שלומי טהורי – 10 דברים על תמ"א 38

שלומי טהורי

שלומי טהורי – 10 דברים על תמ"א 38

 שלומי טהורי

שלום קוראים יקרים, שמי שלומי טהורי יזם ואיש נדל"ן, ובמאמר זה החלטתי להסביר בקצרה על כל הדברים החשובים הנוגעים לתמ"א 38. תוכלו למצוא בגוגל הרבה מאד מאמרים ופרשוניות שונות על פרויקט תמ"א 38, אבל לא תמצאו תקציר ברור וחד המסביר מהו תמ"א 38, מי ראשי לבצע תמ"א 38, ועל איזה קריטריונים מדובר כשרוצים לקדם פרויקט מסוג זה. כן, גם על הקשיים והבירוקרטיה אתייחס כאן. והכל בקצרה. מקווה שהמידע הזה יועיל לכם. בהצלחה, שלומי טהורי.

  1. תמ"א 38 – הפכה למעשה לשם נרדף לפרויקט "התחדשות עירונית וכבר למעלה מעשור היא הפכה לחלק מהנוף שלנו.
  2. ההחלטה הראשונית לקידום פרויקטים של תמ"א 38 היתה כתוכנית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה אבל מאז הרעיון והמטרה העיקרית השתנו לחלוטין ומדובר בפרויקט התרחבות לכל דבר, כאשר כל מי שמתעניין בתוכנית חושב על רוצים הוספת מעלית, הוספת ממ"ד, חיזוק הבניין וכמובן על בניה על הגג או הריסה ובניה מחדש.
  3. למרות הדיבורים הרבים וכתבות בתקשורת רק חלק זניח מאד מהבניינים באזור גוש דן הצליחו להתחיל ולסיים פרויקטים של תמ"א 38.
  4. דווקא באזורים עם סיכוי גבוה יחסית לרעידות אדמה לא מקודמים פרויקטים של תמ"א 38 בקצב הרצוי מאחר ואין כדאיות כלכלית לביצוע הפרויקט.
  5. לוחות הזמנים לייזום, ביצוע ואיכלוס פרויקטים של תמ"א 38 הפכו להמלצה בלבד. אין עמידה בזמנים לא מבחינת הרשויות וגם לא בביצוע.
  6.  למרות שמדובר ביוזמה מבורכת הבירוקרטיה מקדמת לא מעט כשלים המביאים להפסקות ביצוע של פרויקטים מסוג זה ורק גופים חזקים ואמינים מצליחים להתחיל ולסיים פרויקטים שכאלה למרות כל הקשיים.
  7. מי שמדבר על תמ"א 38 כדאי שילמד גם על התיקונים שהתווספו בשנים האחרונות כמו תמ"א 2, תמ"א 3, תמ"א 3 (א), תמ"א 4 ועוד.
  8. בניינים שעברו בהצלחה את התהליך של תמ"א 38 לא רק ששיפרו את איכות חייהם של הדיירים אלא גם השביחו את הנכס שבבעלותם והעלו את ערכו בצורה משמעותית.
  9. אם פרויקט תמ"א 38 מבוצע בעיר מרכזית וברחובות מרכזיים הערך הנדל"ני מזנק באופן משמעותי ולהיפך. אם מדובר באזור מצוקה בו מבוצע פרויקט שכזה – הנכס אומנם יעלה את ערכו אך לא באותם אחוזים כשמדובר בבניין הנמצא בפריים לוקיישן.
  10.  לפני שאתם חושבים על פרויקט תמ"א 38 בידקו היטב את השוק, בידקו את הקבלן או היזם וגייסו אנשי מקצוע מעולים שיעבדו בשבילכם ויעניקו חוות דעת נוספת על כל הצעה שתקבלו מקבלנים או יזמים. העדיפו קבלנים בעלי שם, בעלי ניסיון ובעלי רקורד מוצלח בקידום, ביצוע וסיום פרויקטים על פני כאלה שאוספים חתימות ומפזרים הבטחות.