שעה אפלה – סרט קולנוע חדש

ללא ספק הייתה זו שעה אפלה לאומה הבריטית ולעולם, ויחד עם זאת שעתם היפה ביותר.
סרט קולנוע חדש ויפייפה עולה השבוע לאקרנים, בכיכובו של גארי אולדמן שהולך לקבל (לפחות מועמדות) אוסקר, כסר ווינסטון צ'רציל, בחודש הראשון לכהונתו כראש ממשלת בריטניה, בשעה האפלה ביותר שלה.


 

darkest hour_poster

משחר ההיסטוריה אהב האדם לשמוע סיפורים, והסטורי טלר נולד מן הסתם ליד המדורות בשבטים, עת סיפר הרפתקאות דמיוניות, או סיפורי עבר שעברו מפה לאוזן.

כשהומצא הכתב נכתבו גם הסיפורים הללו. ומאז שהומצא הדפוס, כבר הודפסו ספרים עם סיפורים הסטורים ומיתוסים (התנ"ך מישהו?)

אם יש משהו שקולנוע יכול להוסיף בבואו לספר סיפור, הרי זה שהוא מוסיף את המבע הקולנועי.

ועל ידי צירוף של תמונות, בעזרת תנועת מצלמה, אורות נכונים ושחקנים נפלאים, הוא יכול לספר סיפור שבדפי ההיסטוריה יכול להיחשב לעיתים סתם משעמם ולהפוך אותו לדרמה מרגשת מלאת הבעה ורגשות שמעוררת בצופה רגשות ובה בעת מלמדת אותו משהו.

_Darkest Hour_pic (13)

השבוע עולה לאקרנים סרט חדש – שעה אפלה / Darkest Hour המבוסס על אירועים היסטוריים אמתיים, דרך סיפורו של ראש ממשלת בריטניה – סר ווינסטון צ'רצ'יל הרטוריקן האגדי – [שנבחר שוב ושוב לאורך השנים לתואר הבריטי הדגול בהיסטוריה] בחודש הראשון לכהונתו – והוא מצליח בעזרת אמצעים קולנועיים יפיפיים, לספר סיפור, שאילו היה נקרא בין דפי ההיסטוריה, היה ודאי מצליח לעניין רק כמה בודדים – חובבי היסטוריה או חובבי נאומים – ואילו בדרך הסיפור הקולנועי שמוצג בפנינו ע"י הבמאי הבריטי המוכשר ג'ו רייט-Joe Wright, (שבין סרטיו הידועים 'גאווה ודעה קדומה', 'פן', ו 'כפרה'), מתרחשים המאורעות ההיסטוריים, בחודש של קבלת ההחלטות הרות הגורל, בחדרי חדרים ומאחורי הקלעים. החלטות שהובילו את האומה הבריטית למערכה הכי קשה שידעה מעולם. והכל נפרש לעיניי הצופה המוקסם, באמצעים ויזואלים יפים.

זהו סרט שראוי לשבחי הצילום  הנפלא (ברונו דלבונל-Bruno Delbonnel, שצילם גם את אמילי). בשוטים יפייפיים, עם קולז'-אפים וזוויות צילום לא שיגרתיות ומיוחדות, ובתאורה יפיפייה בצורה יוצאת דופן ומאפשרים לעריכה המיוחדת ( ואלריו בונאלי Valerio Bonelli) שנעשתה לסרט. וע"י חיבור כל אלו הגיע הסיפור הזה לתוצאה המקסימה בה הוא מוצג לצופה. וזאת עוד בטרם הזכרתי את  שבחי המשחק שמגיעים לכל.

סרט שהוא הוכחה ודוגמא בעיניי  עד כמה חשוב במאי בבואו לספר סיפור.

 

אודה ולא אבוש, אני אוהבת היסטוריה. אוהבת סיפורים על העבר. אוהבת ספרים העוסקים בנושאים היסטורים. ואוהבת סרטים היסטוריים המבוססים על אירועי עבר.

כחובבת חשבתי שאני מכירה את הסיפור, ואת סר ווינסטון צ'רצ'יל, וכמובן את פרצופו ותנועת היד המפורסמת שלו, מצביע בשתי אצבעות את האות וי לסמל את המילה ויקטורי – ניצחון (victory).

אבל הסרט הזה הוכיח לי עד כמה אני לא יודעת כלום כמעט.

_Darkest Hour_pic (4)

על הסרט:

"לא אוכל להציע דבר מלבד דם, עמל, דמעות ויזע…." (ווינסטון צ'רצ'יל 13 במאי 1940).

שלושה ימים קודם לנאומו המפורסם מצליח צ'רצ'יל להרכיב ממשלת אחדות ולהתמנות לראש ממשלת בריטניה, בתקופה האפלה ביותר של חייה המודרניים.

סר ווינסטון צ'רצ'יל נאלץ להתמודד עם אחת ההחלטות החשובות והמכוננות בחייו, ובחיי אומה הבריטית והממלכה, האם ללכת בדרך השלום עם גרמניה הנאצית, והעומד בראשה הקנצלר אדולף היטלר – הסכם שבדרך זו או אחרת היה מצביע על כניעתה של בריטניה לגרמנים – או להישאר נאמן לערכי הממלכה ולהילחם על האידיאולוגיה, החירות והחופש של האומה הבריטית.

ניצב אל מול הציבור הבריטי שאינו ערוך לפלישה, אל מול מלך חלש וספקן ואל מול מפלגתו שלו שדגלה בפיוס, ולו רק על מנת שלא לצאת לקרב, חייב צ'רצ'יל להתמודד בשעה האפלה בחייו. לכנס את העם. ולהוביל אותו בכוח מילותיו  וצדקת דרכו בלבד, לצאת אל המערכה ולשנות את פני ההיסטוריה.

צ'רצ'יל היה האדם הנכון במקום הנכון, להישיר מבט נכוחה, למציאות הכואבת ולהכריז מלחמה על גרמניה.

דיונים סודיים החלטות חשובות ובין לבין צ'רצ'יל בגילומו של שחקן הקולנוע הבריטי – גארי אולדמן/Gary Oldman, שעושה כאן את תפקיד חייו, לטעמי, ואף אם יורשה לי להמר בבטחה יהיה מועמד מוביל לקבלת האוסקר על תפקיד ראשי.

_Darkest Hour_pic (18)

צ'רצ'יל של אולדמן הוא איש עגלגל חייכן וחיובי שאשתו מכנה בכינוי החיבה Pig (חזיר) הן בשם מראהו והן בשם חיבתו לחיה זו ("אני אוהב חזירים. כלבים מעריצים אותנו. חתולים בזים לנו, חזירים מתייחסים אלינו כאל שווים") אבל למרות צורתו החביבה [שמזכירה פני תינוק כפי שהוא העיד על עצמו (באחת מהסצנות הכי יפות בסרט, כשצ'רצ'יל נוסע ברכבת התחתית של לונדון, בפעם הראשונה בחייו,  ופוגש בדרך את העם, את האנשים הפשוטים, שמראים לו כבוד ובעיקר אהבה והערכה, ומוכנים ללכת אחריו עד לסוף המר באם יצטרכו למען הגנה על הבית והמולדת)] , צ'רצ'יל, מבין כי עליו לבחור בדרך המלחמה, והאיש החביב למראה הזה מצליח לשלהב בנאומיו בפרלמנט את כל האומה לתת לו גב, ולהכריז על יציאה למערכה.

לצד אולמן הנפלא מככבים גם:

לילי ג'ימס המצוינת והמרגשת כמזכירתו, שלומדת אט אט לחבב את האיש הנרגן והקולני שמכתיב לה את מכתביו ונאומיו, הופכת לאשת סודו, ועל הדרך מלמדת אותו גם שתנועת היד שהוא מסמן יכולה להתפרש כתנועה מגונה באם תופנה היד בכיוון הלא נכון.

_Darkest Hour_pic (10)


קריטסטין סקוט תומס
הנהדרת מגלמת את אשתו האהובה והאוהבת.

_Darkest Hour_pic (9)


ובן מנדלסון
בתפקיד המלך אלברט, אותו המלך המגמגם מהסרט הנהדר 'נאום המלך'

_Darkest Hour_pic (5)

בשורה תחתונה:
סרט נהדר, המציג חזיון יוצא מהכלל למאורעות הסטורים במלחמה הגדולה שכמותה לא ידע העולם, ומשחק שראוי לכל הפרסים שעוד יגיעו לשחקן הראשי. חובבי ז'אנר סרטי ההסטוריה, רוצו לראות.

 

[youtube mZm8gSkWEZg nolink]

מביאה כאן את לטובת חובבי ההיסטוריה את נאומיו המפורסמים מהתקופה הזו

1. בעת שהתמנה לראש הממשלה:

"לא אוכל להציע דבר מלבד דם, עמל, דמעות ויזע. צפויה לנו תקופה קשה שבקשות. לפנינו חודשים רבים, רבים ביותר, של מאבק וסבל. שואלים אתם מה המדיניות שלנו? אני אומר כי המדיניות היא לקדש מלחמה באדמה, בים ובאוויר. לאסור מלחמה בכל כוחנו. לאסור מלחמה נגד רודנות מפלצתית שכמותה לא היתה מעולם בהיסטוריה האפלה והאומללה של הפשע האנושי. זו המדיניות שלנו. שואלים אתם מהי מטרתנו? אענה במילה אחת: ניצחון. ניצחון בכל מחיר. ניצחון למרות כל האימה. ניצחון, תהא הדרך ארוכה וקשה ככל שתהיה"

2. הנאום אחרי המערכה בדנקירק

"אם גם חלקים גדולים של אירופה והרבה מדינות ותיקות ומהוללות נפלו או תיפולנה תחת שלטון הגסטפו וכל המנגנון המשוקץ של השלטון הנאצי, אנחנו לא נירתע ולא נכזיב. אנחנו נמשיך עד הסוף. אנחנו נילחם בצרפת, נילחם בים ובאוקיינוס, נילחם בבטחה גוברת ובכוח גובר באוויר; אנחנו נגן על האי שלנו, ויהיה המחיר אשר יהיה. נילחם בחופים, נילחם בנקודות הנחיתה, נילחם בשדות וברחובות, נילחם בגבעות. לעולם לא ניכנע"

 

3. הנאום שהוביל ליציאה למערכה כשהמלך ההססן, הפרלמנט המפורז, וכל האומה נותנים לו גב.

"היטלר יודע כי יצטרך לשבור אותנו באי הזה, שאם לא כן יובס במלחמה. אם נוכל לו, תוכל אירופה כולה לזכות בחירותה וחיי העולם יוכלו לנוע קדימה, אל המרחבים שטופי השמש. ברם אם ניכשל, ישקע העולם כולו, על ארצות הברית, על כל שידענו וכל שאהבנו, בתהומות עידן אופל חדש, שימיו המאיימים עלולים אף להתארך בשל ניצולו הנתעב של המדע. לכן, הבה נאזור עוז ונמלא את חובותינו. וכך גם תוסיף האימפריה הבריטית ויוסיף חבר העמים שלה להתקיים עוד אלף שנים, ויוסיפו בני האדם לומר: הייתה זו שעתם היפה ביותר".

(הציטוטים לקוחים ממאמרו המצוין והמומלץ של אורן נהרי 'לבד מול הרוע המוחלט: כך הצילו מילותיו של צ'רצ'יל את העולם כולו' באתר וואלה מתאריך 28.12.17).
https://news.walla.co.il/item/3122838

החל מה-4 בינואר בבתי הקולנוע בהפצת אלקו מדיה דיסטרביושן.

*התמונות בפוסט מתוך תיק העיתונות באדיבות אלקו מדיה דיסטרביושן

 

לי-את הלר
אז שלום לכולם, אני לי-את (הלר) אני כבר די גדולה, והנה, גם אני כאן, כותבת בבלוג משלי, ומלהגת על דברים שמעניינים, נוגעים, ומזיזים לי. בחיי המקצועיים אני מתפרנסת מתעשיית הקולנוע והטלוויזיה. תחומי עניין, בגדול – תרבות: - ספרים – על חוויות הקריאה שלי מן הסתם אכתוב בהמשך. - תיאטרון, אבל טוב (אני בוגרת של החוג לתאטרון של אוניברסיטת ת"א, במגמת בימוי). - קולנוע, אחרת לא יכולתי לעבוד במקצוע המופרע הזה שלי. - אמנות - וכל מה שיבוא לי. בפייסבוק אפשר למצוא אותי: @li-at heller