תחל שנה וברכותיה..

בחורה עם מחשב נייד

בס"ד

לקראת השנה החדשה הבאה עלינו לטובה, דר ריקי שי חברת המועצה מביאה לנו כמה זוויות חשיבה שלדעתה ישפרו את השנה בצורה משמעותית גם בפאן הציבורי ובעיקר בשיח החברתי.
ראשית, אני שמחה שניתנת לי ההזדמנות לברך את השנה החדשה בכמה "מתנות" שיסייעו לנו כחברה בריאה , והפעם אשתדל להשתמש בניבים וביטויים ממקורותינו  לחיי היום יום שלנו .

"מעשיך יקרבוך ומעשיך ירחיקוך"- מעשיו ופעולותיו של האדם  הם אלו המוכיחים מהי בחירתו של האדם. האם מעשיו הם מעשים של גשם של משיכה חומרית המצביעים על שליטת החומר באורגניזם, או מעשים המוכיחים כי התכונות הרוחניות הן אלו הדומיננטיות בנפשו של האדם. לא משנה מה יאמר או מה יבטיח משנה מה יעשה בפועל , הלכה למעשה . כשמילים והבטחות הן ריקות מתוכן או שמה שחשוב הוא "הקרדיט" – האמון של הציבור נפגם  היות והעובדות מדברות בשם עצמן.  

ובהקשר זה נאמר, "סוף מעשה במחשבה תחילה" – המעשה מתוכנן מתחילתו ועד סופו ולא "כשליפה מן המותן" מתוך ראייה כוללת הן של הפרט והן לטווח הארוך והעתידי .  סופו של המעשה אינו מקרי. המעשה הגיע לסופו מתוך מחשבה ותכנון ראלי עם אופציות נוספות שעלו בהיבטים שונים.

ואל לו לשכוח את הנושא החשוב : "יהי ממון חברך חביב עלייך כשלך "- בא להזהיר שיחמול על ממון חברו כאשר יחמול על ממונו שלא יאבד, ואם אבד צריך להשיבו אליו כאשר היה עושה אילו היה ממונו. והכי חשוב , לפעול באחריות כאילו זה ממון זה שהופקד בידך הוא  שלך . ללא "בזבזנות יתר", "ראוותנות" במיוחד לאור העובדה שעל כל דבר משלמים בסופו של דבר מדברים חיוניים אחרים, חשוב לטווח ארוך .

דבר חשוב נוסף הוא התנהגותו של האדם : האיך לא פחות חשוב מהמה ואך ראוי לאדם שיכיר כי ערך החיים עומדים בעצמם רק בהיותם מחוברים עם רגש הכבוד האנושי, אבל כשיתלוה עמם אבדן הכבוד האנושי, אינו נחשב לחיים אנושיים… על כן נח לו לאדם לאבד חייו הגשמיים הגופניים, ואפילו באופן משונה והפוך מכל כבוד לשעתו, ולא ילבין פני חבירו ברבים, כך אני כותבת במס' ניבים:   "יהא כבוד חברך חביב עלייך כשלך" מלמד שכשם שאתה רואה את כבודך  כך תראה את  כבוד חברך. וכשם שאין אדם רוצה שיצא שם רע על כבודו, כך יהא אדם רוצה שלא להוציא שם רע על כבודו של חברו. שאמרו "איזהו מכובד המכבד את הבריות" (אבות, פ"ד מ"א), אם כן צריך לך שיהיה כבוד חברך חביב עליך כשלך. כי כבוד חברך הוא כבוד עצמך, כיון שהוא סיבה לכבוד עצמך. כלל לא משנה באיזה תפקיד או משרה אתה נמצא. חסל סדר דחיות, ביטולים ושאר ירקות. כבודו של האדם המגיע לקבל סיוע אינו פחות מזה שנותן את הסיוע.

וכן, "מה ששנוא עלייך אל תעשה לחברך "- החכם , לעולם לא יזלזל בדעותיהם של אחרים גם לא בדעות שמנוגדות לשלו. לא משום שהוא לא בטוח בדרכו ומשום שהוא חושש אולי הדעה המנוגדת לו נכונה, אלא דווקא משום שהוא כ"כ בטוח בדרכו, עד שהוא יודע את נקודת האמת שיש גם בדעה שמנוגדת לשלו. והוא מבין מדוע הדעה המנוגדת לשלו נכונה, וכיצד גם היא מובילה אל דעתו שלו..

היינו כי החכם הוא מי שרואה את כל התמונה המלאה כולה. ולראות את התמונה המלאה היינו להבין את שורש האמת שיש בכל דעה בעולם. וכאשר האדם אינו רואה את שורש האמת שיש בדעה שמנוגדת לשלו, הרי שבתוך תוכו יש חשש כלשהו שאולי הדעה השניה צודקת…

כך שבסופו של דבר, "הוי מקבל את כל האדם "- המשנה מדריכה את האדם להיות גמיש ביחסיו עם הבריות: לכוף עצמו בפני מי שלמעלה ממנו, ולהיות עדין ומתחשב עם אלו שמתחתיו. זהו המפתח לכך שיחסיו של האדם עם הסביבה יהיו, בביטול ובענווה כלפי כל אדם, זקן וצעיר "והוי מקבל את כל האדם בשמחה" – יש לקבל כל אדם, בין ה'ראש' ובין ה'תשחורת', בשמחה פנימית. הענווה והביטול לא יהיו מן השפה ולחוץ, אלא יחדרו לפנימיותו.

ותמיד לזכור,  לא לעולם חוסן – לא להתנהג בביטחון מופרז. הכבוד והעושר והגדולה לא מובטחים לעד.

מכאן אני מאחלת שנה טובה, שנת אחדות , ערבות הדדית, אחווה, אהבת חינם, מעורבות ועשייה למען הציבור שנה טובה ומתוקה. אמן.

rikishai
ד"ר ריקי שי חברת מועצת העיר אשקלון - מתמודדת לראשות עיריית אשקלון 2018 כחברת מועצת העיר ממונה על החינוך הבלתי פורמלי,קידום נשים ועסקים, ולאחרונה ממונה על השירות לתושב. ריקי שי אשת חינוך, PhD במדעי ההתנהגות ו-M.Aבניהול חינוך, מרצה ובעלת מכללה מזה 15 שנים (משנת 2000) . בתפקידי כמנכ"ל מכללה הכשרתי אלפי עובדים ומנהלים מכל הארץ בסדנאות לשיפור מיומנויות ולמימוש עצמי. עוסקת גם במחקר ופיתוח בתחום החברתי ובנושאים הקשורים לקידום והעצמת נשים, מרצה בקורסים ללימודי נשים ומגדר ולימודי תעודה מנהלות מעון,מטפלות וסייעות בחינוך מאמנת (coaching) אישית ומתמחה בהפרעות קשב וריכוז, סופרוויזרית למאמנים מתחילים מלווה ומכשירה אנשים מכל התחומים להציב מטרות ולהגשים חלומות. מחברת הספר "להתחבר לטבע שבך" במטרה להביא את ההתחברות לאדם ולכל העוצמות שבו ולהביא אותן למימוש עצמי. הקימה את "בית האישה" באשקלון, ומשמשת מנהלת בפועל, תפקיד הכולל כתיבת תכניות ההדרכה, הכשרת מנחים, מאמנים,שיווק, ניהול, ייעוץ לארגונים ולפרטיים והנחייה. בין היתר מעבירה סדנאות לארגונים הבאים: רשויות,עיריית באר שבע, מועצות מקומיות,תמ"ת- הכשרה מקצועית, מתנס"ים, מכללות ,קתדרות שונות ועוד.