שנתיים

בימים אלו מלאו שנתיים למלחמת צוק איתן. ולא, אל תגידו לנו שזה היה רק מבצע. מי שהיה פה יודע שזה היה הרבה יותר ממבצע. קו שבר של ממש.

support3689751cc24

 

את קריירת ההפגנות שלי חשבתי שסיימתי בגיל 20. אז ההפגנות היו נגד הסכם אוסלו. כשהן הפכו לאלימות אני מצאתי את עצמי פורשת, מוותרת, לוקחת צעד אחורה מיישותי הפוליטית הצעירה.

אח"כ בא רצח רבין וטרף את כל הקלפים כולם.

לפני עשור שקלתי להצטרף להפגנות נגד ההתנתקות. ידעתי שהן לא תעזורנה, אבל רציתי להרגיש שתרמתי את חלקי באמירה שזו לא התשובה. כיום אני בטוחה גם יותר וגם פחות בנחיצותה של אותה התנתקות.

להפגין חזרתי בצוק איתן. בעיקר דרך הבלוג שלי, טורים שכתבתי בידיעות אחרונות, מעורבות הולכת וגוברת בתנועה למען עתיד הנגב המערבי, וגם לשלוח את הבעל והצאצאים להפגנות פיזיות. (כל פעם הוא לוקח איתו ילד אחר).

צוק איתן היווה קו שבר עבורי, מהמון סיבות ובראשן התחושה שזה אני ומשפחתי לבד מול המצב. תחושת הפקרות וחוסר יכולת לסמוך על גורמי מדינה. רק טוב לבם של אנשים אפשר לנו לצאת מקו האש. וההתארגנות בקיבוץ שפעל כמכונה משומנת היטב.

צוק איתן גרם לי להפוך לחיה פוליטית בחזרה. אני עדיין לא שוחה טוב במים האלה, אני מבוגרת יותר, צינית יותר, אופטימית פחות, ושקועה יותר בארבעת ילדיי הפרטיים. אבל אני משמיעה את קולי ויודעת שהוא לא רק קולי שלי, שיש ציבור שלם מאחוריי.

למלי פנינה טפירו צוק איתן עשה שינוי אחר. מלי, בת 36, גילתה את עצמה מחדש, גילתה את התחושות שהיא ניסתה לשווא להדחיק, ומשם התגלגל לו שיר למגירה, שסירב להיות מודחק, דפק שוב ושוב עד שהיא נכנעה, חברה למאיירת איילת פנקס, וכיום היא רוצה להוציא את השיר כספר שידבר לילדים מגיל חמש ועד למבוגרים ובכלל.

165 איש (נכון לדקה זו) כבר תמכו בפרוייקט ההדסטארט שלה, 81% מומן, נשארו 19% ו6 ימים.

הספר, אם תתמכו בו, יאפשר לנו, הורי העוטף, לפתוח שיחה מול הילדים. הוא יספק להם הבנה שהם לא לבד בתחושותיהם, וישמש ככלי תרפויטי לנו וגם להם. גם אם אינכם חלק ממעגל הקושי – בואו לתת יד למי שכן. ועל הדרך תהפכו תושבת שדרות אחת (לפחות) למאושרת.

בואו לעזור להוצאת הספר המיוחד הזה.