שתי אומניות, רקע שונה, רב המשותף על המבדיל?

Two artists, very different background, but so much in common….
Fatmah Abu Romi , Orit Akta

בחורה עם מחשב נייד

בביקור לפני כשבועיים בגלריה המרתקת של אום-אל-פאחם נחשפתי לעבודות של פאטמה אבו רומי ולא יכולתי שלא לקשר את מה שראיתי לעבודות של הציירת אורית אקטע. שתי אמניות, הנמצאות בשלב דומה בקרירה של פריצה למודעות הקהל,  ומצירות בסגנון ריאלסטי מוטיבים דומים.

SELF PORTRAITS

פורטרט עצמי: מימין פאטמה אבו רומי, משמאל אורית אקטע

Self Portraits.    Left: Orit Akta,   Right: Fatmah Abu Romi

(הפוזה, המבט, ואפילו הפה הקפוץ)


שתיהן מדברות על חוויות אישיות מנקודת מבט נשית המתיחסת ליחסים בינהן ובין הסביבה בה הן חיות, שתיהן מציירות פורטרטים עצמיים (גם כשהן מציירות קרוב משפחה התחושה היא שהן מציירות את החוויה של עצמן). שתיהן  משתמשות במכחולים דקים לצייר בדים רכים ומסורתיים עטורי פרטים, היוצרים תחושה של עדינות מצד אחד אך מצד מהווים תריס שמהווה מכשול הכובל אותן.

פאטמה מציירת כסויי ראש עם מוטיבים מסורתיים (ערבסקות), אורית מציירת בדי תחרה שקופים ואווריריים (שקיפות שהיא אשליה), ובפרט את שמלת הכלולות שלה. העדינות והיופי  של  הצעיפים והשמלה אינה סותרת את תיפקודם ככסות ומחסום,  וכאוביקטים בפני עצמם, שמקבלים משמעות שונה כשאינם קשורים לגוף.

Objectsמימין: אורית אקטע, משמאל פאטמה אבו רומי.

Left: Fatmah Abu Romi , Right :Orit Akta

התמונות בעלות אסטטיקה ויופי, אך משדרות מצב של מלחמה אישית, שמייצגת גם את הדילומות של הקולקטיב הנשי.

אורית מציירת בסגנון היפר-ריאליסטי, סגנון שמדמה צילום איכותי (ברזולוציה גבוהה, כלומר ברמת פירוט דקדקנית), ועדיין מאתגרת את עצמה בנושאים עמוסי פרטים. התמונות כה ראליסטיות עד שבתערוכה בה שתינו השתתפנו, האוצרת טעתה וכיתרה את העבודות שלה כ"צילום". אורית זכתה בפרס שיף לאומנות פיגורטיבית 2011, ובעקבות כך תערוכת יחיד שלה תוצג במוזיאון תל אביב לאומנות בשנה הבאה.

אורית אקטעOrit Akta

פאטמה אבו רומי, אמנית פלסטינאית מכפר טמרה, יצאה ללימודים בסימינר אומנים במטרה להפוך למורה, אך בעידוד מוריה התפתחה להיות אמנית יוצרת המציגה בארץ ובעולם.  מציירת בתעוזה ועדינות גם יחד,  את קרב ההשרדות שלה בחברה מסורתית ושמרנית. כאמור מציגה כרגע בגלריה של אום-אל-פאחם (לצערי אתר הגלריה לא פעיל כרגע ולא ברור לי עד מתי תמשך התערוכה, אך אני ממליצה בכל לב להגיע לגלריה, יש בה תערוכות ראויות נוספות).

Fatmah Abu Romi

ובנימה אישית, הקבלה שהצביעה עליה אורית בין תמונה שלה וצילום שלי:

אורית אקטע


יעל ברזילישלי….

יעל ברזילי
צלמת, כותבת, תושבת חוזרת, נקלטת, מתחבטת, אם, דיסלקטית (סוג של), מעורבת, חוקרת, מחפשת, מתקשרת, אופטימית עד כדי הדחקה. וגם קצת, תסלחו לי על המילה פמיניסטית.