ששה ספרי ילדים – שווה להכיר

יש כל כך הרבה ספרים לילדים, איך יודעים מהו ספר איכותי? איך מתאימים ספר על פי גיל?

ההצלחה שהתחבאה/רועי בן-מנחם איורים: קטיה קורין בהוצאת ניב

לפנינו ספר שהוא יצירת מופת masterpiece ולא פחות מכך!

ספר נפלא שנכתב ע"י דר' רועי בן-מנחם, על כישלון ואכזבה של ילדים, אבל בעצם הוא גם ספר עבורנו המבוגרים.

תענוג אמיתי היה לקרוא כיצד דן מתמודד עם כישלונו בתחרות הקראטה אליה ניגש בביטחון גדול שינצח. בן-מנחם השכיל לתאר באופן מדוייק את דמותו של דן על חוזקותיו וחולשותיו, אנושי ואותנטי.

אני חושבת שכל ילד שיקשיב לסיפור ירגיש שהוא כתוב בגובה העיניים, לא מתיילד, לא מתבכיין, לא מחליש, אלא להיפך הוא מעצים מאד זהו סיפור אמיתי וכנה שנותן כוחות ודרך להתמודד נכון עם החיים. המקרה המתואר בספר מדייק את התחושות שלנו כשאנחנו מפסידים ולא משנה אם היינו הכי טובים ומקצועיים, כשטועים זה כואב נורא. אף אחד לא אוהב להפסיד בשום תחרות בטח לא אחרי אימונים קשים ומפרכים. העוקץ שבזכותו הכתרתי את הספר כיצירת מופת מוצלחת כל כך, היתה מהתובנות שאליהן מכוון הסופר, "אל יתהלל חוגר כמפתח", "צוחק מי שצוחק אחרון". אגו – זה שם המשחק! חינוך הילדים לזהות את האגו ולהבין כיצד הוא מכשיל אותנו, זה אתגר חשוב ואפשרי בעיניי. הפיתרון הנפלא המובא בסוף הסיפור הוא גאוני ובהחלט ניתן ליישום וללימוד – להסתכל מעבר לכתף של עצמנו ולראות גם את האחר.

האיורים מצויינים אהבתי במיוחד את תווי הפנים של הדמויות, הן מתחברות לגמרי לסיפור. הספר מומלץ לגילאי 4-7 ואני ממליצה עליו בחום גדול, זוהי דרך נפלאה ללמד ילדים את הדברים החשובים שיש בעולמנו – ענווה, יושרה, הכרת העצמי.

ההצלחה שהתחבאה מאת רועי בן-מנחם

נעמה הכל יכולה/מישל (בת הים) קורצקי בהוצאת ניב

ספר שפונה לבנות בלבד, מיכל קורצקי מבקשת בספרה זה להעצים את הילדות! וזה מבורך וחשוב מאד.
ילדה יכולה לרצות לעשות כל דבר בדיוק כמו הבנים בגן או בכיתה.

נעמה הכל יכולה היא ילדה גדולה וחמודה שרוצה להספיק לעשות כל דבר בעולם ולא להפסיד שום דבר. הספר מורכב מכפולות דפים מאויירים בכישרון  על ידי הסופרת, הוא מחורז, בצדו הימני של הדף נעמה מאותגרת במשימה חדשה ושאפתנית ביותר: לגדול גבוה עד השמים, לרוץ כמו צ'יטה, לצוף כמו ברווזה, לגעת בירח, להיות מלכה או פיה או שוטר. ובצדו השמאלי אנו רואים אותה מבצעת את המשימה, ונעמה מוכיחה שהיא יכולה לעשות הכל.

הסופרת מסבירה לקהל קוראיה שחשוב ביותר להיות "אני".
"בעצם לא כדאי להיות שוטר, מלכה, פני מלאך – הכי נעים, הכי מוצלח, הכי יפה – להיות אני",
ותמיד כדאי ואפשר להיעזר בהורים ובחברים.

הספר מאוייר מקסים הוא צבעוני מאד, והנושא בו עוסק הספר חשוב ביותר, מתאים לגילאי 4-6.

מבקשת להסב את תשומת הלב לבעיה קטנה שמצאתי באחת המשימות.

בהחלט חשוב שילדים ידעו שהם יכולים לעשות הכל, אבל אולי הדגש צריך להיות כמעט הכל.

בכפולה הראשונה נעמה נשאלת על ידי הקהל "נעמה את יכולה לטוס כמו מטוס לבד? להתרומם בבת אחת, שם בשמים לעופף? כן היא אומרת, איזה כיף יש לי מצנח שמרחף"…

האיור המצורף מראה שנעמה עפה עם מצנח בשמיים והיא צופה על הנוף המקסים מתחתיה. לדעתי במקרה הזה יש צורך להסביר לילדים שלא כל דבר הם יכולים לעשות, בטח לא לנסות לעוף…

לכן אני מציעה שהספר ייקרא בתיווך הורים, אנחנו אף פעם לא יודעים לאן הדימיון של הילדים יכול לקחת אותם.

אני יכולה לשתף סיפור אישי, יש לי בת ושני בנים, הבכורה בת 34 כיום, רק לפני כחמש שנים שיתפו אותי ילדיי שבאחד מימי החופש הגדול בתי היתה בת 12 ואחיה בני 9 ו-6. הם רצו מאד להרשים את בת הדודה וחשבו שלהיות סופר מן בדיוק כמו בטלוויזיה זה ממש מגניב, הם קפצו ממפלס אחד לשני מגובה של כשלושה מטרים! "אבל אמא היתה ספה למטה", הם טענו כשהגבתי בבעתה. בנס לא קרה כלום מסתבר שלדמיון ולסקרנות שלהם אין מתחרים.

nama

 

קוף קטן/שירה גודמן איורים: רמי טל בהוצאת דני ספרים

ספר נפלא על משחקי דימיון, הוא מחורז ושובב ואני אוהבת אותו מאד.

"קוף קטן, קוף רעבתן, מה היה היום בגן?
איטריות שחורות במרק פירות, קציצות חריפות עם סלט רקפות. ולמנה אחרונה – שושנה".

שירה גודמן ורמי טל יצרו יחדיו יצירה נפלאה לקטנטנים. האיורים מקסימים ביותר, פרושים על כל כפולת עמודים ונותנים תחושה שאנחנו בתוך הסיפור. אני אוהבת הפרדה בין טקסט לאיור וזה מתבצע בספר בהרמוניה טובה מאד. שירה גודמן עושה הפוך על הפוך לשאלה הכי טריוויאלית והכי מעצבנת שאנו מקפידים לשאול את ילדינו/נכדינו: "מה עשית היום בגן"? נכדתי בת השלוש למדה את השיטה ובכל פעם היא ממציאה לי סיפור חדש על השאלה המוזרה שלי. נוצר מצב שהיא בוחנת אותי מה נכון או לא נכון, מה יכול להיות שהתרחש היום בגן, והשעשוע נחמד מאד.

כך גם בספר הנפלא הזה, הקופיף הקטן ממציא בדמיונו סיפורים שונים ומשונים שגורמים לנו לחייך ולהבין מהו כוחו הגדול של הדימיון.
הספר מומלץ בחום גדול ומתאים לדעתי לגילאי 3-6.

קוף קטן מאת שירה גודמן

 

מדע ספר מסדרת הסקרנים מאת אן רוניי בהוצאת דני ספרים

גילוי נאות – יש לי חולשה לספרי המדע שיוצאים לאחרונה לילדים קטנים. הם מעניינים מאד ועשירים בתוכן חשוב ומוצגים באופן יוצא מהכלל.

בספר שלפנינו מוצגת שאלה מדעית, למשל: "מדוע בעבר חלו המלחים בצפדינה?" ואז במספר תמונות קומיקס מובא הניסוי שנערך ע"י מדענים אשר מצאו את הסיבה למחלה והפתרון למחלה. בכל כפולה מועלות שאלות מסקרנות על נושא אחר, מספרים, צמחים, חלל, חשמל ועוד דברים חשובים שילדים צריכים לדעת.

הספר מאוייר ועמוס בפרטים, הפורמט מצויין לילדים והוא מתאים לגילאי 4-7.
אני ממליצה עליו בחום גדול.

שתי שאלות העלו חיוך ענק על פניי:

למה אנחנו מגהקים ומפליצים?

למה העולם לא מכוסה בקקי?

רוצים תשובות? רוצו לרכוש את הספר – הנאה צרופה לכולם.

ספרים נוספים בסדרה: גוף האדם, דינוזאורים.

הסקרנים מדע

בובה בהשאלה/עיינה פרידמן איורים: אינה קצב בהוצאת אוריון

כשקראתי את הספר חזרתי לילדות, כי כל מה שהעסיק את מחשבתי היתה הבובה שעמליה כל כך רצתה. אהבתי את הפשטות שבו העוסק  בעולם הילדים, אין שום דבר אחר בעולם מעבר לצעצועים שלהם. וכמה חשוב שילדים יקראו/יקשיבו לסיפורים כאלו. עיינה פרידמן מחדדת בספרה את המושגים החשובים לילדים בגילאים הצעירים וכך הם לומדים על מערכות יחסים עם חברים.

סיפור על משפחה: האב – נהג משאית שמוביל מטענים מנמל אשדוד, האם  – אחות במחלקת ילדים בבית חולים ושני ילדיהם עמליה וישי. הספר עוסק בנושא שממלא חלק ניכר מזמנם של ילדים צעירים: משחק בכלל, צעצועים בפרט ובמושג הבעלות והשייכות של פריטים אצל ילדים. הוא מדבר על עידוד היצירה שהופכת לאתגר, פיתוח הדימיון ופתרון לבעיות צעצועים למשחק. ההורים מחנכים את ילדיהם לערכים, והילדים בונים צעצועים במו ידיהם.  הטקסט בספר מנוקד והשפה מתאימה לקריאה משותפת של ילדי גן בוגרים עם מבוגר. בעמוד האחרון של הספר יש מקום בו יכולים הילדים לצייר צעצוע מדמיונם.

ממליצה לילדים בגילאי 4-6.

בובה בהשאלה מאת עיינה פרידמן

תותולעת ההפתעה הגדולה/תרצה פלג בהוצאת דני ספרים

תרצה פלג כתבה ואיירה ספר מקסים ביותר, נהנתי כל כך לקרוא אותו ולהביט באיורים, הלב התרחב על הכישרון הנפלא.
התולעת היא חברה נהדרת שעוזרת תמיד לכולם. התחשק לה לאפות עוגת תפוחים, כל המצרכים הדרושים היו לה מלבד התפוחים. לכן היא החליטה ללכת לשכנתה החפרפרת הזקנה שלה עצי תפוחים עמוסים לעייפה. מחלון ביתה מגלה התולעת שחברתה החפרפרת לא נראית באופק, "גברת חפרפרת לא עובדת בגן, ומן הארובה לא עולה עשן, על החבל המתוח בין עצי התפוח אין כביסה רטובה הרוקדת ברוח".
או אז מבינה תולעת שכנראה משהו רע אירע לחברתה והיא יוצאת אליה בריצה. אז מדוע קוראים לסיפור "ההפתעה הגדולה"? את זאת יגלו הילדים כשיקראו את הספר, וזו בהחלט הפתעה נעימה וכייפית.
אני בוחרת להתמקד באיורים הנפלאים המלווים את הסיפור המקסים שכתבה תרצה פלג. שוב גילוי נאות – יש לי חולשה לאיורים בספרי ילדים,
אני כל כך אוהבת להביט בהם לעומק ולחקור אותם, וזה בדיוק מה שעשיתי כשהספר היה בידיי. הכפולה הראשונה מקסימה בעיני מלאה באיורי תפוחים עם שמותיהם, מתכון לעוגת תפוחים והכל כל כך יפה. את שולי הדפים למטה וגם למעלה, מלוות שתי חיפושיות מקסימות, והן מעירות הערות על הסיפור, וזה חכם ושובה לב. האיורים עשירים בצבעים ומכניסים את הקורא לתוך היער, מה שנותן תחושה מהפנטת לגמרי, נשבתי בקסם.
אני אהבתי את הסיפור המקסים הזה וממליצה לכם בחום גדול לרכוש אותו לילדיכם מתאים לגילאי 3-6 וגם מבוגרים יחייכו אליו.

תותולעת ההפתעה הגדולה מאת תרצה פלג

רחל אמיתי - מדייקת מהבטן - עלמה נדבר
נשואה באהבה לדני הורים לנועה נדב ועידו, סבתא לעלמה גרה בראש העין עובדת כספרנית בחטיבת ביניים אוהבת לכתוב, לבשל, לעסוק בעבודות יצירה ואוהבת לאהוב, מאמינה בטוב החלטתי לפתוח בלוג בסלונה לאחר סדנה מעוררת השראה עם יעל כרמי. אני מתרגשת ונפעמת מהאפשרות שאנשים יקראו את מה שעל ליבי