שיחת בנות / על תלבושת אחידה וביטוי עצמי בביה"ס

כשאני הייתי תלמידה, לא היתה תלבושת אחידה.. כל בוקר היה מאבק רציני מול ארון הבגדים.. התעסקתי המון סביב הבגדים בניסיון למצוא את הסגנון הייחודי שלי.
היום, על-פי החוק, חובה להגיע בתלבושת אחידה לבתי הספר, אז לקראת תחילת שנת הלימודים, וכדי לענות לעצמי על כמה שאלות, אספתי חבורה מקסימה של נערות צעירות לשיחה מעניינת בכל הקשור ללבוש, סגנון אישי וביטוי עצמי בביה"ס.

בחורה עם מחשב נייד

כשאני הייתי תלמידה, לא היתה תלבושת אחידה.. כל בוקר היה מאבק רציני מול ארון הבגדים.. (למען האמת, ככל שגדלתי זה היה מאבק עיקש מול ארון הבגדים של אחותי הגדולה, אבל מה זה משנה – העיקר היה מאבק). התעסקתי המון סביב הבגדים בניסיון למצוא את הסגנון הייחודי שלי, לפעמים זה היה הסגנון שאחותי לבשה יום קודם, ולפעמים כל מיני דברים שראיתי ב mtv וניסיתי לחקות..

היום, על-פי החוק, חובה להגיע בתלבושת אחידה לבתי הספר (בתיכונים הנושא נתון להחלטת ביה"ס עצמו) ואני שואלת את עצמי איך הייתי מגיבה לחוק שכזה בתור מישהי, שעם כל הקושי בבחירה, מאוד נהנתה בסופו של דבר להתנסות ולבדוק סגנונות אישיים חדשים כל הזמן (כבר הזכרתי כאן בעבר את התקופה השחורה שלי ואת החיבה לחולצה המשובצת..).

אז לקראת תחילת שנת הלימודים, וכדי לענות לעצמי על כמה שאלות, אספתי חבורה מקסימה של נערות צעירות לשיחה מעניינת בכל הקשור ללבוש, סגנון אישי וביטוי עצמי בביה"ס.

הכירו את הנבחרת המתוקה שלי –

הדר, בת 14.5 מת"א, עולה לכיתה י' בביה"ס הכפר הירוק
תהל, בת 14.5 מת"א, עולה לכיתה י' בביה"ס עירוני יד'
רום, בת 16.5 מהוד השרון, עולה לכיתה יא' בביה"ס הדרים
שני, בת 15 מהוד השרון, עולה לכיתה י' בביה"ס הדרים

תלבושת אחידה, בעד / נגד?

הדר – נגד. קודם כל זה בזבוז כסף, לקנות חולצות שאין מה לעשות איתן חוץ מללכת לביה"ס וכל הזמן צריך להחליף כשהולכים לחוג או לכל מקום אחר אחה"צ. דבר שני, הגזרות של החולצות לא יפות ולא נוחות, וכשאתה לובש משהו שהוא לא נוח לך ואתה מרגיש לא נוח – זה מוריד את הביטחון. חושבת שצריכים לאפשר לנו להביע את עצמנו גם דרך הלבוש, ולי באופן אישי חשוב להפריד את עצמי מאחרים.

תהל – נגד. לבוש זו דרך לביטוי עצמי, כשאתה בעצם לובש את אותו הדבר כמו כולם וכולם נראים רע זה משפיע גם על הדימוי העצמי שלך וגם פוגע באפשרות שלך לבטא את עצמך. זה בסדר להגביל קצת את הלבוש במה שקשור למחשוף למשל, אבל שלא יכתיבו לנו מה ללבוש.

רום – יש צדדים חיוביים ופחות חיוביים.. מצד אחד יש ילדים שלא יכולים להרשות לעצמם מותגים ובגדים יקרים וכך הם לא ירגישו לא נוח וזה גם הרבה יותר קל לי בבוקר להחליט מה ללבוש, ומצד שני כייף לבטא את עצמך גם בביה"ס עם הלבוש שאתה אוהב ועם תלבושת אחידה אין הרבה מקום לביטוי עצמי – כולם נראים אותו הדבר.

שני – יש יתרונות וחסרונות. מצד אחד זה מכוער ומגביל מאוד, מצד שני זה באמת מאפשר לילדים שאין להם יכולות – להיות קצת יותר כמו כולם.

אז איך בכל זאת אפשר לבטא את עצמנו בביה"ס דרך הלבוש?
בואו ותראו בעצמכם..

עד כמה חשובה דעת הסביבה?

מסתבר שהיא חשובה מאוד (כאילו.. דהא..?!), מהשיחה עם הבנות עולה, שתמיד יהיו את אלה ש"יבדקו" אותך כשאתה מגיע על הבוקר, יסרקו אותך מלמעלה למטה והמבט שלהם כבר יגיד הכל..
שאם תלך עם משהו שהוא קצת שונה ממה שרואים בדרך-כלל, רוב הסיכויים שיעירו לך על זה ובבתי ספר מסויימים גם ישפטו אותך אם באת עם מותג כלשהו שאף אחד לא מכיר או עם משהו שלא מתאים לאיך שאתה מתלבש בדרך כלל.. (אני לא אתחיל אפילו לפרט כמה פלשבקים מכיתה ח' עולים לי רק בעקבות הפסקה האחרונה.. אבל בואו נאמר שלא היתה תלבושת אחידה ואני אהבתי לנסות דברים חדשים, תסיקו את המסקנות לבד).

ולסיכום הנושא, מה לובשים ביום הראשון ללימודים?

ביום הראשון ללימודים מתלבשים בד"כ קצת יותר מושקע מהרגיל, כי אין מה לעשות, רושם ראשוני הוא מאוד חשוב ואתה רוצה שיראו אותך באור חיובי על הפעם הראשונה.

אז במיוחד עבורכן, נערות יקרות שחוזרות לביה"ס בעוד מס' ימים, כל אחת נתנה פה את הטיפ המנצח שלה ליום הראשון בלימודים:

תהל – כל שנה מגיעה עם משהו חדש בתחילת הלימודים, שינוי כלשהו, אם זה פוני גזור שונה, החלקה בשיער וכו'. השנה היא כבר יודעת מה היא עומדת לעשות ,אבל אנחנו נשאיר את זה חסוי כרגע..לשמור על ההפתעה!

הדר – רושם ראשוני. להשקיע בכל מה שמסביב – שיער, אקססוריז, נעליים, ג'ינס – כל מה שאפשר להשקיע בו, כדי ליצור רושם ראשוני חיובי.

רום – הכי חושב להרגיש בנוח עם עצמך, לא לנסות להרשים אחרים. להקפיד על הטאצ' האישי שלך – אקססוריז, נעליים, איפור, ולשים לב שאת מתלבשת בהתאם למי שאת באמת.

שני – להרגיש נוח עם מה שאת לובשת, לא הכל צריך להיות חדש! להקפיד על אקססוריז, איפור, שיער.


ואחרי הטיפים המעולים האלה של הבנות,
נותר לי רק לומר שנה טובה, ולאחל לכל אחד מכם, שיצליח למצוא את המקום שבו הכי נוח לו לבטא את עצמו!.

נירי שאול
אמא לשניים, אישה לאחד. גרה ברעננה, חולמת על לונדון ומנסה למצוא רגעים קטנים של נחת במירוץ הגדול של החיים. עוסקת בייעוץ תדמית עסקית, הגשמה עצמית, וגם מתופפת, כותבת, ועושה רק מה שאני אוהבת. לאתר שלי: http://www.nirishaul.co.il/ לעמוד הפייסבוק: https://www.facebook.com/NiriShaulBusinessImage