הם מסוגלים להתמודד עם כל האחריות והעומס שהעולם ממטיר עליהם.

דנה שמעוני
ככל שאנחנו גדלים, מתבגרים ומתפתחים, החיים מציבים בפנינו אתגרים חדשים. המסע שלי בחיים האלה מגוון ומלא צבעים, וכל שלב, כל גל, כל שביל חדש מזמן לי שיעור, אותו אני רוצה לחלוק אתכם, הגולשים.