שיכורת שמים ,גאולה הודס-פלחן שירים והרהורים

אש ,אדמה, אויר, ומים הם היסודות החושפים את נפשה שיכורת השמים של המשוררת.

שיכורת

שיכורת שמים, גאולה הודס-פלחן

שירים והרהורים

הוצאת פיוטית, 2018

לשירתה של גאולה נחשפתי בפייסבוק, ומאז איני מחמיצה ספר משיריה. גאולה היא מעיין נובע של שירים, היא כותבת שירים כמו שאני נושמת אוויר, השירים הם אש בוערת בעצמותיה ולא פלא הוא, שיסוד האש חוזר שוב ושוב בשיריה.

השירים של גאולה סוערים וצבעונים, עולים בלהבות וצונחים למים. ממריאים לשמים ונוחתים בכאב.

שירים קצרים מילים ספורות אך בעלי עוצמה סוחפת רגשות.

שירים המבקשים אהבה ,מחפשים אחר אהוב שיאסוף אותה ויהיה האור בחייה

שירים הנעים בין אור לאש, פריחה וקמילה,

מוטיבים שחוזרים בשירתה, מים, רוח, אש, יסודות היקום שלמעשה הם היסודות ששוכנים בה. יסודות שמהווים מאבק תמידי.מאבק של ניגודים ברצון להגיע לשלווה.

קובץ השירים בספר שיכורת שמים הדהד בי כמו פרק א מספר בראשית, אלוהי השמים והמים שמבדיל ביניהם, האור הממלא את הארץ ורוח האל על פני האדמה.

הרוח היא נפשה ונשמתה של המשוררת, האש הבוערת היא היצירה והמים הם מעייני השתייה שמהם לוגמת המשוררת ומקבלת כוחות והשראה. הם הראשית והקיום שלה.הם הרוח שבה שמחייה אותה יומיום.

כמו בשיר, אלוהי הרוחות

"אלוהי הרוחות

תן בי רוח,

כי כלתה רוחי

ואיך יהלכו בי אש ומים?"

גאולה תוהה בשיריה, כיצד הניגודים יכולים לשכון בשלום בגופו ונפשו של האדם.

ספר זה שונה שספריה הקודמים. קובץ שירים מאוד אחר , יש בו שירים וגם מחשבות ,הגיגים והרהורים של גאולה, את מחשבותיה היא מפנה במכתב לחברותיה, אין ציון שמות, אלא לכלל החברות, מה שנותן תחושה שכל מי שקוראת את הספר מרגישה כי היא נמנית על חברותיה. במסמך הרגיש היא מנסה לומר לכל מי שחי ושואב חוויות מספרים ,חלומות וחוויות נושא עימו מפתח, מפתח שבו יכול להשתמש בכל מה שבתוכו על מנת לחיות חיים מלאי משמעות.

אך לא רק מחשבות אישיות מאגד הספר, אלא גם ניתוח ספרותי לשירה של זלדה "בנהר השינה".בזהירות מנתחת גאולה את השיר, מבטאת את רגשותיה על נפשה של זלדה. שירה של זלדה מזכיר את שיריה של גאולה, ואולי בשל כך גאולה מתחברת אליו ומנתחת אותו באופן מדויק.

גם על שלוש מפרשות השבוע היא מתעכבת ומפרשת בעיני רוחה.פרשת וירא, שבו מעמידה גאולה את שתי העקדות  זו של ישמעאל מול זו של יצחק.

פרשת וארא, שבה מסכמת את הפרשה במשפט אחד, כי לא אלוהים גבר על פרעה אלא הפחד שלו מעצמו כאדם, הבחנה מינית.

פרשת תרומה, נתינת תרומות העם לבניית המקדש.

אי אפשר להתעלם מעטיפת הספר ציור העטיפה, כמו כל שאר עטיפות ספריה הוא מעשיה ידייה של הציירת, אינסה הודס, אמה של גאולה. שמים בוערים וציפור בודדה אחת בתוך האש המטאפורית של השקיעה. או אולי הצבע האדום מזכיר את שצבע היין שממנו מרגישה המשוררת שיכורה.
גאולה קוראת לעצמה שיכורת שמיים ואני שיכורת שיריה.

רחל פארן
אני חלי פארן, אמא לשני ילדים בוגרים מאוד, אוהבת בעיקר כל מה שקשור לספרים וגם לשאר האומנויות. עוד עלי מוזמנים לקרוא כאן rachelfaran.co.il