תאנים טובות מאד

שלמה הוא גבר גרוש בשנות השישים לחייו, אב לשתי בנות , מרצה באוניברסיטה – שעדיין מחפש את עצמו.
אנו מלווים אותו במסעו זה , בו הוא גם מנסה להתחקות על עברה של משפחתו בעיראק.

תאנים טובות מאד

מאת יוסי יונה

הוצאת כרמל

303 עמודים

שלמה הוא מרצה באוניברסיטה ומחליט על פרוייקט איסוף מידע על ההיסטוריה של עיראק. שלמה מבקר  תכופות את הוריו המבוגרים והחולניים. בעודו יושב איתם , מאזין לתלונותיה וקיטוריה של אמו הוא מנסה לדובב אותה לספר את ההיסטוריה של משפחתה, שמוצאה מעיראק , בה היא כה גאה.

לאט לאט היא נעתרת לבקשותיו ומספרת, בשפתה העשירה ומלאת ביטויים ופתגמים, על סבה שהיה איש עשיר ובעל השפעה , על היחסים שהיו לו עם שכניו המוסלמים , על מקומן של הנשים , על הבית המפואר הצופה על נהר הפרת , על מעלליו של הסב, על מנהגי היהודים בעיראק בכלל והמשפחה שלה בפרט, היא גולשת גם לסיפור אהבתה האסורה למוסלמי כמו גם חייהם וקליטתם בארץ. .

בד בבד מתנהלים חייו של שלמה באפיק מפותל ומבולבל . לאחר גירושיו הוא חש מתוסכל ומחפש זוגיות טובה ותומכת.

השילוב של העבר המשפחתי בעיראק והמשכו בעלייה לארץ , על כל הקשיים הכרוכים וההווה , כולל זה של שלמה עצמו ,מתוארים היטב על ידי הסופר.

"תאנים טובות מאד" הוא ביטוי מנבואת ירמיהו  (פרק כ"ד). המתייחס לגולי בבל.  ירמיהו מדמה את הגולים עם יהויכין לתאנים טובות, "כִּתְאֵנֵי הַבַּכֻּרוֹת", ואת הנשארים בארץ ל"תְּאֵנִים רָעוֹת מְאֹד אֲשֶׁר לֹא תֵאָכַלְנָה מֵרֹעַ".

פרופ' יוסי יונה הוא פילוסוף, חבר סגל באוניברסיטת בן גוריון וח"כ לשעבר.. זהו ספרו השני.

בשיחה עמו, נשאל עד כמה הספר נאמן לסיפור המשפחתי והאישי  שלו. ועל כך השיב " הספר הוא בדייה אמיתית. חלק מן העובדות מדוייקות וחלקן פחות" .

אמת או בדייה , או אולי שקר לבן , זהו ספר מאלף ומסקרן שראוי להקדיש לו את הזמן לקריאה מעמיקה..

 

מרת נחת
זוכרות את מר שמח וחבר מרעיו, אז אני נשואה למר נחת, ולכן אני נקראת מרת נחת.