תגידי שאת שלי/אליזבת נורבק

"את יודעת כמה אנשים מתחילים לעשן באשפוז פסיכיאטרי? היה לנו שם חדר עישון. במחלקה חמש. או שהיינו יוצאים למרפסת עם גדר גבוהה. הרגשנו כאילו אנחנו בלול תרנגולות. כדי לשמור עלינו מפני הפיתוי לקפוץ מהקומה הרביעית".

תגידי שאת שלי/אליזבת נורבק הוצאת דני ספרים

 עצרו רגע! יש כאן ספר נהדר שנמצא בטופ כבר זמן רב, הוא כתוב נהדר על ידי סופרת שוודית, היא החלה לכתוב אותו כשהיתה בחופשת לידה וזה הרומן הראשון שלה, והוא ממש טוב. קראתי ואני ממליצה עליו בחום – כדאי לכם לנסות. זהו מותחן פסיכולוגי מצמרר המשלב בתוכו אשמה, יגון, טירוף, יציאה מאיזון נפשי ושאלה אחת מורכבת מתי נדע שזזנו מהמקום השפוי שלנו, איך נגלה שלא הפכנו להיות אובססיביים למשהו? מי יהיה לצידנו במצב כזה, האם הקרובים שלנו יתכחשו לנו, יעזרו לנו או יאשפזו אותנו במוסד סגור? אמא'לה!!!!

תקציר הסיפור – סטלה היא פסיכותרפיסטית נשואה באושר ואמא לילד בן שלוש עשרה. כשאישה בשם איזבל מגיעה לקליניקה שלה לצורך טיפול, חייה השלווים של סטלה מתחילים להתפורר. היא משוכנעת שאיזבל היא בתה, אליס, התינוקת שנעלמה לפני יותר מעשרים שנה במהלך חופשה משפחתית על חוף הים. כולם חשבו שאליס טבעה, אך גופתה מעולם לא נמצאה. סטלה תמיד האמינה שאליס עדיין חיה, אבל כולם מסביבה חוששים שהיא סובלת מהזיות. האם איזבל היא אכן אליס? סטלה מוכנה לסכן הכל כדי לגלות את התשובה, אבל בעשותה זאת היא מפעילה שרשרת אירועים היוצאים משליטתה, ומסכנת בכך את עצמה ואת כל היקרים לה.

תגידי שאת שלי מאת אליזבת נורבק

נורבק הצליחה בכשרונה הגדול לגרום לי לחשוד בכל מי שהיה סביב סטלה, לא סמכתי על בעלה ולא על החברה הטובה שלה, ברגע מסויים חשבתי שמישהו מנסה לגרום לה להתאשפז בשל אי שפיות וברגע האחר חשבתי שמישהו אחר שולט בה כמו בובה על חוט. הסיפור מתעתע והקורא בו לא יודע למי להאמין, בפרקים אחדים יש תחושה של "שלווה" העניינים מסתדרים ואז ללא שום הקדמה השטיח "נשמט" מתחת לעיניים והסיפור מקבל תפנית אחרת.

היו רגעי חרדה אמיתיים שחששתי מאד לאיזבל, והיו רגעי כעס קשים על אמה שפחדה לאבד אותה ועשתה לבתה האהובה והיחידה דברים מחרידים. אני לא רוצה לקלקל לכם את הסיפור לכן אשתף אתכם במחשבות שעברו בראשי בעקבות קריאת הספר, התעסקתי בסוגייה של הורים שילדיהם הוחלפו בבית היולדות וגילו זאת לאחר שנים רבות. הרי המציאות עולה בהרבה על כל דמיון שכותבים הסופרים, איך מרגישים במקרה הזה? מה עושים?

לכאורה נדמה די בתחילת הספר שהסוף ברור מאליו, אבל לא כך הוא, אליזבת נורבק המוכשרת לוקחת אותנו ל"טיול" מלא בהפתעות ומחשבות שונות ומשונות, ורק עכשיו אני קולטת שהיא כתבה את הספר בחופשת לידה, כשתקראו תבינו.

רחל אמיתי - מדייקת מהבטן - עלמה נדבר
נשואה באהבה לדני הורים לנועה נדב ועידו, סבתא לעלמה גרה בראש העין עובדת כספרנית בחטיבת ביניים אוהבת לכתוב, לבשל, לעסוק בעבודות יצירה ואוהבת לאהוב, מאמינה בטוב החלטתי לפתוח בלוג בסלונה לאחר סדנה מעוררת השראה עם יעל כרמי. אני מתרגשת ונפעמת מהאפשרות שאנשים יקראו את מה שעל ליבי