שנת הקריאה שלי – ספרים שאהבתי השנה

ספרים ישראליים שאהבתי השנה, המלצות לקריאה ולמתנות לקראת השנה החדשה

ספרים מומלצים למתנה לראש השנה ובכלל. סוג של סיכום שנה, ספרים שנכתבו בעברית ופורסמו השנה. שנה לא פשוטה עברה על שוק הספרים הישראלי. הרבה כבר נכתב על חוק הספרים החדש, ההתמוטטות של סטימצקי ועוד. שוק הספרים התרחב ויש גם אפשרות לקרוא ספרים דיגיטליים ואפילו להקשיב לספר.

עם זאת הצורך לספר סיפורים ולקרוא או להקשיב להם, הוא צורך שהיה קיים מאז ומעולם ולא ייעלם, והוא מאבני הדרך של התרבות האנושית, ואצל אנשים מסוימים כמוני למשל הוא צורך קיומי. לכן אני לא באמת מודאגת. אנשים תמיד יכתבו ספרים ואנשים יקראו בדפוס או באייפד, יקשיבו באזניות או יעיינו בספר ליד המיטה. הסיפור הוא פה כדי להישאר.

על 10 ספרים למבוגרים, ספר נוער וספר שירה

115h

אגדת ברונו ואדלה, אמיר גוטפרוינד, הוצאת זב"מ

ספרו החדש והמענג של אמיר גוטפרוינד, מחבר "שואה שלנו", "בשבילה גיבורים עפים", "מזל עורב" ועוד. כל ספר שלו הוא משהו אחר, ותמיד מרשימים אותי סופרים שמצליחים להפתיע את הקוראים ואת עצמם. ספר מתח שהוא לא לגמרי ספר מתח, מחווה לסופר היהודי ברונו שולץ, כתיבה שנונה ודמויות שאהבתי לפגוש. מומלץ ביותר.

i

אני ליאונה, גיל הראבן, אחוזת בית

אני תמיד מחכה לספר חדש של גיל הראבן, אהבתי את "לב מתעורר" ואת "שאהבה נפשי", וכמו אצל אמיר גוטפרוינד גם פה הספר הזה לא דומה לשום דבר אחר שהיא כתבה. רומן אפי במסורת הרומאנים הגדולים של המאה ה-19. גיבורה נהדרת שהפרקים הראשונים על חייה באפריקה הם מהיפים שקראתי. היא נשלחת לישראל לקיבוץ ועוברת עוד תחנות במסע שלה בארץ ישראל. ספר מיוחד, כתוב נפלא שלא זכה לטעמי להכרה הראויה לו.

31-4744-B

אשה זרה, אבירמה גולן, הספריה החדשה

אהבתי גם את ספריה הקודמים של אבירמה גולן,"עורבים" ו"סימני חיים", ואת ספרה החדש אהבתי במיוחד. שתי נשים משני עולמות שונים לכאורה. אחת עובדת זרה המנקה את ביתה של אישה אמידה ובודדה. ספר שמהווה מראה לא תמיד נעימה, אבל תמיד מעניינת ליחסנו אל העובדות הזרות שחיות בתוכנו נראות ולא נראות.

mokoh

בת המקום, לאה איני, זב"מ

בת המקום, ניתן להאזנה כספר קולי באייקסט, מקריאה: אורנה רוטברג

אחת מההפתעות הנעימות שזימנה לי השנה. ספר חדש ללאה איני עם שתי נובלות המתכתבות ביניהן. "בת המקום" הנובלה הראשונה מספרת על סמוקי נערה לא רגילה שמתייתמת מהאישה שאמצה אותה, ומתמודדת עם הצורך לעקור מהמקום אליו היא שייכת והמשפחה החלופית שבנתה לה, אחת הדמויות הבלתי נשכחות שקראתי, כתיבה פיוטית ומרגשת. הנובלת השנייה "ספרא" מורכבת כשמיכת טלאים מפיסות מדממות מחייה של נערה מבית לא פשוט שמנסה להציל את חייה במעבר לתיכון חדש ולחיים אחרים. אבל שום דבר הוא לא פשוט וכמו שהוא נראה.

c590jvz7rzva1okf3201h

בתים של אחרים, דקלה קידר, זב"מ

ספרה הראשון למבוגרים של התסריטאית ומחברת ספרי הנוער, דקלה קידר. ספר מורכב העוסק במלאכת הפירוק וההרכבה מחדש של משפחות בפרק ב. אם ובת ניצולות מהפרידה שנכפתה על שתיהן על ידי האב, יוצאות למסע  לחיפוש החתיכה החסרה לפאזל המשפחתי. וגם כשנראה שהיא נמצאת מסתבר שהחיים בפרק ב, לא קלים לאף אחד. סיפור התבגרות מרגש.

gaderh

גדר חיה, דורית רביניאן, עם עובד

גדר חיה, ניתן להאזנה כספר קולי באייקסט, מקריאה: ריקי בליך

כמה ציפיות היו מספרה החדש של דורית רביניאן,  וההמתנה הארוכה הייתה משתלמת. אהבתי את גיבורי סיפור האהבה הזה, את ליאת הישראלית וחילמי הפלשתינאי. את סיפור הפגישה, התשוקה והאהבה שלהם בניו יורק הרחוקה שאפשרה להם מן פסק זמן מהחיים בארץ. השפה העשירה, התיאורים הנפלאים, הדמויות הבלתי נשכחות הכול יחד נרקח לספר שקשה לשכוח.

sop9qfl6l6lmfvunwehx

 

גשרים של זכוכית, טלי אסנין בראל, זב"מ

ספר ביכורים מרשים לטלי אסנין בראל. המספר את סיפור חייה של אישה אחת ומשפחה השזורים בסיפור חיינו בארץ הזאת. אהבתי במיוחד את החלק הראשון המתאר את חיי האם ובתה בתקופת מלחמת העולם השנייה. המחברת מצליחה לטוות קורים בין העבר להיום ועושה זאת ביד מיומנת.

1087071692

מלכת היופי של ירושלים, שרית ישי לוי, מודן

רב המכר של השנה. ספרה הראשון של העיתונאית שרית ישי לוי, מספר את סיפורה של שושלת משפחתית בירושלים. משפחה של נשים שלא אהבו אותן, וגברים שוויתרו על אהבתם והתחתנו לא עם הנשים שרצו. אפשר ממש להריח את ניחוחות ירושלים, לטעום את המאכלים ולשמוע את הקולות. בעקבות הצלחת הספר עורכת שרית סיורים בירושליים.

80014071302b

 

קופסת קובות, מרסל מוסרי, הוצאה עצמית

מרסל מוסרי היא תופעה מיוחדת, את ספרה הראשון "קופסת קובות" הוציאה בעצמה לאחר שצברה לה עשרות אלפי מעריצים בפייסבוק, ספרה השני "דמעות של יין" הושק החודש. בינתיים יש לה כבר טור בעיתון ותכנית רדיו.למרסל יכולת מופלאה ללבוש ולפשוט צורה. כל סיפור קצר שלה בונה עולם, דמויות ושפה אחרים. אותי היא לא מפסיקה להפתיע.

achshav_nishbarim(2)

עכשיו נשברים, אלעד ערמון, ידיעות ספרים

ספר שקצת נעלם ולדעתי הוא אחד מהיפים שקראתי השנה, ראשית הסיפור בנפילה. נער מטפס כדי להוריד חתול מעמוד חשמל בקיבוץ וצונח מטה. גופו של המתבגר, שעוד רגע יהיה חייב להשתנות ולהפוך לגבר, נשבר. הנפילה הארוכה מן הילדות אל הבגרות נעצרת למשך רגע ארוך. במהלך המסע לתיקון השבר קושר הנער את נפשו בכאב, שמתגלה כאחת מדמויות הספר. בהמשך נדמה שהוא קם מנפילתו ושב לחיים בעצמות מתאחות. ואולם כעבור כמה שנים, בעיר זרה באירופה, הנפילה אורבת לו בדמות אחרת, מפתה ומסוכנת פי כמה. (מגב הספר), ספר ביכורים עדין ומיוחד שמאוד אהבתי.

4210018541b
כראמל, מאירה גולדברג ברנע, זב"מ

ספר שהצחיק אותי, ספר נפלא לילדים ולנוער, שגם אני מאוד נהניתי ממנו, מזכיר קצת את "מטילדה" ו"מכשפות" של רואלד דרל. מעין אגדה על שלושה אחים שיורשים מתנות קסומות מדוד עשיר שנפטר, ועוברים הרפתקאות עד לסוף הטוב. כראמל הוא אחד החתולים הספרותיים המוצלחים ביותר שפגשתי והספר מלווה באיורים נהדרים שמוסיפים לו מאוד.

shira

מחר נעבוד, תהילה חכימי, טנג'יר

השנה היא ללא ספק השנה בה חזרתי לקרוא שירה. דווקא ברשת ובפייסבוק פורחת סצנת השירה החדשה, תהילה חכמי הוציאה את ספרה "מחר נעבוד", ויש בו שירים נהדרים , על נושאים שלא האמנתי שיכולים להופיע בשיר. כמו התהליך הנורא של חיפוש עבודה. ספר מומלץ שאחזור אליו שוב ושוב במהלך השנה.

שנת קריאה נעימה.

קוראת ספרים
קוראת, בלוגרית ובעיקר עורכת ספרים. קוראים וכותבים מוזמנים לאתר שלי כדי להכיר אותי יותר ואת מה שאני עושה shlomitlica.co.il