שמות צמחים ותרבות האונס

לכל צמח יש שם שנתן לו אלוהים? התשובה היא לא. אז מי החליט על "אמנון ותמר", מדוע נקבע שמימוזה "ביישנית" ואיך זה קשור לתרבות האונס?

סִגָּל שְׁלוֹשׁ-גּוֹנִי, סיגל ססגוני, או בשמו העממי "אמנון ותמר", הוא צמח נוי חד שנתי הפורח בחורף. מוצאו באזורים הקרים של אירופה, שם הוא צמח בר רב שנתי, ובאמצעות השבחה גנטית הוא תורבת לכדי הצמח המוכר לנו בגינות (על תהליך תִּרְבּוּת הצמחים ארחיב בפוסט נפרד בעתיד).

בעבר הועלו בארץ הצעות שונות לשמו הציבורי של הצמח, אך הצעתו של שאול טשרניחובסקי ניצחה. כשזה תרגם סיפור רוסי על אח ואחות שהתאהבו מבלי לדעת על קשרם המשפחתי וכשנודע להם עליו מתו מחובקים, הוא קרא להם בגרסתו "אמנון ותמר". השם לקוח מהסיפור המקראי על אמנון שאנס את אחותו תמר. איני יודעת מה בצמח היפה הזה צעק לטשרניחובסקי "אונס במשפחה", אבל אני לא מופתעת כי בסך הכל מדובר בגבר שאהב קטינות ("שירים לאילאיל" הוא מחזור שירי אהבה שכתב לרחל אלכסנדר בת ה-17 שפגש בהיותו בן 42).

photo-1561106052-25302f7a636c

"תרבות האונס" היא שם כולל למגוון הדרכים בהן החברה האנושית מעלימה עין באופן שיטתי ואף מעודדת אלימות מינית כלפי נשים, ובכך ממשיכה לנרמל אותה. כשאני רואה כיכרות ואיי תנועה מצועצעים המלאים בפרחי "אמנון ותמר", אני חושבת על תמר המסכנה שכלואה ומונצחת עם האנס שלה ברחבי הארץ. לדעתי אנחנו צריכות וצריכים לכנות את הצמח בשמו המדעי (סִגָּל שְׁלוֹשׁ-גּוֹנִי; סיגל ססגוני) או למצוא חלופה ציבורית ראויה, כדי למגר את שמו העכשווי.

צמח נוסף ששמו מושפע מתרבות האונס הוא מימוזה ביישנית, שמכונה גם "אל תיגע בי" ו"הצמח הביישן". מקור שמו של הצמח מהמילה הלטינית "pudica" שפירושה "ביישנות". לצמח תכונה מיוחדת של תנועה סייסמונסטית (seismonastic movement), שגורמת לעליו להתכנס ולהסגר בתגובה לגירוי מכני של גוף זר כמו יד אדם, חרק וגשם. נראה כי זהו מנגון הגנה מפני מזיקים, שכן בסגירת העלים מצטמצם שטח המגע שלהם עם הצמח. המימוזה לא ביישנית, היא פשוט לא מעוניינת שיגעו בה, ויש לכבד את זה. לבני האדם קשה להעלות על הדעת או לקבל את זה שמישהו לא רוצה בחברתם, אז הם משליכים עליו את הסיבה לכך וממציאים בו פגם.

800px-Mimosapudica

"ואת היית יפה כמו פרח שאסור היה לקטוף

רציתי רק לקטוף אותך

רציתי לקטוף"

https://youtu.be/WLMmX17D2uw

פוסט זה הוא הזדמנות להזכיר את השיר של עומר אדם "שני משוגעים", ובייחוד את השורות הנ"ל, אותן אני רואה כרפרנס לשיר "ואלס להגנת הצומח" של נעמי שמר, שמדבר על הטרדות ותקיפות מיניות.

 

הפוסט המלא ופוסטים נוספים התפרסמו באתר הבלוג "מונולוגים מהגינה" https://www.monologimehagina.com/