שיער לבן: 11 שאלות שמעניינות נשים

מאיזה גיל מתחילות להופיע שערות לבנות? האם סטרס באמת מוביל להלבנת השיער? ובאיזה אופן מומלץ לצבוע? הרבה תהיות יש סביב השיער הלבן – אנחנו כאן כדי לענות עליהן


11 מיתוסים על שיער לבן (צילום: שאטרסטוק)

שערה לבנה. בתחילה נתרגש מנוכחותה הבודדת כאילו נחת על ראשינו חייזר. אחרי שיצטרפו אליה כמה "חברות", נשלים עם קיומן, אבל כשכמה שערות לבנות הופכות ללא-מעט שערות לבנות – רובנו נעשה מעשה, ונצבע את השיער לאלתר. הרבה תהיות יש סביב השיער הלבן – למה זה קורה? מאיזה שלב זה נחשב נורמלי? אנחנו כאן עם המומחים כדי לענות על השאלות הכי נפוצות:

1. מהו שיער לבן?

שורש השיער שנמצא מתחת לשכבת העור מכיל תאים מלאים במלנין, זה החומר שאחראי על צבע השיער, מסבירה ד"ר מוניקה אלמן, מומחית למחלות עור וטיפולים אסתטיים. בין גילאי 30 ל-40 הגוף מאט את קצב ייצור המלנין, שורש השערה מתרוקן ממחסני המלאנין והשיער הופך בהדרגה ללבן. שערה לבנה היא למעשה שערה ללא צבע.

2. באיזה גיל מתחילות להופיע שערות לבנות?

אצל מרבית הנשים יופיע שיער לבן באמצע שנות השלושים. רובן יגלו שהשערות הלבנות מפוזרות במקומות שונים בראש, ואצל עשרה אחוז מהנשים שיער השיבה יצמח בשלב הראשון במסגרת בהירה סביב הפנים בלבד.

במקרים יוצאי דופן שרובם קשורים בהשפעה תורשתית, שיער השיבה יכול להופיע בגילאי העשרה. השפעה תורשתית חיובית לעומת זאת יכולה לבוא לידי ביטוי בהופעת סימני השיבה רק בגילאי חמישים.

3. האם נכון המיתוס שהשיער מלבין מוקדם יותר אצל גברים?

רוב הגברים יצמיחו שיער לבן כבר בתחילת שנות השלושים, משמע – מוקדם יותר מאשר נשים. על פי רוב יאפירו ראשונים הצדעיים ואחריהם ילבין בהדרגה מרכז הראש.

4. האם סטרס, דאגות או טראומה מעודדים את הלבנת השיער?

בניגוד לאמונה הרווחת, לא הוכח מדעית קשר בין סטרס לבין הלבנת השיער. כך גם לא הוכח מדעית קשר בין טראומה לצמיחה מהירה של שיער שיבה.

5. כיצד אורח חיים משפיע על הלבנת השיער?

אורח חיים בריא ושמירה על תזונה בריאה ומאוזנת שכוללת ויטמין D ו-B ובמיוחד B12 יבטיחו שנות יצור מלאנין רבות יותר, שמשמעותן האטה בקצב הלבנת הרעמה.

בנוסף, מחקר שפורסם בשנת 1997 דיווח על קשר בין עישון סיגריות להאצה בקצב צמיחת שיער השיבה. נמצא שבקרב המעשנים, צמיחת שיער שיבה בגיל צעיר גדולה פי ארבע מאשר אצל הלא מעשנים. כמו כן, השפעת העישון על השיער הלבן נרחבת יותר אצל גברים מעשנים מאשר אצל נשים מעשנות.

6. האם שיער לבן הוא שיער שינשור בקרוב?

מיתוס נוסף שנשמח לנפץ הוא הקשר בין הלבנת השיער לנשירה. התשובה היא כמובן לא. שיער לבן הוא לא שיער שהולך בהכרח לקראת נשירה. רעמת שיער מרשימה תישאר כזו גם כשתהיה כולה לבנה (ע"ע ריצ'ארד גיר ורוברט דה נירו הכסופים).

7. מתי כדאי להתחיל ולצבוע את השיער?

עומר אסף, מעצב השיער הראשי של נטורל פורמולה, אומר ובצדק, שכל אחת מקבלת את זה אחרת. יש כאלו שרצות לצבוע לאחר חמש שערות לבנות, ויש כאלו שלוקחות את הזמן. ההחלטה אישית לגמרי.

ארז אלון, יועץ השיער הראשי של לוריאל פריז, מסביר שאם מדובר בעשרה אחוז שיער לבן מכלל השיער – לא כדאי לצבוע. בשלב הזה השיער הלבן מפוזר בין שאר השערות ואפילו תורם למראה הבוהק של השיער. כדאי לצבוע את כל השיער רק כאשר 25 אחוזים מכלל השיער החל להלבין.

קירסטן מק'מנאני (צילום: Gettyimage\ mike marsland)בתמונה: הדוגמנית קריסטן מק'מנאמי מתגאה בשיער לבן ארוך ובמראה ייחודי (צילום: Gettyimage\mike marsland)

8. איך בוחרים את הגוון הנכון לכיסוי שיער לבן?

בפאלטת הצבעים המוצעת, הטון הוא המס' שמופיע לפני הנקודה והוא מסמל את רמת הבהירות באופן כללי, והגוון הוא המס' שמופיע לאחר הנקודה, והוא מסמל את הצבע המדויק שאליו מכוונים (הגוון המונח על רמת הבהירות).

אלו הטונים הקיימים, והם זהים בין כל החברות: 1- שחור, 2 – חום כהה מאוד, 3 – חום כהה, 4 – חום בינוני, 5 – חום בהיר, 6 – בלונד כהה, 7 – בלונד בינוני, 8 – בלונד בהיר, 9 – בלונד בהיר מאוד, 10 – בלונד בהיר זהב, 11 – בלונד פלטין. מספרי הגוונים, לעומת זאת, שונים בכל חברה.

לדוגמה, מספרו של שחור נקי מסומן כ-1.0 (טון שחור, ללא גוון בכלל), בעוד שמספרו של שחור-כחול מסומן כ-1.9 (טון שחור, גוון צבע כחול – שימו לב שהדוגמה היפותטית וכל חברה מסמנת את הגוונים לפי ראות עיניה).

ולשאלתנו: כדי לשמור על צבע השיער הטבעי ועדיין להעלים את נוכחות השערות הלבנות, אפשר להישאר באותו טון, אבל ללכת על גוון מעט בהיר יותר. בכל מקרה, מדגיש אלון, כדאי תמיד להיוועץ ביועצי חברות צבעי השיער בסניפי סופר-פארם.

9. האם יש צורך לרכוש צבע שיער מיוחד לשיער לבן?

זה תלוי בטון הצבע שבוחרים. ב-90 אחוז מהמקרים, שיער השיבה יצבע היטב ובאופן אחיד בטונים שבין 1-4 (הטונים הכהים) ואין צורך לרכוש צבע שמיועד במיוחד לכיסוי שיער לבן. הפיגמנטים כהים וחזקים דיים כדי להיאחז ולהיספג בשיער הלבן.

אם בכל זאת בחרנו לצבוע את השיער בצבע בעל טון 5 ומעלה, חשוב להשתמש בערכת צביעה שמיועדת לשיער שיבה. משמע, אם צבענו עד היום בצבע מס' 6.1, נחפש ערכה שמספרה 6.1 עם כיסוי לשיער לבן, של אותה החברה.

10. איך שומרים על שיער שעבר צביעה?

הקפידו לצבוע את השיער לפי הוראות היצרן המדויקות – קל מאוד לצבוע את שורשי השיער הלבנים בצבע או שטיפה בבית.

אסף ממליץ להשתמש בשמפו וקונדישינר איכותיים המיועדים לשיער צבוע, כאלה המכילים חומרים ששומרים על עמידות הצבע כמו מסנני קרינה או קרטין. לא כדאי לחשוף את השיער יותר מדי לשמש או לחום (עם פן ומחליקי השיער), שגורמים לצבע לדהות מהר יותר.

אחת לשבוע כדאי לפנק את השיער במסכת הזנה. אלון מוסיף שההמלצה הזו טובה גם למי שהחליטה שלא לצבוע את השיער כלל, וזאת משום שאצל מחצית מבעלי השיער הלבן תהיה לשיער תחושה יבשה, השיער נהיה מעט "ברזלי" עקב איבוד החלבון הטבעי.

11. ומתי בכל זאת אפשר לאמץ בחום את שיער השיבה?

במקרים נדירים מופיע מקבץ שיבה באזור אחד בראש ויוצר מעין פס לבן. במקרה כזה, אפשר לצבוע נקודתית רק את אותו אזור ולא את כל שיער הראש, אם כי בעיני אלון מדובר בלוק שיקי שאפשר גם להשאיר כמו שהוא.