שלושה ספרים של שלוש סופרות

והפעם במסגרת ההמלצות שלושה ספרים שכתבו שלוש סופרות.

ממלכת האחיות

ספר חדש, רב מכר של הניו-יורק טיימס, מאת קרטיס סיינפלד.

sisterland

על מה הספר

קייט וויולט הן תאומות זהות. כבר מגיל צעיר מאוד, מעבר לכל תעלולי התאומים המוכרים, תמיד ידעו שיש בהן משהו שונה. התאומות נולדו עם חושים מפותחים ומיוחדים. הן מבינות די מהר שיש ביכולתן יכולות פנומנליות: לחזות את העתיד, לגלות סודות ושקרים ואף לעורר את המתים. עם השנים התאומות גדלות ובעוד ויולט ממשיכה לפתח את חושיה ולא מהססת להשתמש בכישורים שלה, קייט התאומה הרציונלית יותר לא מספרת על כך לאף אחד ואף מסתירה את העובדה שניחנה בחושים נבואיים.  הסיפור מתחיל ביום בו האדמה רועדת בסיינט לואיס. ויולט יוצאת בהודעה לתקשורת על רעידת אדמה גדולה בהרבה שעומדת להתרחש ואילו קייט מכחישה כל קשר לעניין ולא ממש יודעת איך להתמודד עם העניין.

מה חשבתי עליו

אהבתי את הספר. הוא לא "ספר מתח" קלאסי בהגדרתו, אך יש בו מן האלמנטים הגורמים לך לרצות לקרוא עוד ועוד עד לרגע בו יפוענחו כל התעלומות ויותרו כל הקשרים.
הספר מתיש מעט בעיסוקו בפרטים הקטנים ובחזרה אחורה וקדימה בזמן, אך הוא קריא וכתוב היטב מה שמפצה על כך.

איך זה מתחיל

רעידת האדמה הראשונה לא היתה חזקה ביותר – זו תגיע מאוחר יותר, בפברואר 1812 – אך אין ספק שההלם שחוללה היה החזק ביותר. היא התרחשה מעט אחרי שתיים לפנות בוקר, ואני מדמיינת לעצמי כיצד היא העירה את תושבי ניו מדריד: את החוואים ואת סוחרי הפרוות, את הקריאולים הצרפתים ואת האינדיאנים ואת החלוצים האמריקנים.

זרה

יום אחד קיבלתי התראה על דואר נכנס. המחברת כתבה לי:  "הי איזמרלדה, קראתי את הבלוג שלך בסלונה, ושם הזמנת אותי (טוב נו, לא ממש באופן אישי) לכתוב לך למייל. קראתי את הפוסט שלך על ארוחת חג ההודיה. זה אמנם נכתב מזמן, אבל החזיר אותי לתחושות דומות שחוויתי (…) לאחרונה יצא לאור ספר שכתבתי, כשהרקע הוא החיים בחו"ל. חשבתי שאולי תמצאי בו עניין".

stranger

על מה הספר

אלה היא צעירה שעוברת בעקבות בעלה לגור בחו"ל. נשמע מוכר? גם לי. מאוד. בקיצור: כמובן שהחיים ביום אחד פשוט משתנים לה מן הקצה אל הקצה. מאישה עצמאית ועובדת עם ביטחון עצמי בשמיים ובעל אוהב מפרגן ומעריץ, היא הופכת להיות האישה הקטנה. זו המשועממת, הבודדה, שיושבת בבית עם התינוק (ובהמשך עם שני הילדים) ורק מחכה לרגע בו בעלה יגיע מהעבודה ויפתח את הדלת. עד שיום אחד, בגן הילדים כמובן, היא פוגשת את מרטינה שהופכת להיות חברתה הטובה. השתיים פוצחות בקשר הדוק וסבוך, שהופך לסבוך יותר מרגע לרגע. לאלה לא ברור מה היא בדיוק רוצה, והיא גם לא מבינה מה בדיוק מרטינה הייתה רוצה שיקרה ביניהן. האם הן רק "חברות טובות"? או שיש פה משהו אחר?

מה חשבתי עליו

כמובן כמו שכתבה לי המחברת במייל הפרטי: התחברתי לספר מהרגע הראשון. מצאתי את עצמי כאישה הקטנה שיושבת בבית ומחכה, מתגעגעת למשפחתה ולחבריה, ושואלת את עצמה "מה בדיוק קרה לנו? פעם הכל היה טוב". הספר כתוב היטב ומעלה הרבה שאלות מעניינות במהלך הקריאה. אני אישית פחות התחברתי לסיפור האהבה המיוחד שמתרקם שם עם העליות והמורדות שהוא מביא איתו, אך אני בטוחה שהרבה קוראים ימצאו את עצמם גם בסיפור האהבה הזה. וקצת חבל לי שהמחברת לא הזדהתה בשמה המלא.

איך זה מתחיל

אני לא רואה כלום, לא יודעת ליד אילו ביתנים אני עוברת, סביבי משיחות מכחול, פסים של אור וצבע, בלי פנים, בלי אותיות, כמו תמונה בחשיפה ארוכה. הקולות לא ניתנים להפרדה והופכים לרעשי רקע. מישהו אומר משהו ממש ליד האוזן שלי ונמוג, אני לא יכולה לסובב אחריו את הראש; הצוואר שלי כואב, הכתף שלי כואבת, אני מסתכלת לרגע על דרורית מרדיוקום שנשענת עליי, ומחזירה במהירות את המבט למעברים הרחבים כדי לראות את הדרך.

 שתי שניות

ספר חדש מאת רייצ'ל ג'ויס, מחברת רב המכר שאולי כבר קראתם: המסע הבלתי סביר (בעליל) של הרולד פריי.

2 sec

על מה הספר

ביירון וג'יימס הם שני חברים טובים באנגליה השמרנית של פעם. יום אחד ג'יימס מספר לביירון סוד: כדי להתאים את השעון לתנועת כדור הארץ הוחלט באופן חד–פעמי במיוחד להוסיף ביום ספציפי שתי שניות לזמן. ביירון שמעריץ את חברו הטוב והחכם שואל את עצמו איך זה יכול להיות אך לא מתעכב יתר על המידה על העניין ומקבל את העובדה. באותו בוקר ממהרת אמא של ביירון לקחת אותו לבית הספר, ומחליטה לנסוע בדרך קיצור. שתי שניות, ועולמם מתרסק. מכאן מתחיל הסיפור.

מה חשבתי עליו

אהבתי מאוד את הספר. הוא רגיש, קולח, מותח במידה ובלתי צפוי, משהו שאני מאוד מעריכה בספרים ולא תמיד מוצאת. הדמויות כולן עוברות תהליך משמעותי שמועבר לנו כקוראים בצורה מרתקת ונוגעת. אני מאוד ממליצה על הספר הזה, למי שאהב את ספרה הקודם של רייצ'ל ג'ויס וגם למי שלא.

איך זה מתחיל
ב 1972, שתי שניות נוספו לזמן. בריטניה הסכימה להצטרף לשוק המשותף, והשיר "בג, סטייל אנד בורו" של להקת "ניו סיקרס" היה המועמד שלה לאירוויזיון. השניות נוספו כיוון שהיתה זאת שנה מעוברת והזמן לא תאם את תנועת כדור הארץ. "ניו סיקרס" לא ניצחו בתחרות האירוויזיון, אך לא היה לזה כל קשר לתנועת כדור הארץ וגם לא לאותן שתי שניות.

שבת שלום!
לעוד המלצות ודיונים על ספרים – קליק למועדון הקוראות שלנו.