שתי שניות / רייצ'ל ג'ויס

בחורה עם מחשב נייד

חברו הטוב ביותר של ביירון המינג, ג'יימס, מספר לו שכדי להתאים את השעון לתנועת כדור הארץ, החליטו המדענים להוסיף, באופן חד–פעמי, שתי שניות. באחד הבקרים אמו של ביירון ממהרת לקחת אותו ואת אחותו לבית הספר ובגלל פקק תנועה, היא בוחרת לנסוע דרך שכונה שבעלה הזהיר אותה לא לעבור שם. הוספת שתי השניות לשעון מתרחשת באותה נסיעה לדעתו של ביירון שבטוח שראה כיצד זה מתרחש. באותו רגע ביירון רואה גם תאונת דרכים כיצד אימו פוגעת עם מכונית בילדה קטנה. ביירון הוא היחיד שראה כי בשל סטיית המכונית אמו פגעה בילדה רכובה על אופניים. האם לא הרגישה בדבר וכך גם אחותו. ומרגע זה משתנים חייו וחיי משפחתו

בספר יש שתי עלילות מקבילות וכל פרק מספר סיפור אחר, לסירוגין.

עלילה אחת מתארת את משפחתו של ביירון, מערכת יחסיו עם חברו ג'יימס , היחסים בין אביו לאמו, החברות של אמו והקשר שלו עם אביו ועם אחותו.

העלילה השנייה והמקבילה מתארת את חייו של אדם כבן חמישים בשם ג'ים שהיה מאושפז בבית חולים לחולי נפש שנסגר. ג'ים נאלץ לצאת לחיות מחוץ לבית החולים ולהתמודד עם הקשיים שמזמנים לו החיים מחוץ לבית החולים. הקשר בין ג'ים לבין ביירון ומשפחתו אינו מובן וברור והוא מתברר רק בפרקים האחרונים של הספר.

במהלך הקריאה לא היה לי קל עם הספר. היתה לי תחושה כאילו נכנסתי במקביל למוחם של ילד ומבוגר עם בעיות על רקע נפשי , ואני שומעת את מחשבותיהם ומסתובבת ביחד עם גלגלי מוחם. משהו הרגיש לי הזוי.

יחד עם זאת מתוארות בספר מערכות יחסים משפחתיות וחברויות על כל המורכבות שלהן ועם הרבה רגש, רגישות וצער.

בגלל התחושות שלי הייתי חייבת בערך במחצית הספר לעשות הפסקה למספר ימים מהקריאה לעבד את מה שקראתי. לתת למחשבות שלי "לנוח" ורק אז יכולתי לסיים את הספר.

מה שמשך אותי להמשיך היה גם הרצון לדעת מה קורה עם ביירון וג'ים ומה הקשר ביניהם.

מאז סיום הספר אני מוצאת את עצמי חושבת לא פעם עליו ומה היתה מטרתה של הסופרת.הוסף לסל את שתי שניות / רייצ'ל ג'ויס

מירי נחמן
מנחת קבוצות "אמצע החיים והגיל השלישי" ואחות במקצועי. נשואה ואם לבן ובת בוגרים. קוראת הרבה ,תולעת ספרים מגיל צעיר. אוהבת לבשל,להאזין למוזיקה,לטייל, לאסוף גמדים ומגנטים מכל העולם. מזמינה אתכם להפליג איתי למרחקים בעולם המחשבות אותן אני כותבת בלילות.