שינה אצל תינוק בחודש הראשון אחרי הלידה

בחורה עם מחשב נייד

תינוק מתעורר בבכי

שינה של רך הנולד מאופיינת בחוסר סדר ודפוסים קבועים. הדבר גורם לתנומות לא מסודרות ביום והמון יקיצות בלילה, וזה מקשה על ההורים. לעיתים הורים מספרים לי שבחודש הראשון התינוק ישן כל הלילה ברצף – זה די נדיר ולא קורה הרבה.

לרוב תינוקות אחרי הלידה ישנים 2-3 שעות וקמים לארוחה ושוב נרדמים לתנומה נוספת, כך שיש מחזוריות של שינה ואוכל ומשחק כל היום.

תינוקות אחרי הלידה אמורים לישון כ18 שעות ביממה, כאשר במהלך היום הם מגיעים ל6 שעות בממוצע ב 4-5 תנומות.

בגלל שמערכות בגוף התינוק עדיין לא הגיעו לבשלות, וגם השעון הביולוגי לא מסודר, ייתכן והקטנטן יתעורר בלילה המון פעמים. זה מצב טבעי שכדאי להשלים איתו.

כשתינוק מתעורר בלילה חשוב לתת לו מענה – ארוחה, להחליף חיתול, להרגיע ולהרדים בחזרה. רוב התינוקות מתחילים לישון בצורה יותר מסודרת ומאורגנת לקראת גיל חודש וחצי- חודשיים.

לעיתים הקטנטנים מחליפים יום ולילה. הם ישנים כמעט כל יום ואז מתעוררים בערב ולא מוכנים לישון בלילה. כדי שזה לא יקרה, שווה לשמור על אווירה של שקט וחושך בלילה וחדר מואר במהלך היום.

סביב גיל 2-3 חודשים רוב התינוקות מתחילים להתעורר יותר בלילות, השינה שלהם הופכת לפחות רגועה בגלל שלבי ההתפתחות החדשים. תינוק בגיל הזה לומד לשכב על הבטן, להרים את הראש. לקראת גיל 6 שבועות רוב התינוקות מתחילים לחייך ולעקוב אחרי חפצים. כל שינוי בהתפתחות עלול לגרום ליותר יקיצות בלילה ויותר התנגדות להרדמות.

אחת השאלות ששואלים אותי הורים רבים היא "למה התינוק שלי לא נרדם לבד?" כולנו שמענו את המשפט "אל תרגילי את הילד לידיים, תלמדי אותו להירדם לבד!" אז כדאי לדעת שתינוק צעיר בחודשים הראשונים אחרי הלידה עדיין לא מסוגל להירדם בלי עזרה, הוא זקוק לידיים, נדנודים, והמון חום ואהבה, זה לא פינוק. זה צורך בסיסי! אם לא ניתן לתינוק בחודשים הראשונים אחרי הלידה המון חום ולא נעזור לו להירדם בידיים או עם עזרה, הוא ירגיש חוסר בטחון ועלול להיות לא רגוע.

שינה של תינוקות צעירים מושפעת ממצב של מערכת העיכול, מצורת הלידה

ומספר גורמים נוספים.

תינוקות שנולדו בלידות קשות, בניתוחים או בלידות עם סיבוכים עלולים לסבול מבעיות שינה יתר מתינוקות שנולדו בלידות רגילות.

סיבה נפוצה לבעיות שינה בחודשים הראשונים היא חוסר בשלות של מערכת העיכול. תינוק שסובלת מהמון כאבי בטן, גזים, פליטות או גראפסים תקועים עלול להתעורר ביום ובלילה הרבה יותר. לרוב אמהות מדווחות שהתינוק שלהן מאוד לא רגוע, ומתעורר כמה דקות אחרי שנרדם, מתפטל ובוכה בגלל שכאבי הבטן וגזים לא מאפשרים לו לישון בשקט, ביום ובלילה. במצב כזה אני ממליצה לקבל כלים בהתאמה אישית. לא חייבים לסבול ולחכות שהזמן יעשה את שלו,

ובכל מצב אפשר להקל על הילד ועל ההורים.

כדי לשפר את השינה של תינוק אחרי הלידה, מומלץ לשמור על 3 כללים:

1-לשים לב ולהיות ערניים לסימני העייפות שלו. מומלץ להרדים אותו ברגע שהוא נראה עייף. קיטורים או בכי, אי שקט, פיהוק, שפשוף עיניים, עצירת פעילות, מבט מופנה הצידה או פעלתנות-יתר– כל אלה מהווים סימן לכך שתינוקך כבר מספיק עייף וזקוק לשינה.

2-מומלץ לבנות לתינוקך טקס שינה קבוע כבר בחודש הראשון אחרי הלידה. טקס השינה כולל: אמבטיה, האכלה, שיר או סיפור ומוזיקה נעימה, והשכבה בחדר חשוך. טקס קבוע יעזור לתינוקך להבין שהיום הסתיים והגיע הזמן לישון.

3-במקרה ותינוקך מתעורר בשעות הלילה לא כדאי לנהל איתו שיחות ולא להדליק אורות. תשתדלי להאכיל אותו בחדר עם אורות עמומים ובשקט, כדי לסייע לו להיכנס לשינה ולהמשיך לישון עד הבוקר..

אם תינוקך בן חודש ואת מרגישה שעדיין אין לו סדר יום ברור ומובנה-זה בסדר. בגיל הזה אפשר ואף מומלץ להתחיל לבנות שגרה וסדר יום קבוע לתינוקך, זה יעזור לו מאוד וייתן לו תחושת בטחון שמאוד חשובה לתינוקות אחרי הלידה.

בהצלחה!

אם אתם רוצים לבנות לקטנטן שלכם הרגלי שינה בריאים ולא יודעים איך,

הרשמו כאן לקבלת מדריך חינמי לשיפור שינת תינוקות.