שרוכים / דומניקו סטרנונה

בחורה עם מחשב נייד

30697879_572238903147952_194347725410533376_n

שם הספר: "שרוכים"
מאת: דומניקו סטרנונה
שנה: 2018
203 עמודים
הוצאת כתר ספרים
הספר מחולק לשלושה חלקים כשבכל חלק מוצגת העלילה מנקודת מבט אחרת.
החלק הראשון מוצג מנקודת מבטה של ונדה בת ה-36 שכתבה מכתבים לבעלה אשר החליט לעזוב אותה ואת שני ילדיהם לטובת בחורה צעירה בת 19 אותה הכיר במקום עבודתו באוניברסיטה. ונדה מאוד התקשתה לקבל את העזיבה של הבעל אלדו ובמכתביה הפצירה בפניו שישקול בשנית את מעשיו.
החלק השני מתאר את נקודת מבטו של הבעל הנוטש אלדו, התייחסותו ודעותיו בנוגע למכתבים של אשתו שנמצאו על ידו שנים רבות לאחר מכן. בזמנו בהיותו צעיר ובלתי מנוסה, הוא הרגיש שאושרו לא נמצא בחיי הנישואים ולצד ילדיו, אלא דווקא הרחק מהם לצידה של האישה שגרמה לו להרגיש מאושר ומסופק. "רחוק מהעין רחוק מהלב" (ממשפחתו) עבד אצלו לתקופה לא מעטה, אך לא לנצח.
החלק השלישי שהינו החלק האחרון והקצר ביותר מציג בפנינו הקוראים את נקודת המבט של אנה, בתם של אלדו וונדה, כיום היא רווקה בת 47 שמנסה לתאר כמיטב זיכרונה ותוך היעזרות בזיכרונות של אחיה (הוא היה גדול ממנה ולכן, זכר הרבה יותר) את אשר התרחש בחייהם בעקבות המשבר בחיי הנישואים של ההורים. משבר שמן הסתם השפיע עמוקות גם עליה ועל אחיה.
אהבתי את הספר, את כתיבתו המעניינת והקולחת, ואת השימוש ב"שרוכים" כאלמנט לחיבור בין בני המשפחה. במפגש המחודש בין האב וילדיו, מה שקרב ביניהם היה בסה"כ צורת קשירת שרוכי הנעליים של הבן. אותה קשירה ייחודית שלמד מאביו בילדותו.
שרוכים ניתן לקשור יחד ולחבר, אך גם ניתן לפרום אותם, ממש כמו את התא המשפחתי.