שני סנט קטנים על עיצוב פנים בדירות פרטיות…

בחורה עם מחשב נייד

הדבר היחיד היציב בחיי כרגע הוא הזוגיות שלי. כן, עד כדי כך שניסיתי להתחייב לבלוג קטן, חלקת האלוהים הקטנה שלי בעולם הוירטואלי, ואפילו לזה אני לא מגיעה.
רק אחת לחודשיים. כמו שכבר אמרתי, תקופה חסרת יציבות. כלומר, היא יציבה בעבודה, הבעיה היא שיש הרבה ממנה לאחרונה עד כדי שלא נשאר לי הרבה זמן לעצמי.

בכל מקרה, אמרנו שאפטפט פה גם קצת על עיצוב פנים, לא?
אז הנה, בואו נדבר קצת על עיצוב פנים 🙂

אתם ידעתם שיותר ויותר אנשים היום משתמשים בשירותים של מעצבי פנים חיצוניים עבור הדירה שלהם? אתם ידעתם שמה שמעניין באמת – זה שלא רק אנשים שרכשו דירה, אלא גם אנשים ששוכרים דירות משתמשים באנשי מקצוע לעיצוב ביתם הבא? לפי הכתבה המעניינת הזו של דרור ניר-קסטל, נטען שמה שהיה פעם מותרות עבור האדם הפשוט, כמוני, כמוכם, כעת נהיה עניין פרקטי שבשגרה.
ככה בקצרה – אם היינו בעבר בוחרים לעצב בעצמנו את הדירה שרכשנו, מסיבות שהן בעיקר כלכליות – אז היום אנחנו מבינים שאנשי המקצוע חוסכים לנו זמן וכסף, כמעין אנטיתזה לגישת ה"בזול זה ביוקר". בנוסף לזה, הם מאפשרים לנו ליהנות מעיצוב מותאם למבנה של הנכס, מספר הדיירים המתגוררים בו, וצרכי הדיירים בצורה שתשרת את כולם ותחזי לאור זמן. ושוב, הכוונה היא לא רק לבתי יוקרה – אלא גם לדירות רגילות.

עיצוב פנים לדירה על ידי איתי
דוגמה נהדרת לעיצוב פנים יפהפה לדירה, נלקח מאתר מדרג.

 

אם נתעכב לרגע על אנשים שרכשו דירות מהקבלן – הרי שתהליך עבודתם של מעצבי הדירות מתחיל הרבה פעמים כבר בשלב רכישת המבנה או בשלביו הבנייה הראשוניים. התהליך הזה נותן המון חופש מכיוון שאנחנו יכולים לתכנן את המבנה הפנימי, את החלוקה לחדרים ועל פיהם אנחנו יכולים להתחיל בתכנון רכישת הריהוט (שאגב, יש לי את הבחירה מס' 1 שלי, עליה אפרט במאמר הבא… שאנסה מאוד להגיע אליו תוך פחות מחודשיים, מבטיחה!), בחירת אביזרים לחדרים (חלונות, דלתות, שיש, ארונות וכו') וכמובן, מה שאנחנו הנשים אוהבות – בחירת הצבעים! (והמרצפות ואלמנטים אחרים…). חלקם ישתלבו בתהליך הבנייה ואחרים יתווספו לאחר מכן. כל דבר בעתו.

כאן המקום לומר, חברים וחברות – אנחנו לא מחויבים לעבוד עם מעצבי הדירות שהקבלן מספק או מציע לנו! הבחירה היא אך ורק בידיים שלנו. לרובנו יש את מעצב או מעצבת הפנים שאנחנו מכירים, או סטייל ייחודי שאנחנו יודעים שיתאים רק לנו. אל תפחדו לחקור, אל תפחדו לבדוק, ואל תפחדו להסתכל. לכל מעצב פנים יש אתר אינטרנט עם פורטפוליו ייחודי משלו. היום הכל נגיש בקליקים בודדים, בכל מקום נתון (הו, הקדמה…) ובכל רגע נתון. בין אם מדובר בסטודיו של מעצבים ובין אם מדובר במעצב עצמאי – היום הרשת רווייה במידע – פייסבוק, אתרים אישיים, אלבומי תמונות, ומה לא. הכנסו, התרשמו, צרו קשר עם המעצב ודברו איתו. תכירו אותו, תראו אם הוא מבין את הוייב שלכם ואת הראש שלכם, ואם הוא בסטייל שלכם ומבין את הראש שלכם – יאללה, לעבודה!
לרוב, אגב, עדיף לעבוד עם מעצבי פנים שאנחנו שוכרים בעצמנו, דווקא מהסיבה שאנחנו יכולים להחליט בעצמנו מי מתאים לנו ומי לא, יכולת הבחירה שלנו היא גבוהה יותר ובוודאי הרבה יותר מותאמת למה שאנחנו מחפשים. אז עם כל הכבוד לקבלן – אם הוא מנסה לדחוף את מעצב הפנים שהוא עובד איתו וזה לא מתאים לכם – דעו לכם, שיש כל כך הרבה אופציות מסביב.
טיפ קטן ממני: בגלל שהשוק היום רווי בהיצע, אני מציעה לכם להתמקד ב-2-3 מעצבים שאתם יודעים שהם בסטייל שלכם ולהתקדם מולם בתור התחלה. כמו בכל תהליך בחירה – חבל מאוד להתפזר עם 15 אופציות שיבלבלו אתכם עוד יותר. תהיו לוחמי קומנדו – תעשו פעולות קטנות אך יעילות וממוקדות. תהיו מדויקים בבחירה שלכם.

מן הסתם, ככל שהחלל גדול יותר – כך פוטנציאלית ניתן להפיק ממנו יותר. מצד שני, גם ממבנה קטן ואינטימי ניתן להפיק לא מעט לצורך עיצוב פונקציונאלי (לראייה, הדוגמה בתמונה שצירפתי מעל).
אלו מכם השוכרים דירה (ובואו נודה בזה, מדובר ברובנו) – אני אהיה הראשונה להודות, שימוש בעיצוב פנים ברמה שתשנה את אופיה של הדירה הוא נושא מעט טריקי, שכן יש בעל דירה להתחשב בו. בעיניי זה קצת אבסורדי, אם תשאלו אותי – הרי מדובר פה באינטרס הדדי, לא? אתם משקיעים בדירה שלכם כדי שתהיה מקום שיהיה לכם הרבה יותר נעים לשהות בו, מקום שבו תרגישו באמת בבית, ואילו מבחינת בעל הדירה – עיצוב פנים משדרג לו את הדירה, ולמעשה משביח לו את הנכס. דירה מעוצבת כהלכה יוצרת יותר ביקוש, ובשוק הנדל"ן הידוע לשמצה בארץ – יותר ביקוש, אומר שכירות גבוהה יותר.
אז אולי, בעצם, לא כדאי להשקיע בעיצוב הדירה השכורה שלכם, כדי שלא תעלו לעצמכם את שכר הדירה? לא באמת… אבל מציעה לכם לדבר על הדברים באופן פתוח וכנה עם בעל/ת הדירה, תסבירו לו את המצב ותנסו להגיע איתו להבנות כי אתם עושים את זה לטובת אינטרס משותף, ותרפדו את עצמכם בכך שתנסו לסחוט הבטחה בנוגע לעתידכם בדירה – חוזה לשנתיים ומעלה, התחייבות שבעל הדירה לא יעלה את שכר הדירה וכו'. הפינה הזו חשובה מאוד, וכדאי מאוד שתדאגו לה, במידה ותיכנסו לתהליך שכזה.

בקצרה, עיצוב דירות היום הוא לא רק עסק של "הביוקר". היום השירות הזה נגיש לכל אחד ואחת מאיתנו, ואלו מאיתנו שהנושא האסתטי באמת חשוב לו, ובאמת חשוב לו להגיע למקום יפה שמשרה אווירה של רוגע והכי חשוב – אווירה של בית – רצוי בהחלט שישתמשו בשירותיו של איש מקצוע למקרה שכזה. ההשקעה הזו תוכיח עצמה ככדאית לאורך זמן.