שישה מלאכים מחפשים בית חולים

בחורה עם מחשב נייד

 

הסופר והמחזאי האיטלקי לואיג'י פירנדלו כתב לפני כמאה שנה מחזה שעורר סערה בשם "שש נפשות מחפשות מחבר".  מסופר בו על  שש נפשות אבודות, כעין רוחות רפאים ספרותיות דרמטיות וטרגיות, המחפשות מחזאי ובמאי, שיפיח חיים בסיפור הקשה והנורא של כל אחת מהן, ויעשה מהם מחזה והצגה. בדיוק כך מצטיירים לי שישה רופאים בכירים,  מבית חולים הדסה, שמבקשים שבית חולים אחר יעשה מהם מחלקה המטו-אונקולוגית ילדים.

בדרמה המתחוללת  לנגד עינינו, יש גיבורים ויש גיבורים טראגיים ויש מאבק על חיים ומוות של ילדים רכים ובני נוער חולי סרטן, ויש מלאכים בלבן שנאבקים עלי חיי הילדים ובני הנוער ומנהל המחלקה שנקרא בפי כולם מיקי, ללא תואר נוסף ורופאה בשם מירה שכולם מאוהבים בה, ושאר הצוות שכל המשפחות והילדים אוהבים. ויש הורים שבמלחמה להציל את חיי ילדיהם וזה רק מה שמעניין אותם, ויש את מנהל בית חולים הדסה שהוא דווקא כן עם התואר פרופסור: פרופסור זאב רוטשטיין, שלא מכונה סתם זאביק.

פרופסור רוטשטיין, מצטייר בסיפור הטובים והרעים כנבל, כי הוא איש חסר סבלנות וחותך עניינים וגורלות ומדבר בגסות לפעמים. הפרופסור רוטשטיין לא הגיע לירושלים להציל ילד אחד אלא בית חולים שלם, ולהציל בית חולים שלם זה: לעסוק עם ספקים, וועדים לוחמניים ובתי משפט, והשבתות פראיות. מנהל בית החולים, פרופסור רוטשטיין, שיכול היה גם להיות זאביק, מסתכל בסופו של יום על השורה התחתונה של מספרים וחובות. הוא יודע שאם בית החולים כולו יקרוס, לא יהיו מחלקות בכלל לאף ילד חולה.

554735640423bd7b418b4568

יש  שחקן נוסף במחזה הזה:  אברך עבדקן שהוא שר הבריאות שלו יש תואר ארוך במיוחד, השר והרב יעקוב ליצמן, שמסתובב ביננו עם זקן לבן וכובע מוזר וסביבו חגים היועצים שלו, שגם הם עבדקנים עם זקנים לבנים שמתנהלים באווירה של שטעטל (עיירה יהודית ביידיש. א"ב) מלפני מאה שנה.

זה שר הבריאות של מדינת ישראל והוא לא רוצה רעש. הוא רוצה שהתקשורת תמשיך ללטף אותו ושהוא יצטייר בציבור כגיבור ומושיע של כולם. הרב-שר רוצה להיות האיש הטוב בסיפור. כל אחד רוצה להיות האיש הטוב בסיפור. והדסה היא זבוב טורדני, שמייצר רעש לעבדקן ממשרד הבריאות. הוא, השר- רב ליצמן,  הביא קאובויי-פרופסור, שיעשה סדר בבלאגן  בהדסה והנה, במקום סדר, יש רעש ועיתונאים שכותבים כתבות לא נחמדות וילדים חולי סרטן והוריהם שבאים לכנסת והרבה דמעות ומצוקה.

הרב-אברך-שר מהשטעטל, שהוא שר הבריאות, כאמור,  רוצה שקט והוא מדבר עם הקאובויי בהדסה, והקאבוי אומר דווקא שהוא מוכן לוותר קצת למלאכים ולמשפחות ולילדים עם הסרטן ולדבר איתם, אבל הם כבר התייאשו ממנו והחליטו שהם רוצים ללכת למקום אחר וללכת לבית המשפט העליון, והמהומה רק הולכת וגדלה. אז הקאובויי בהדסה מוצא מלאך לבן אחר מבית החולים הקודם שהוא ניהל, תל השומר שיבא, והוא מקווה שהמלאך החדש יביא שקט למחלקה הסוררת הזו. בינתיים, ששת הרופאים חגים סביב ירושלים ויש בתי משפט ועורכי דין שהצטרפו לתמונה.

את הסיפור האמיתי אנחנו לא באמת יודעים.  גם הקאובויי וגם המלאכים בלבן, וגם הילדים וההורים וגם העבדקן עם הזקן ממשרד הבריאות – לכל אחד מאלה יש את האמת שלו או שלה, ויש מאחוריי הקלעים, מאבקי אגו ויוקרה ומאבק על כסף וכוח ומעמד, ומלחמה על הישרדות של בית חולים ובתוך כל זה, יש ילדים חולים, שנלחמים על חייהם ואת הילדים זה לא באמת מעניין, כי הם רוצים את דוקטור מירה ואת מיקי ושיעשו להם השתלת מה עצם כדי שהם יהיו בריאים. וכל אחד מנסה למכור  לנו הציבור ולי, שליחת הציבור ב"מעריב" – סיפור אחר. ימים יגידו, לאן תתגלגל הפרשה הזו ולאן ינדוד מיקי מנהל המחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים וצוות המלאכים שלו ומה יעשה הקאובוי, פרופסור רוטשטיין, שיכול היה גם להיות זאביק בסיפור אחר.

רוני וינרב בת ה 15 שטופלה במחלקה ההמטו- אונקולוגית בהדסה וחייה ניצלו סיכמה:  " זה הכול ריב על כסף ובירוקרטיה ולמי יש יותר כבוד".

raphael16

 הכותבת היא כתבת הבריאות של "מעריב"