שעות הערב/חררד רוה

הספר מתרחש בתקופה שכמעט ולא כותבים עליה, אירופה בשנה שלאחר המלחמה, ליתר דיוק העלילה מתרחשת בארבעת הימים האחרונים של אותה השנה.

אני מנסה לחשוב איך לנסח את התחושה שהספר הזה מעורר בי, המילה העיקרית שעולה לי היא "מטריד" והשנייה "עצב". זה ספר שלא קורה בו הרבה, כמעט כלום וזה מה שעצוב בו כל כך, הוא מתרחש בתקופה שכמעט ולא כותבים עליה, אירופה בשנה שלאחר המלחמה, ליתר דיוק העלילה מתרחשת בארבעת הימים האחרונים של אותה השנה.

גיבור הספר, פריץ, מעביר את ימיו בלחפש מה לעשות עם עצמו ולהתעצבן/להתעצב מכך שהימים עוברים והם ללא תכלית. האנשים סביבו, כל אחד בדרכו מנסה להתאושש מהמלחמה ולהמשיך הלאה, והוא תקוע בקיום חסר משמעות וקיום והוא לא היחיד. את הלילות הוא מעביר בשינה טרופה מלאי סיוטים מהמלחמה.

יחד עם זאת ש"כלום" לא קורה בו  מצאתי את עצמי כמה פעמים רוצה לצעוק על פריץ הצעיר, העולם כולו פתוח לפניך! חוויתם מלחמה, אובדן – תעשה משהו עם חייך, ולמרות התסכול הגדול שאני חשה פשוט אי אפשר להפסיק את הקריאה בספר. אחרית הדבר שנכתבה על ידי רן כהן (מתרגם הספר מהולנדית) שופכת אור על הסיפור והסופר ואין לדלג עליה בתום הקריאה לדעתי.

התקציר:

היום הזה לא יהיה אבוד ומבוזבז כקודמיו, מחליט בנחישות פריץ פן־אכטרס הצעיר כשהוא מתעורר באחד הבקרים בחדרו בבית הוריו. הוא משתוקק לתת משמעות לחייו: עבודתו כפקיד היא רק תחנה בדרך אל הקריירה הדגולה שעוד נכונה לו, וגם פרוזדור אל שעות הערב, זמן החיים האמיתיים, המרגשים ועתירי ההרפתקות. אבל מהי אותה משמעות? היכן היא מסתתרת, בין חייהם המובסים של הוריו ובין השיחות התפלות והגדושות הומור שחור עם קומץ חבריו? האם יצליח פריץ להתעלות על הנירוטיות, על החרדות ועל ביעותי הלילה ולמצוא את ההבטחה הגדולה שהחיים מבטיחים לאיש צעיר? שעות הערב מתעד יום אחר יום, שעה אחר שעה את החיפוש, את הייאוש, ולבסוף, למרבה הפלא, גם את ההשלמה.

 שעות הערב (1947) מתרחש באמסטרדם בעשרת הימים האחרונים של שנת 1946, השנה השלמה הראשונה שלאחר מלחמת העולם השנייה. זהו רומן חידתי ואבסורדי, יחיד במינו, שנחשב פסגת הקלאסיקה ההולנדית שאחרי המלחמה, הרומן ש"כולם חיכו לו", על הדור שהתבגר במלחמה, שיותר משהוא מדבר על המלחמה הוא שותק עליה, ובכך ממחיש אף יותר את אימתה. "אנדרטה של ההשתקה," כינה אותו אחד המבקרים. בשנים האחרונות, בעקבות הצלחת תרגומו לאנגלית, הוא תורגם לשפות רבות.

 הספר זמין להשאלה בספרייה ולרכישה בחנויות הספרים, אין לו גרסה דיגיטלית נכון להיום.

 shot_haerev_master (1)

ספריית כבר תבור
בואו להכיר את הספרייה הכי יפה בארץ (אולי אני קצת משוחדת). את העשייה, את הצוות ואת האהבה למילה הכתובה ולקהילה שלנו.