'תופי הסתיו' מאת דיאנה גבלדון. ג'יימי וקלייר בעולם החדש

פרק מהנה נוסף בסאגת 'נוכריה" בו אנו נשאבים לחיי החלוצים במושבות ה'עולם החדש'; הפרונטיר, ארץ פראית ובתולית. מסעם המופלא ואהבתם של ג'יימי פרייזר וקלייר ממשיך ומתרחב אל הדור הבא ושוב נשאלות השאלות: האם ניתן לשנות את העבר? ואם כן, באיזה מחיר?

תופי הסתיו

מאת דיאנה גבלדון
בעברית בשני חלקים, 1326  עמודים
'כנרת בית הוצאה לאור', 2016
מאנגלית: ברוך גפן
Drums of Autumn

 
18813232-94d1-48dc-94ce-3e891318b162

tupei_hastav_new

הכול החל בסקוטלנד, במעגל אבנים קדמוני שפתח דלת לזמן אחר. קלייר רנדל חוותה את המסע בזמן שלוש פעמים. בפעם הראשונה במקרה ומבלי להבין, סחפו אותה האבנים למאה השמונה-עשרה, אל זרועותיו של ג'יימי פרייזר, הסקוטי המרהיב והאמיץ. סיפור אהבתם האגדית נקטע כשקלייר ההרה חוזרת אל ההווה כדי ללדת את בתם המשותפת, בריאנה. עשרים שנה לאחר מכן קלייר בוחרת להשאיר את בתה מאחור וחוזרת אל העבר, אל אהובה ששרד את קרב קלודן העקוב מדם והשניים יוצאים למסע הרפתקאות לעבר המושבות, חופי 'העולם החדש' שכשמו כן הוא, עולם חלוצי רווי סכנות אך גם טומן בחובו אפשרויות חדשות.

בריאנה, שנותרה במאה העשרים עם אהוב לבה רוג'ר ווייקפילד ההיסטוריון, מטפחת את הקשר ביניהם למרות שלא פותחת בקלות את צפונות לבה. רוג'ר מגלה תגלית טראגית על הצפוי להוריה, ועליו לקבל החלטה הרת גורל. האם לספר לה שחלון ההזדמנויות שלה להכיר את אביה האמתי הולך ונסגר? הרי אם היא תחליט לקחת את הסיכון ולעבור דרך האבנים, הוא לא יצליח לעצור בעדה ואילו בריאנה מגלה דברים בעצמה ויש לה דעה עצמאית משלה.

ושוב נשאלות השאלות: האם ניתן לשנות את העבר? ואם כן, באיזה מחיר?

אזהרת ספוילרים!

בספר בן 1326 עמודים בשני כרכים, אני מרשה לעצמי לחרוג 'קצת' בכמות המלים 

הספר מיועד למכורים ולמכורות שבנינו. אלו שקראו בשקיקה את 'נכריה', 'שפירית בענבר',  'נוסעת מעבר לזמן ולאוקינוס'* ובשנים האחרונות העתיקו את מקום מושבם הרוחני לרמות סקוטלנד.

*Voyager

outlander-1024-5

לא חושבת שאי פעם ימאס לי לקרוא ולהזדהות עם הנשמות תאומות ג'יימי וקלייר ואוסף בני המשפחה והחברים שלהם. חייבת להודות כי הרומנטיקה בספר זה נראית יותר מאופקת מאשר בספרים הקודמים אך מכילה כמה סצנות שיא שהאיפוק שבדרך רק מעצים אותן. שלושת הספרים הראשונים מוגדרים בעיני כרומן רומנטי במיטבו אך ב'תופי הסתיו' אני רואה נקודת מפנה לכיוון הרומן ההיסטורי משולב ברומן רומנטי. האינטימיות ביניהם עדין נפלאה, במיוחד כשמרומזת במחוות עדינות או מאחורי דלת נסגרת לפני שכל הפרטים העסיסיים מתגלים. ציפיתי לכמות גדולה יותר של קטעי אהבה אך ג'יימי וקלייר מעניינים ומרתקים גם בסצנות אחרות לגמרי. 'תופי הסתיו' מסקרן ומהנה למרות ואולי בזכות שהמחצית הראשונה שלו נעה בקצב איטי יחסית בו ג'יימי וקלייר חווים גם שגרה וחיים 'נורמליים'.

'תופי הסתיו' הוא גם קומדיה/טרגדיה של טעויות. לו הייתה תקשורת יותר טובה בין הדמויות, אלמלא הבלבול בשמות, אלמלא היו החלטות פזיזות, רוב הבעיות היו נחסכות. אבל אז לא היה לנו לא ספר ולא וויסקי תוצרת בית.

הפעם אנו נשאבים לחיי החלוצים באמריקה: הפרונטיר והאזור פראי. ג'יימי בונה בית לקלייר, מעבד אדמה, צד חיות בר. הוא וקלייר, אחיינו איאן, פרגוס הבן המאומץ ורעייתו מרסלי תלויים במזג האוויר, תלויים בעשר אצבעותיהם ובכושר ההמצאה וההישרדות שלהם. תלויים בתקשורת עם האינדיאנים הידידותיים ואילו שאינם ידידותיים ובאנגלים השולטים בארץ.

הזיעה בחודש יוני בצ'רלסטון, הריחות, מאכלי הפונדק, הריקבון, הבגדים מתוארים באופן כל כך מוחשי בספר כמו גם המסע באוקיינוס אפוף עוני, עבודת פארך, המחלות, הסערות. גבלדון שואבת אותנו לחיים בארץ לא זרועה ובתולית, לחיי פרא חלוצים. משעשע שאיאן, שחרק שיניים והתקשה ללמוד לטינית אצל 'מורהו' ג'יימי, למד עד מהרה את שפת האינדיאנים והתחבר אליהם בקלות.

outlander213tn

'תופי הסתיו' נפתח בסצנת תלייה. נראה שאחד מאנשיו של ג'יימי מימיו בכלא ארדסמויר (Ardsmuir)  נתלה בגין גניבה וג'יימי הגיע לתמוך בו כמה שניתן. לפתע אסיר אחר בורח נוצרת מהומה ואילו ג'יימי מתרגש ממות חברו ובהחלטה אימפולסיביות הוא עוזר לשודד ים בשם סטיבן בונט לברוח; החלטה שעוד תהייה לה השפעה מרחיקת לכת על חייו וחיי אהוביו.

ג'יימי משכנע את ניצולי ומהגרי ארדסמויר להתיישב באדמתו החדשה ובדרכו שלו הצנועה והלא מתנשאת ממשיך להוביל, להנהיג ולהיות גיבור אינטליגנטי ומשכיל. הוא ומשפחתו מתיישבים על רכס מרוחק במושבה של צפון קרוליינה ומהלכים על קו דק ומסוכן בין פטרונות המושל טריון, הידע של קלייר על המהפכה העומדת לפרוץ באמריקה, עזרתה של דודתו העשירה האוהבת אך הערמומית של ג'יימי שהיא האחרונה לבית מק'נזי ויחסם לעבדות. כשהם מתחילים לבנות את ביתם הראשון על רכס פרייזר התחושה היא מתוקה-מרירה, מכילה בתוכה את המחשבה  על בריאנה שנותרה מאחור, בתו של ג'יימי שאותה לעולם לא יזכה לראות.

אהבתם של ג'יימי וקלייר, שחצתה מאות ויבשות, בחלקו הראשון של הספר נכנסת לשגרה. במקום לקפוץ ולזנק כל הזמן הם מתרגלים אחד לשני ולתנאי חייהם החדשים. עובדים, אוהבים, מדברים. הן בשגרה והן בהרפתקאות אהבתם מרטיטה לבבות ונצחית. קלייר נפתחת בפני ג'יימי שלא תעמוד עוד בבדידות ושאסור לו למות. התשובות שלו רוויות הומור והבנה גם כשהוא שוכב בשלג עם גב תפוס. סצנות האהבה והאינטימיות ביניהם מרטיטות גם שהם רק משוחחים ומקסים בעיני שאחרי כל השנים, ג'יימי עדין מגלה תמימות מול קלייר. הקשר ביניהם שוויוני וקלייר פרטנרית מושלמת עבורו. בריאנה ולורד ג'ון גריי ידברו על המבט הזה בין ג'יימי לקלייר ולורד ג'ון יציין בערגה עד כמה נדירים חברות ותשוקה כה חזקים למשך כל כך הרבה שנים.

בערים ובאזורים המתורבתים והמפוארים הרפואה עדין פרימיטיבית. האינדיאנים יודעים יותר טוב לרפא וקלייר לומדת מהם הרבה. היא נוסעת למחוזות מסוכנים כדי לרפא ולעזור בלידות ובמגפות. היא מנסה למצוא את הפנצילין בניסויים ביתיים ומרפאה רגל רקובה ונמקה בעזרת תולעים ש'גידלה' בבשר רקוב. נרקם קשר מעניין בין קלייר למרפאות אינדיאניות וג'יימי מתכנן לבנות לה בבית החדש מרפאה משלה.

maxresdefault

גם האהבה בין בני הזוג הצעיר יודעת מהמורות ואין בה רגע דל. האופי הג'ינג'י של בריאנה והעיקשות הסקוטית של רוג'ר מרגשים ומצחיקים. רוג'ר, שהיה קצת אפרפר בעיני, סוף, סוף עומד על שלו: "כולך או לא כלום" הוא אומר לה ומתמודד במאבק עם אינדיאנים מחד ובמבחן טסטוסטרון מול ג'יימי, שלא רוצה בעל פחדן לבתו, מנגד. הדברים נעשים אינטנסיביים ביניהם כמו גם בין הג'ינג'ים בריאנה וג'יימי עד לרגעי רתיחה הגולשים לרגעי הבנה והשלמה. בין בריאנה וגיימי האהבה בתחילה נימוסית ומגששת, אחר כך משנה הילוך לקוצים ודרדרים ומשם למלחמת עולם (בל נשכח שהאב הדואג מהמאה ה- 18 מול אישה עצמאית מהמאה ה- 20) ועד לאהבה עזה והערצה. זווית הראייה של בריאנה על האהבה בין הוריה למול אהבה אחרת, זו של מחויבות, מעניינת מאוד כמו גם קשר האהבה /שנאה בין פרנק לג'יימי, כל אחד מצדו.

213_Roger_Wakefield_and_Brianna_Randall_680x680

חייב להיות גם האיש הרע. נותרנו בלי בלאק ג'ק רנדל. את החלל תופסים הרוע, חיי הפשע ונוכלות חסרי המצפון של קפטן בונט. אין הוא עומד באותו קנה מידה של מגה רשע כמו ג'ק ואפילו לא כגיליס דאנקן.

בספר התייחסות משמעותית לעבדות. חיי העבדים, היחס שלהם ואליהם, המצפון של ג'יימי ואנשי המאה העשרים. קליר וג'יימי מצילים שפחה, בריאנה לא מוכנה ששפחה תנקה אחריה את האסלה. מצד שני, עבד הבית רואה אותו כביתו שלו ונאמן ללא גבול לבעליו.

הרבה הומור בין השורות: המפגש הלא צפוי בין בריאנה וליאר בלליברוך, ג'יימי החייב לתקן נזילה באמצע הלילה ומבטיח שיבנה לקלייר מיטה כמו בבאקינגהאם פאלאס (שמעולם לא ראה). הקשר התחרותי עם רוג'ר- שלא יעז לפגוע בבת שלו אך מצד שני לא רוצה שבתו תהיה נשואה לפחדן. חוסר הפרטיות והחיים בחדר אחד, ההומור על הדודה העשירה והעיוורת שרואה הכול ומנסה, והיא לא הראשונה, למצוא שידוך לבריאנה והתיאור כיצד נראה איאן כשבא להציע נישואין הוא אחד המצחיקים שקראתי.

פסגת הספר בעיני הוא המפגשים המרגשים והבלתי אפשריים בין הדורות להם ייחלנו בספרים הקודמים. קלייר מראה לראשונה את אהבתה הגדולה לבתה ושהיא אוהבת אותה ואת ג'יימי באותה מידה. הקשר בין האם והבת שהיה בעבר מרוחק- מתעצם. בריאנה מבינה לראשונה  עד כמה אמה אוהבת אותה ושהקריבה 20 שנה כדי שתגדל בביטחון אך למרות זאת אמה אינה נוטרת טינה ואינה מתחרטת.

הנאה שלמה!

לכתבות רבות נוספות על עולם העיצוב, מקורות השראה, אמנות ואמנים, אופנה, טרנדים ומגמות, תערוכות בעולם, פרוזה עולמית וישראלית כנסו ל'כותבת- מילים בסגנון והשראה'

116-boat 1024x683_18 Jamie-Claire-Outlander sammanstc3a4llning-outlander-1-4

**דיאנה גבלדון, בעלת תואר שני בביולוגיה ימית ותואר דוקטור באקולוגיה, לימדה שנים באוניברסיטה לפני שפנתה לכתיבת סיפורת במשרה מלאה. היא חיה בסקוטסדייל, אריזונה, עם בעלה, שלושת ילדיהם ובעלי חיים רבים. עד כה נמכרו בעולם 26 מיליון עותקים של ספריה. הסדרה "נוכרייה" עוּבּדה לסדרת טלוויזיה מצליחה.

** התמונות לקוחות מסדרת הטלוויזיה 'נכריה' בהפקת STARZ  ובכיכובם של קטריונה באלף וסאם היוגן.

https://www.starz.com/series/outlander/photos

 http://outlander.online/

רוית ליפשיץ ציון- בלוג בסגנון והשראה
רומנטיקנית חסרת תקנה בעלת תשוקה ואהבה לעולמות העיצוב, הספרות, אמנות, אופנה, טרנדים ומגמות, תערוכות בעולם. בלוגרית רב- תחומית, יוצרת וכותבת תוכן, עיתונאית עיצוב, סופרת, מוזיקאית. רומן הביכורים שלי: "אהבותיה של אמה" יצא לאור בהוצאה עצמית בשנת 2018 והפך לרב מכר. נשואה ואם לחייל ולחיילת הממשיכים את דרכי האמנותית.