שריפה של ספר

פרופסור ישעיהו לייבוביץ' ז"ל הזהיר אותנו מהפיכתנו ליהודו-נאצים מתוך השליטה בעם אחר. קולות של ישראלים התומכים באקט של שריפת ספר הקוראן, אולי מסמנת משהו מדבריו

בחורה עם מחשב נייד

" אתם אנשי העולם הגדול,
הואילו ללכת לחיות באיראן אצל אחמדני
בלבנון אצל נסראלי
בעזה אצל חמסני
באפגניסטאן אצל בן לאדן
…ותעיזו שם לפתוח את הפה.
כאן בארצו של העם היהודי המלובן והמיוסר .
אתם מוצאים לכם נישה ממנה אפשר לשפוך את כל השטויות על עולם גדול ועל ליברליזם"

הציטוט הזה הוא אחת ההתבטאויות המתונות ביותר שנכתבו בדף הבית שלי בפייסבוק. זאת, לאחר שכתבתי דברי ביקורת על אקט הראווה שכומר חשוך אחד בארצות הברית רצה לבצע עם שריפה פומבית של ספר הקוראן. את ההתבטאויות האחרות לא אצטט כאן,  מאחר ואין לי עניין לחזור על דברי בלע והסתה.

אני חסה על אותם כותבים, שהשתבשה עליהם דעתם, לכן לא אציין את שמותיהם. אבל, אומר בכאב ובדאגה, שההתבטאויות שאני קוראת, של אנשים הנחשבים אנשים מן היישוב, מדאיגות אותי בלשון המעטה.

שריפה של האחר

התמיכה וההתלהבות שהביעו גולשים לאקט של איש דת אחד, לשרוף ספר קדוש לדת אחרת, הן נגד הערכים שעל ברכיהם חונך העם היהודי. בכוונה אני מציינת את העם היהודי, ולא את הדת היהודית. העם הוא ישות שונה מזו של הדת. ערכיו של העם היהודי אינם נשענים אך ורק על ערכי הדת, אלא על מסורת של אלפי שנים של סובלנות, אהבת אדם וחוכמה. לעם הזה גדלו בנים קיצוניים, תאבי נקם שעיניהם טחו מלראות.

שנאה, התלהמות ואלימות, מהווים פתרון קל לתסכול, והם תולדה של הסירוב להתמודד עם תמונה מורכבת של המציאות. יותר קל לשרוף ספר או דגל, מאשר לראות את השונה מאיתנו. קשה לקבל את מי שחושב אחרת מאיתנו ומאמין באמונות שונות. קשה לאפשר לו לחיות על פי הבנתו, זאת, מבלי להפלות אותו או להתעמר בו.

לא קל להבחין בין האלימים והקיצוניים, שעושים את מירב הרעש והכותרות בתקשורת, לבין האדם מן השורה שאינו אלים. את הפרט בהמון, ניתן מצד אחד להסית לאלימות על ידי מנהיגים בלתי אחראיים ושטופי שנאה, ומצד שני, אפשר ואף רצוי להובילו לחיי שכנות שקטים ושלווים, לשגשוג אישי ויצירתי. האושר והשמחה נמצאים באופציה השנייה. לא נמצא אותם בין גלי השנאה והאלימות.

עלינו לשאוף ולפעול לשלום ושלווה. כך עלינו לחנך את ילדנו, וזה הכיוון שיש לדרוש ממנהיגנו. מנהיגות מתונה ואחראית, היא זו שמובילה עמים שלמים לחיים הרמוניים נטולי שנאה ואלימות. אל לנו להיסחף אחרי מנהיגים אלימים וקיצוניים – להיפך: יש לחזק את המתונים המושיטים לנו יד ולהושיט להם את ידינו אנו.

נבואת זעם

פרופסור ישעיהו ליבוביץ'
פרופסור ישעיהו ליבוביץ'

פרופסור ישעיהו לייבוביץ' , שהיה בין באי בית אבי בילדותי, איש משכמו ומעלה, חכם גדול, שמצד אחד חבש כיפה גדולה ושחורה לראשו ומצד שני עסק במדע.  יליד  29 בינואר 1903 נפטר בשלווה בשנתו ב 18 באוגוסט 1994. היה מדען רב תחומי, ביוכימאי והוגה דעות יהודי-ישראלי, פרשן של הדת היהודית עורך האינציקלופדיה העברית, פרופסור באוניברסיטה העברית בירושלים. מבקר חריף של החברה הישראלית.

לייבוביץ', ניבא בזמנו בקולו הייחודי, נבואת זעם, בה תיאר מה ייקרה אם נמשיך לשלוט על הפלסטינאים:  "לרוב היהודים שרצונם להיות יהודים אין תוכן אחר ליהדותם, מלבד הסמרטוט הצבעוני המחובר למוט, מדי הצבא, והפעולות הנעשות בשמם של סמלים אלה. מחוץ לגבורה צבאית ולשלטון אין תוכן אחר ליהדות. עכשיו מתגלם הכל במדיניות ובמנטאליות יהודו-נאצית"…

דברים אלה הם קיצוניים. לא הפכנו ליהודו-נאצים. אבל התבטאויות התומכות בשריפת ספרי קודש של דת אחרת – מסוכנות. זה בדיוק מה שקרה בתחילת ההשמדה השיטתית על ידי הרייך השלישי של בני עמינו. אם נמשיך לשלוט  בעם אחר, להפנות עורף, לאטום אוזניים ולכסות  עיניים, עלולה נבואת הזעם של הפרופסור להתגשם.

אסיים בציטוט נוסף של ליבוביץ':

"'ביטחון, אינו אלא שלום-אמת בין שכנים (כגון הולנד-בלגיה, שוודיה-נורבגיה ,ארה"ב-קנדה). בהעדר שלום –  אין בטחון, ואין הסדר גיאוגרפי-אסטרטגי שבכוחו לשנות מציאות זו. אין קשר ישיר בין בעיית הביטחון ובעיית השטחים: אין "גבולות בטוחים". ביסוס ההגנה על קווים מבוצרים – המנטאליות של קו מאז'ינו – סופו תמיד היה כשלון, מימות החומה הסינית והלימס הרומי ועד לחומה האטלנטית של היטלר"

טור זה נכתב ב-11.9.2010

אורית בראון אגמי
בלוגרית פעילה ובועטת. היתה עיתונאית שלושה עשורים. היום מלמדת ילדים ביפו ובשכונת התקווה תקשורת ואקטואליה.