תיאטרון גשר מציג את "קיץ במרינבאד"

קיץ במרינבאד" הוא עיבוד מבית היוצר של תיאטרון גשר, ליצירתו של שלום עליכם "מרינבאד", יצירה המורכב כולה ממכתבים. למרות השנים הרבות שחלפו מכתיבת היצירה המקורית, המחזה מצליח להישאר עדכני, משעשע ומבדר.

קיץ במרינבאד- כל השחקנים- רדי רובינשטיין (Large)
צילום:רדי רובינשטיין

"קיץ במרינבאד" הוא עיבוד ליצירתו של שלום עליכם "מרינבאד", מתוך מקבץ הסיפורים "חיי קיט". יצירה המורכבת מ-49 מכתבים ו-36 טלאגרמות.
למרות שכמאה שנים חלפו ממותו, שלום עליכם ממשיך להיות אחד הסופרים היהודים האהובים ביותר. והמחזה הנכתב על פי יצירתו מצליח להיות עדכני ומבדר גם כיום. כמובן, גם בזכות עבודתה הטובה של נגה אשכנזי.
המכתבים והטלגרמות הופכים למחזה עצמו ומעצבות את חייהן של הדמויות החיות בין ורשה למרינבאד. כל אחת מהדמויות שנוסעת למרינבאד משאירה אחריה בן/ בת זוג בורשה וחליפת המכתבים היא צורת התקשורת היחידה בין בני הזוג. אלא, שכתבים נוספים מגיעים לאנשים בורשה והרכילות מתחילה לחגוג…
כל הנוסעים לבית ההבראה במרינבאד, נוסעים לשם על מנת להבריא. אך מהר מאוד, אנו מגלים שהם ספק נוסעים להבריא, ספק בורחים מחייהם ובני זוגם.
המכתבים המגיעים ממרינבאד מספרים על בית הבראה נוראי, שבו לא אוכלים, לא מבלים ובכללי לא נהנים שם. במהלך המחזה, אט אט נחשף אופיו האמיתי של המקום. בית המרפא מלא בענוגים ופינוקים. מרינבאד זה שקט, מרפא ורומנטיקה. עם הדגש על הרומנטיקה…

קיץ במרינבאד-רדי רובינשטיין 2 (Large) (2)
צילום:רדי רובינשטיין

גברת בלצה, היפה בנשות ורשה נוסעת לבית המרפא בגלל מיגרנות. היא נשואה לשלמה קולנדר הזקן, שדואג לספק לה את כל מחסורה הכלכלי ויותר.
ולוול יאמייקר שולח את אשתו ואת שלושת בנותיו, הלא כל כך יפות בלשון המעטה, למצוא שידוך.
חוה'לה צ'אפניק, מחפשת עם מי לשחק קלפים ומבקשת במכתביה מבעלה לשלוח לה כספים.
חיים סורוקר נוסע להוריד את הכרס הלא בריאה שלו ומשאיר את אשתו אסתר ללדת. אך, הכרס מהר מאוד הופך לעניין שולי ועיקר עניינו הופכת להיות בלצה. מי נפטרת מ"הכרס" זו אשתו, שיולדת.
מאיר מאריימצ'יק משאיר את אשתו חנה בורשה בטוענה שהיא תישאר להשגיח על אחותה, אסתר הצריכה ללדת. מהרגע שהוא מגיע למרינבאד, אין אישה שהוא לא מחזר אחריה (אפילו אחרי שלושת הבנות של ולוול). וכמובן, שבלצה היפה הופכת למושא הערצה העיקרי שלו.
דוקטור זיידר, רופא השיניים, מגיע אף הוא למרינבאד. הוא מקסים את שלושת הבנות של ולוול ואת אשתו. אך, דוקטור זיידר עסוק בחיזורים אחרי בלצה.

למרות שבכל המכתבים כותבים על חוסר נאמנותה של בלצה, שלמה בעלה לא חושד בה. הוא מגן עליה וממציא לה תירוצים להתנהגותה וכשהוא כבר מעז לקנא לה במכתביו, בלצה המתלוננת על קנאתו של בעלה, מוכיחה שההגנה הכי טובה היא התקפה.

רומן שלם מתרחש על הבמה ובלצה היא הגיבורה. כל הגברים נופלים שדודים אחריה, אפילו חברו הטוב של שלמה,חיים, שעליו הוא סמך שישמור על אשתו היפה. וכגיבורת הרומן, רק בגדיה של בלצה משתנים מתמונה לתמונה.

רוני עינב וסשה דמידוב- קיץ במרינבאד (Large)
צילום:רדי רובינשטיין

המחזה המורכב ממכתבים שנשלחים בין ורשה למרינבאד, הופכים לחומר מפליל. עדות למתרחש במרינבאד.
אט אט, מי שנשאר בורשה מבין שמרינבאד ארורה. מתגלה האמת, שבמרינבאד עד סוף הקיץ לא תהיה לבד…

לסיכום- עוד הצגה משובחת ומבדרת מבית היוצר של תיאטרון גשר.

מאחלת לכם צפייה מהנה!

XOXO

אחת שיודעת 😉

"קיץ במרינבאד" מאת : נגה אשכנזי על פי רומן המכתבים "מריאנבד" של שלום עליכם | בימוי: אמיר י. וולף | תפאורה: אדם קלר | תלבושות: וניה בואודן | מוזיקה: רוני רשף | משתתפים: דורון תבורי, רוני עינב, אלון פרידמן, נטע שפיגלמן, ישראל (סשה) דמידוב, סבטלנה דמידוב, ליליאן רות, דור מיכאלי, הלל קפון, פאולו א. מואורה, ויטלי פוקס, אלכס סנדרוביץ', הנרי דוד, כרמל קנדל, אנג'לה שטיינגרט ובוריס זימין.

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)