"מסתור",החדש של ריקליס:שתי סוכנות,דירה אחת,שבועיים והרבה מתח!

בחורה עם מחשב נייד

 

סרטו החדש והמרתק של ערן ריקליס
סרטו החדש והמרתק של ערן ריקליס

 

שתי נשים בדירת מסתור בגרמניה. האחת סוכנת מוסד יהודייה מישראל ( נטע ריסקין המופלאה) שתפקידה לשמור על השניה-סוכנת מוסד ערבייה לבנונית ,בת זוג לשעבר של ראש ארגון טרור לבנוני, (גולשיפטה פרהאני המרהיבה) שבגדה בעמה לטובת ישראל,עברה ניתוח פלסטי לשינוי פניה ממנו היא מחלימה, ובמהלך תהליך קבלת זהות חדשה ובדויה לאחר שנמלטה על נפשה.

הנוכחות הנשית בסרט "מסתור" היא נוכחות כמעט טוטאלית,אך היא נשלטת על ידי נסיבות וכוחות גבריים,משני הצדדים, ומדגימה בדרכה את הצורך האנושי-נשי בקרבה,חום וחברות.

הסרט מרתק,מפתיע,מלא טוויסטים שמתעתעים את הקהל והסוף מרגש,מסעיר ומרטיט. לא אקלקל לכם,אבל ממש ממש כדאי ללכת לסרט עם מישהו להחזיק לו את היד ברגעי המתח.

נטע ריקליס מיטיבה לשאת על כתפיה המנוסות את התפקיד הראשי,נעמי רימון,סוכנת מוסד מצטיינת,באינטלגנציה מאופקת ובכשרון גדול מאוד. היא מצליחה לבטא כאב כבוש לצד קור תפקודי באופן אמין מאוד שמאפשר לצופה להיות עד לסערותיה הפנימיות של הדמות כאילו היה בתוכן.

גולשיפטה פרהאני היא שחקנית מוכשרת בחסד ,איראנית החיה בפריז,מהממת ביופייה ,והיא עטורת סנסציות הקשורות בחופש הביטוי והמחשבה. כשחקנית המגלמת את מונה,גולשיפטה מיטיבה מאוד להדגים את הדילמות המוסריות הקשות אליהן דמותה ניתזת, היא יפהפיה ומרתקת אל המסך. אני מניחה שהבחירה בה,שחקנית איראנית,היתה לא מקרית. אה! וליאור אשכנזי הוא גד,המפעיל של נעמי. משובח כתמיד,משתבח כתמיד,מעניק את החן והגלאם הידועים והכל כך ליאוראשכנזיים.

התסריט נכתב על ידי ערן ריקליס על פי הסיפור הקצר "החוליה" מאת הסופרת המנוחה שולמית הראבן, שראה אור בשנת 1986 תחת שם העט טל יערי. הספר יראה אור מחדש בהוצאת כנרת זמורה ביתן לכבוד צאת הסרט לאקרנים. שורה תחתונה: רוצו לראות!

לטריילר באדיבות סרטי יונייטד קינג

ערן ריקליס מספר במכתב שהועבר לידיי כי אי שם בסוף שנות ה80' הוא קרא את הספר "החוליה": שלושה סיפורים קצרים שנכתבו על ידי סוכן מוסד לשעבר-בשם בדוי כמובן-טל יערי,הוא שולמית הראבן. ריקליס התאהב בסיפור הראשון בקובץ,"החוליה",כשם הספר עצמו,והרגיש שהוא יהווה בסיס לסרט נהדר שמאוד ישמח לביים. כמובן שעברו שנים,גלגולים,יצירות והרבה סרטים עד שממש התיישב התסריטאי לכתוב את התסריט מתוך ידיעה שיישאר נאמן לליבת הסיפור- שתי נשים,שני סודות,משימה אחת ואיום חיצוני מתמיד שהולך ומתקרב אל דירת המסתור בה הן נאלצות לחיות במשך שבועיים. משימתו של ריקליס כתסריטאי היתה לשמור על המתח הפנימי הנובע מאופיין של שתי הנשים השונות כל כך,הסקרנות ההדדית,החשדנות התמידית,הפחד,הזכרונות,הדעות הקדומות,העולם הפנימי מול העולם החיצוני המאיים (שהיה צורך לעדכן אותו לימינו) והמתח,המתח הרגשי והפיזי שלא מרפה לאורך כל הדרך. ריקליס מעיד כי שינה הרבה מאוד בדמויות ובעלילה מסיבות רבות ומגוונות-בעיקר הצורך להרחיב את היריעה ולתת לסיפור עומק ,נשימה,מרחב. "אבל נדמה לי" הוא אומר,"שאני יכול לומר בבטחה שנעמי ומונה שעל המסך דומות בנשמתן ומהותן לנשים ששולמית הראבן ראתה בעיני רוחה וכך גם הסרט כולו". ***

סרט הנעילה של פסטיבל חיפה 2017

סרטו של ערן ריקליס

מסתור

   גולשיפטה פרהאני | נטע ריסקין

יהודה אלמגור | דורייד לידאווי | עם האלוק בילגינר | מרק וושקה | וליאור אשכנזי

על פי הסיפור "החוליה" מאת שולמית הראבן

בבתי הקולנוע החל מ-25.1.18

שתי נשים | שני סודות | משימה אחת

סינופסיס מקוצר

"מסתור" הוא סרט מתח דרמטי המגולל את סיפורה של נעמי (נטע ריסקין), סוכנת מוסד שנשלחת לשמור על מונה (השחקנית האיראנית גולשיפטה פרהאני), משתפת פעולה לבנונית שנחשפה והוצאה בבהילות מביירות על ידי המוסד. מונה עוברת ניתוח פלסטי כדי שתוכל לעטות על עצמה זהות חדשה ולהמשיך הלאה לחיים חדשים. היא מועברת לשבועיים התאוששות בדירת מסתור בהמבורג, גרמניה. המשימה הלכאורה קלה שמוטלת על נעמי הופכת להיות מסע מורכב בו אף אחד אינו בטוח והכל יכול לקרות בכל רגע נתון. על רקע הסכנה שמרחפת מעליהן, השבועיים שהן מעבירות יחדיו בזהויות בדויות מאלצים אותן לתת אמון זו בזו, ולהתמודד עם שדים, סודות ושקרים מעברה של כל אחת מהן.

סינופסיס מלא

סיפורה של נעמי רימון (נטע ריסקין), סוכנת מוסד מצטיינת, הנושאת עימה כאב אישי גדול ורגשות אשמה שרק הולכים ומתגברים. ההצעה לנסוע לאירופה לשמור על משתפת פעולה לבנונית נשמעת לה כמו רעיון טוב. שבועיים באירופה וכמו שאמר לה הבוס "אין לך מה לדאוג, אף אחד לא מכיר את הדירת מסתור הזאת וכל מה שאת צריכה לעשות זה לוודא שמונה לא תעשה שטויות".

מונה (גולשיפטה פרהאני), בת למשפחה לבנונית עשירה, מקושרת למוסד ועובדת בשירותו עד שהיא נחשפת ומוצאת במהירות מביירות. היא עוברת ניתוח פלסטי כדי שתוכל לעטות על עצמה זהות חדשה ולהמשיך הלאה. בינתיים היא זקוקה לשבועיים התאוששות והמוסד ממקם אותה בדירת מסתור בהמבורג.שבועיים והיא בדרכה לחיים חדשים.

מונה לא מחפשת צרות. היא השלימה עם העובדה שחייה כפי שהכירה אותם הסתיימו. אלא שיש לה עניינים לא פתורים ולא סגורים בביירות והם לא יעלמו גם אם תרצה מאוד בכך. אנשים רבים, בעלי כוח רב, מחפשים אותה והם יהפכו את העולם כדי לסגור חשבון. כדי להשתיק אותה לנצח. נעמי מבינה אט אט שאין משימות קלות בחיים.

מונה ונעמי. דירת מסתור. מסביב שקט. מרחוק המולה הולכת וגוברת של טרור מזרח תיכוני אכזרי מאי פעם שמאיים להגיע לליבה של אירופה ולעשות בה שמות. ההגנה המוענקת למונה – ולנעמי –  אמורה להיות מוחלטת ומושלמת – אך אין דברים מושלמים, לא בעולם הזה ואפילו לא בעולם של המוסד…

שבועיים. שתי נשים. דירת מסתור. מסביב גהינום. השאלה היחידה היא מתי הוא יגיע אליהן, האם יוכלו לחמוק ממנו ומה צופן להן העתיד.

ערן ריקליס: "מסתור מייצג נאמנה את המסע שלי להביא את סיפורו האנושי והמורכב של המזרח התיכון ולתת לו מימד אוניברסלי שיאפשר לאנשים ברחבי העולם לרדת לעומקו".

"מסתור" יופץ ברחבי ארה"ב וקנדה בפברואר 2018 לאחר שנרכש להפצה על ידי חברת מנמשה מלוס אנג'לס. הסרט יצא למסכים בגרמניה ובצרפת במהלך החצי הראשון של 2018 ומיועד להימכר למספר רב של מדינות ברחבי העולם.

התסריט נכתב על ידי ערן ריקליס על פי הסיפור הקצר "החוליה" מאת הסופרת המנוחה שולמית הראבן, שראה אור בשנת 1986 תחת שם העט טל יערי. הספר יראה אור מחדש בהוצאת כנרת זמורה ביתן לכבוד צאת הסרט לאקרנים.

ערן ריקליס, במאי, מפיק ותסריטאי זוכה פרס אופיר. בין סרטיו עטורי הפרסים והמוערכים: "גמר גביע" (פסטיבל וונציה וברלין), "זהר", "צומת וולקן", "הכלה הסורית" (למעלה מ-20 פרסים בינלאומיים כולל פרס הקהל בלוקרנו), "שליחותו של הממונה על משאבי אנוש" (5 פרסי אופיר כולל הסרט והבימוי הטובים ביותר), "עץ לימון" (זוכה פרס הקהל בפסטיבל ברלין), "להישאר בחיים" (פסטיבל טורונטו), "ערבים רוקדים" (לוקרנו, טלורייד) ועוד. "מסתור" הוא סרטו ה-12.

על השחקנים

גולשיפטה פרהאני Golshifteh Farahani בתפקיד מונה

גולשיפטה פרהאני נולדה ב- 10 ביולי 1983 בטהרן. שחקנית, מוזיקאית וזמרת איראנית שחיה כעת  בצרפת עקב חילוקי דעות עם השלטון האיראני. גולשיפטה הופיעה בכ-30  סרטים שרבים מהם קיבלו הכרה בינלאומית. היא הייתה מועמדת לפרס השחקנית המבטיחה ביותר עבור תפקידה ב"אבן הסבלנות" בטקס פרסי סזאר 2014 בצרפת, זכתה בפרס השחקנית הטובה ביותר עבור "בוטיק" בפסטיבל נאנט. הופיעה בתפקידים ראשיים בסרטי במאים איראנים ובינלאומיים רבים, לרבות אסגאר פרהאדי, ג'ים ג'רמוש, בהמן גובאדי, יואכים רונינג, רידלי סקוט. בעקבות הופעתה בסרטו של סקוט "גוף השקרים", נקלעה גולשיפטה לעימותים עם שלטונות איראן והחליטה לעזוב. סרטה האיראני האחרון היה "אודות אלי" (פרהאדי) שזכה בפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל טרייבקה (2009) ודב הכסף בפסטיבל ברלין. גולשיפטה, בעלת אישיות מורכבת וסוחפת, נבחרה על ידי ריקליס לגלם את מונה.  השאלה האם שחקנית איראנית יכולה לשחק בסרט של במאי ישראלי נענתה בתשובה "שאם אנחנו לא נהיה אמיצים בבחירות שלנו, מה הטעם ליצור אמנות?" תשובה ששני הצדדים מסכימים עימה בלב שלם.

נטע ריסקין Neta Riskin בתפקיד נעמי

נטע היא היום מהשחקניות הבולטות בישראל שכיכבה בקשת רחבה של סרטי קולנוע וסדרות טלוויזיה בישראל ובאירופה. קשה להגדיר את נטע בשל יכולתה להתאים את עצמה לתפקיד ולהשאיר את חותמה הייחודי, הקולנועי מאוד, בכל תפקיד שגילמה עד כה. נטע עבדה עם כמה מהבמאים הבולטים בישראל כולל ניר ברגמן, יוסף סידר, שבי גביזון ועוד וכיכבה בסדרה המופתית "שטיסל" שעבור תפקידה שם זכתה בפרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה. בימים אלה נטע מצטלמת לעונה השנייה של הסדרה "כפולים" ולעונה השנייה של "איש חשוב מאוד". ריקליס ליהק את נטע לאחר מסע ארוך של מבחני בד חוזרים אבל היום הוא אומר: "היה לי ברור כמעט מהרגע הראשון שנטע תהיה נעמי רימון. היא פשוט התאימה לדמות בכל מובן, בעיקר במובן המורכבות הרגשית וההזדהות המוחלטת שלה עם הדמות שכתבתי".

ליאור אשכנזי Lior Ashkenazi בתפקיד גד

מבכירי השחקנים בקולנוע, תיאטרון וטלוויזיה בישראל, מוכר ואהוב גם ברחבי העולם. אחד מתפקידיו הראשונים של ליאור מיד עם תום לימודיו בבית צבי היה בסדרה "סטרייט ולעניין" של ריקליס (ערוץ 1, 1994) שם הופיע בפרק אחד. מאז השאיפה לעבוד שוב יחד הייתה הדדית אך לא הוגשמה עד שפגישה כמעט מקרית הובילה לתפקידו של ליאור כאיש המוסד, גד. תפקיד אורח אך משמעותי ביותר. וכמה מילים על הקריירה של ליאור: הוא פרץ לתודעה עם "נישואים מאוחרים" של דובר קוסאשווילי בשנת 2001 ומאז כיכב בסרטים כמו "ללכת על המיים", "הערת שוליים" ולאחרונה בסרטו של שמואל מעוז "פוקסטרוט" עבורו קיבל פרס אופיר שלישי עבור תפקידו. ריקליס אומר: "היה לי חשוב להביא לתפקיד הזה שחקן שמגלם גם את הישראליות המושלמת וגם מביא ניחוח בינלאומי למסך. ליאור מגלם את כל מה שטוב בכוכב קולנוע – כריזמה, רגש, דיוק ופשוט כישרון".

דורייד לידאווי Doraid Liddawi בתפקיד נעים

יליד נצרת, 1984. שיחק במשך שנים על במות התיאטרון בנצרת, מזרח ירושלים, חיפה ותל אביב. ב-2009 הופיע לראשונה בקולנוע בסרטו של אילי סולימאן "הזמן שנותר" ולאחר מכן בתפקידים שונים בסרטים של ג'וליאן שנאבל, קרן ידעיה, האני אבו-אסד ולאחרונה בסרט "עניינים אישיים". כמו כן הופיע רבות בסדרות טלוויזיה כמו פאודה, בני ערובה, מתים לרגע, עבודה ערבית ועוד. ריקליס: "כשחושבים על אנשי חיזבאללה רואים מיד גברים מזוקנים ומאיימים. אבל אני רציתי קודם כל בן אדם. בן אדם חכם, לא מתלהם, רגיש וגם נאה. דורייד נתן לי את המענה באופן מושלם".

יהודה אלמגור Yehuda Almagor בתפקיד אבנר

מהשחקנים הבולטים של במת התיאטרון בישראל, יהודה עבר להתגורר בגרמניה אבל מקפיד להופיע בקולנוע ובטלוויזיה בישראל. יליד 1959 הוא למד משחק באוניברסיטת תל אביב. סרטו הראשון היה "שחקנים" של רוני ניניו. מאז הופיע בקשת רחבה של סרטים כולל מוקי בוערה, נורמן, פוקסטרוט ועוד ובסדרות טלוויזיה כמו סוזאנה הבוכיה, המקוללים ועוד. ריקליס: "ליהקתי את יהודה מיד. איש מוסד בגרמניה, איש סוד, איש שקט אבל עוצמתי – רק יהודה היה יכול לגלם אותו".

צוות "מסתור":

 צלם: סבסטיאן אדשמיד Sebastian Edschmid

צלם גרמני, תושב ברלין. בין הסרטים הרבים שצילם: אדם בן כלב (פול שריידר), אדמה משוגעת (דרור שאול), התחנה האחרונה (מייקל הופמן), מוות שחור (כריסטופר סמית) ועוד סדרות וסרטי טלוויזיה רבים לאורך שנות פעילותו.

עורך: ריצ'רד מריצי Richard Marizi

עורך צרפתי, תושב פריז. בין הסרטים הרבים שערך: החיים בורוד (אוליבייה דהאן), ערבים רוקדים (ערן ריקליס), אנטוני זימר (ג'רום סאל), נהר אדום (אוליבייה דהאן) ועוד רבים.

מוסיקה מקורית: יונתן ריקליס Yonatan Riklis

בוגר בהצטיינות של בית הספר לג'אז של אוניברסיטת ניו סקול בניו יורק, נגן פסנתר ומלחין שהופיע בהרכבים רבים ומגוונים בישראל, אירופה וארה"ב שם הופיע בכל המועדונים של ניו יורק. הלחין את המוסיקה לסרט ערבים רוקדים, קפה אירופה (ציפי טרופה) וכעת למסתור עליו היה מועמד לפרס אופיר.

במאי: ערן ריקליס

תסריט: ערן ריקליס על פי הסיפור "החוליה" מאת שולמית הראבן

מפיקים: בטינה ברוקמפר, מיכאל אקלט, אנטואן דה קלרמון-טונר, ערן ריקליס

מפיקים אחראים: משה אדרי  לאון אדרי   מפיק שותף: איירה ריקליס

צלם: סבסטיאן אדשמיד

עורך: ריצ'רד מריצי

מוסיקה מקורית: יונתן ריקליס

עיצוב אמנותי: ברטרם שטראוס  חפי בוהם דורית בן שושן (ישראל)

עיצוב תלבושות: פראוקה פירל נתן אלקנוביץ ורוסריו ניסתיקו (ישראל)

עיצוב פס קול: גיל תורן

מפיק בפועל (ישראל): מיקי רבינוביץ הפקה ישראל: ערן ריקליס הפקות  סרטי יונייטד קינג

ישראל | 2018 | 93 דקות | אנגלית, עברית, ערבית, גרמנית

מופץ על ידי סרטי יונייטד קינג

מנהלת הפצה: לירון אדרי

 

liorit
אני ספינקס ,אני אמא, אני רעייה אבל תמיד וקודם כל מנסה לזכור שאני אני לפני הכל. בעלת קבוצת הבלוגים OkkaOkka BlogginGroup ,אוהבת מאוד טיולים קולינריים, חייבת לכתוב ואוהבת מאוד את קהל הקוראים שלי. עובדת על שני ספרים ותסריט ומקווה לספר את הסיפורים של חיי בפורמטים מורכבים יותר. מלמדת בלוגינג ולומדת כל החיים באופן פורמלי ובלתי פורמלי,מנסיון,נפילות והצלחות וגם בכיתות מסודרות. אמא לחמישה,נשואה למשה וממש מודה לך שבאת לכאן אלי. חטטי לי בדף הפייסבוק שלי 'ליאורה כהן כתבים' ובדף העסקי OkkaOkka BlogginGroup. אשמח לקרוא את תגובתך :-) תודה :-)