שיער

המפץ הגדול בצורת הסרטן הכריח אותי לטרוף את הקלפים. הוא שינה את היחס שלי למראה שלי בכלל, ולשיער בפרט. עטרת ראשי נגזזה ובמקומה ראש עירום וחלק הופיע.
הפנטזיה שלי באותם ימים היתה לצאת מהבית ללא הכנה מוקדמת. פשוט לצאת. בלי מטפחת בלי פיאה או כובע. לא עניין אותי סוג השיער הצורה או התספורת. העיקר שיהיה שיער, שלא אמשוך תשומת לב.

יסמין כהן משקפיים ורודים

החודש נחגג יום המתולתלות הבינלאומי. אני חלק מהקהילה הזאת. של המתולתלות. לכבוד המאורע הוזמנתי עם עדי שלי, מתולתלת טבעית מלידה, לאירוע המיועד רק למולתלות  של natural formula.

יסמין כהן משקפיים ורודים WhatsApp Image 2018-11-09 at 16.32.10

העיסוק בשיער לא החל מאותו היום בו בישרו לי שאני עומדת להתקרח. מגיל צעיר מאוד היו לי עניינים איתו. ניסיתי "למשמע" אותו, הוא היה מובן מאליו, תמיד שם, תמיד מהווה מסגרת לפנים.

מאז שאני זוכרת את שיערי, הוא היה חלק עד גלי. רוב הזמן. מלבד אפיזודה של שנים ספורות עם בקבוקים בשיער בגיל ההתבגרות, לא היו שינויים דרסטיים במראה ובמרקם העדין – דקיק שלו. במהלך השנים השיער שלי היה תמיד בשליטה בצורה כזאת או אחרת. בשנות ההתבגרות שלי הוא היה אסוף כמעט תמיד. הדוק, משוח לאחור ותחת שליטה מקסימלית.WhatsApp Image 2018-11-09 at 20.04.19

זכורה לי סיטואציה אחת במיוחד. כשהייתי בת 11, בבית הוריי ביפו, בחדר המשותף לי ולאחיי בכמה שעות של שקט ניסיתי לסדר את השיער בדיוק כמו במגזין. זה היה בסוף שנות השמונים. השיער של אותה דוגמנית נופח ופונפן ולי לא היו הכלים והידע לעצב את השיער בצורה הזאת. זה תיסכל אותי מאוד, אני זוכרת שממש בכיתי על שלא יכולתי לשלוט במראה שלי.

לקראת הצבא הרשיתי לעצמי לשחרר מעט, אפילו תלתלים עדינים הופיעו להם ועיטרו את כתפיי וגבי. הנוקשות חזרה בצבא בצורת שיער קצר ומוקפד  אחרי הלידות הוא התייצב והגלים הרכים הפכו לשיער חלק מאוד. היתה לי ודאות רוב הזמן. ידעתי בדיוק איך אקום בבוקר ומה הן גבולות הגיזרה איתו. לעיתים עשיתי פוני ולפעמים קצר יותר או פחות, אבל בסך הכל די משעמם וודאי.יסמין כהן משקפיים ורודים

המפץ הגדול בצורת הסרטן הכריח אותי לטרוף את הקלפים. הוא שינה את היחס שלי למראה שלי בכלל, ולשיער בפרט. עטרת ראשי נגזזה ובמקומה ראש עירום וחלק הופיע.

הפנטזיה שלי באותם ימים היתה לצאת מהבית ללא הכנה מוקדמת. פשוט לצאת. בלי מטפחת בלי פיאה או כובע. לא עניין אותי סוג השיער הצורה או התספורת. העיקר שיהיה שיער,  שלא אמשוך תשומת לב.

כשהתחילו ניצני פלומתי העדינה לצמוח חיכיתי לרגע בו אוכל להסתובב עם תספורת קצרה ומגניבה כמו של מאיה פארו ברחובות.  דמיינתי איך אני  מסדרת אותו לצד חלק ומסוגנן. לא תיארתי לעצמי שהשיער יתקרזל ויהפוך למתולתל. שמעתי כבר ששיער משתנה אחרי טיפולים כימיים. התופעה הזאת מוכרת מאוד. אבל לא חשבתי שהיא תקרה לי.

WhatsApp Image 2018-11-09 at 20.10.54

כשהבנתי שלשם זה הולך, דווקא נדלקתי, שינוי מבורך אחרי 38 שנים של סדר ידוע מראש בראש. וכבר ארבע שנים שאני מסתגלת מחדש לסוג שיער שאינו מטבעי.  כמה קשה להניח לו, לדעת שלא על כל שערה את שולטת. שיש לו חיים חופשיים רעמתיים שמשתנים בכל יום. זה שונה בכל מובן משיער חלק. הלך רוח אחר.

להיות בעלת שיער מתולתל זה לחיות בהסתגלות מחדש כמעט בכל יום. זה לקום בבוקר ולא לדעת איך את נראית עד שאת מסתכלת במראה. זה לקבל שיער משתנה משעה לשעה. זה לעשות קוקו ולהבין שאי אפשר לפזר אותו בחזרה בלי להיראות חייזרית.

והיום – זה מתאים לשינויים שעברתי. זה משוחרר יותר, פרוע, לא צפוי ולא משעמם.

זאת אני!

יסמין כהן משקפיים ורודים