שריפות קטנות בכל מקום/ סלסט אינג

לתוך חייה של המשפחה המושלמת, נכנסת משפחה אחרת, שונה מהם בכל מובן. מיה ופרל, אמא אומנית ובת עשרה מקסימה, ההתנגשות בין תפיסות החיים והאופן שבו חיים לא תאחר להגיע

 

littlefire4

 שריפות קטנות בכל מקום/ סלסט אינג

הסיפור מתחיל במה שקורה בסוף: בשריפה –  ביתם של משפחת ריצ'רדסון עולה באש. נשרף עד היסוד. כאשר שלושה מילדי המשפחה –  המתבגרים – בוהים בשריפה, מוטרדים בעיקר מהשאלה איך יסתדרו כולם יחד בחדר בית מלון אחד?  לקסי שהיא תלמידת יב' אף חושבת על כל בגדיה שהופכים לאפר ועל צמיד שנתן לה מי שהיה בן זוגה לאורך רוב שנות התיכון והמחשבה הזו מעציבה אותה. התיאור הזה של המתבגרים הצופים בשריפת ביתם ומודאגים בעיקר מכך שחייהם הנוחים יופרעו העלה בי רגשות סותרים למדי – מצד אחד מה עוד ניתן לעשות? – הרי  הם לא באמת יכלו לעשות משהו, ומצד שני –  ההבנה הזו שהמתבגרים  – לפחות בצד המערבי של העולם כל כך מרוכזים בעצמם שאי אפשר שלא לשאול 'איפה הייתה הטעות שלנו? מה היה הדבר הזה שהפך אותם לחבורת אנשים שעיקר עניינה זה עונג נוחות וכיף'. מתבגרי המשפחה לקסי טריפ מודי ואחותם הצעירה איזי ויחד עימם פרל בת גילו של מודי מהווים נדבך משמעותי בספר הקריא הזה.

משפחת ריצ'רדסון הם העשירים הנכונים והיפים. הם גרים בבית גדול בשייקר הייטס, אלנה אם המשפחה היא בת המקום. שייקר הייטס נחשבת לעיר פרברית ויוקרתית במיוחד ליד קליבלנד.  בשייקר הייטס, יש כללים מאוד מפורטים לגבי הכול: הצבע של הבתים (אם נאמר תחפצו לצבוע את קירות הבית החיצונים בצהוב, אז תדעו שאסור) אורך הדשא שמותר שיהיה בחזית הבית, סוגי הצמחים שמותר לגדל – ירקות אסור. אולם הכללים לא חלים רק על מראה וצורה יש בהחלט כללי התנהגות נאותה, ולמעורבות בקהילה יש משמעות רבה.

בסך הכול שייקר הייטס הוא מקום שכנראה נוח בו מאוד לגדל ילדים ולדעת שהם יזכו בו לחינוך מעולה ושהם יטופלו וילמדו עם טובי המורים. אלנה אוהבת מאוד את העיר שלה. היא גאה מאוד להיות בת המקום ואזרחית למופת, כזאת שעושה הכול לפי הספר. היא מאמינה גדולה בכללים ובכך שמי שמציית להם  עתידו מובטח. היא כמובן מודעת מאוד למזלה הטוב, לחייה הטובים והנוחים להתחלה הקלה שהיא קיבלה בחיים וככזאת היא באמת מעומק ליבה מנסה לתת בחזרה, להיות אדם טוב, לעזור לאלו שהיו פחות בני מזל. אולם כל הטוב הזה והעזרה הזו תוכל להתקיים כל זמן שהכול מתבצע כשורה, שהכללים נאכפים ושחייהם של הסובבים אותה מתנהלים על מי מנוחות. ברגע שדבר מה ישתבש, לא בטוח שכל הנתינה הזו והרצון הזה לעזור יחזיקו מעמד.

לתוך חייה של המשפחה המושלמת הזו האב עורך הדין המצליח האמא – עיתונאית בעיתון המקומי, וארבעת ילדיהם, נכנסת משפחה אחרת, שונה מהם בכל מובן.  מיה ופרל, אמא ובת. מיה היא אומנית, כנראה אומנית ידועה למדי אצל יודעי דבר, לא מאוד ברור, כמה ידועה היא? וכמה מצליחה היא? מה שכן ברור הוא שהיא אף עובדת בכל מני עבודות מזדמנות ופשוטות: מלצרית, סוכנת בית   – עבודות של אנשי הצווארון הכחול. מה שמסופר לנו מן ההתחלה הוא שמיה ופרל אוספות את החפצים שלהן מהרחוב, הן עוברות מקומות מגורים לעיתים קרובות,  באופן קל קל קל ללא מטען ,ללא חפצים, ללא כל הרכוש הזה, שמתלווה לרוב בני האדם: ספות, מיטות, ארונות, בגדים, ספרים. הפעם כשהן מגיעות לשייקר הייטס, ושוכרות את דירתה של אלנה שמשתדלת להשכיר אותה רק לאלו שזקוקים להתחלה נוחה, היא משכירה אותה במחיר נוח במיוחד. מיה מבטיחה לפרל שהפעם הן לא ימהרו לנדוד שהפעם הן תישארנה במקום הזה לפחות עד שפרל תסיים תיכון.

כעת שיש לנו משפחה הפוכה למשפחה המושלמת אפשר להתמקד בעלילה. הבת הרביעית איזי במשפחת ריצ'רדסון, היא בעייתית מנקודת המבט של אלנה האם המוצלחת. איזי היא מורדת, היא מתנגדת לכל הכללים ובכלל לקיום ההדוניסטי, היא מחפשת עניין ומשמעות. היא תמצא משמעות אצל מיה כמובן , אצל מי שהיא הכי הפוכה ושונה מאמא שלה. המשיכה של איזי למיה לא היא שגורמת לפיצוץ שעוד יגיע, מסתבר שלינדה חברתה הטובה של אלנה לא מצליחה ללדת תינוק. שום טיפול לא עובד, גם עם אימוץ לא ממש הולך להם לבעלה ולה –  (מה שכמובן מוזר קמעה כי איך זה שהזוג המושלם משייקר הייטס לא מצליח להתאים לאימוץ? – אבל אנחנו כאן בשביל להנות מעלילה זורמת וקלילה לא בשביל לשאול שאלות)  תינוקת סינית שתמצא בתוך קופסה בתחנת מכבי האש תימסר לידיהם של לינדה ובעלה. מיה שעבדה מעט במסעדה בעיר מכירה את ביבי המלצרית הסינית – מסתבר שהתינוקת שנמצאת אצל לינדה ובעלה היא התינוקת הסינית שביבי נטשה ברגע של אוזלת יד מוחלטת וייאוש גדול מנשוא. מיה מספרת לביבי היכן התינוקת שלה נמצאת וכך נפתחת לה חזית נוספת בסיפור הפעם בין לינדה לביבי, סיפור התינוקת יתפתח למשפט שלמה אמריקני ולסיפור תקשורתי גדול ביותר. אלנה שמאשימה את מיה בכל הקרקס התקשורתי הזה מחליטה לגלות מי זו מיה? ומה הסיפור שלה. ויוצאת למשימתה כעיתונאית חוקרת – זו הייתה יכולה ודאי להפוך לכתבה הכי מעניינת שאי פעם היא תכתוב בחייה לו רק היה לה רצון, או אכסניה לפרסם את מה שהיא גילתה. סיפור חייה של מיה הוא סיפור מקסים ומרתק.

בתוך הקלחת הזו של המשפט – שמכיל בתוכו נאומים משמימים של עורכי דין,  ושל ההיסטוריה הסודית של מיה  שכוללת גם צלמת אגדתית אחת יש לנו ערמת בני נוער שמתאהבים שמתבגרים שיש להם חיים שלמים ונסתרים לחלוטין מהוריהם – ושהפעולות שלהם מניעות את העלילה

"שריפות קטנות בכל מקום" הוא ספר מהנה – לפחות רוב הזמן. הוא גם ספר בינוני למדי – בעיקר הזכיר לי סידרה בנטפליקס – מה שכנראה יקרה בקרוב בהתחשב בכך שריס ויתרספון כבר קנתה את הזכויות. האם לקרוא – בוודאי. למה לא? זהו ספר  מהנה קליל ומסקרן  למדי – לכו על זה.

מו"ל: אחוזת בית ספרים                      מאנגלית: סמי דואניאס                        372 ע'

Karen Agmon
ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. karen1@yaar.net https://www.facebook.com/karen.agmon