שיחה אישית עם אראל מרגלית

בזכות מפגשי האקטואליה בסלונה, יצא לי לקיים שיחה אישית עם אראל מרגלית,אז כתבתי לכן, מוזמנות להכיר את האיש היחידי, שלא מפחד מביבי

הי

מה שלומך?

על  אראל מרגלית כבר שמעת?  אני לא ממש הכרתי חוץ מ"הקיבינימט" המפורסם שלו. הלכתי לפגוש את האיש שטוען שהוא היחידי שיכול להחליף את ביבי.

 נפגשנו לשיחה אישית, ניסיתי להבין האם הוא אמיתי או עוד פיקציה פוליטית תורנית.

המשרד בנוי בצורה כזאת שמול הכניסה יש עמדת קפה ופינת ישיבה מאולתרת. הכניסה היא לב המפגש של כל אנשי המטה, היושבים בחדרים הסמוכים.

הרגיש לי כמו קן נמלים, חרוצות ומלאות אנרגיה ותקווה, אנרגיות טובות יש שם במשרד,  הערכה לאיש ואמונה גדולה כי קם מנהיג חדש.

קבלה את פניי ליטל, מנהלת את הלו"ז שלו ועוד , ישר הציעה לי קפה והתנצלה על עיכובו של אראל. כל רגע יצאו מהחדרים עוד ועוד פעילים ופעילות, חלפו ועברו מחדר לחדר.

 ליטל צעירה בת 26,  עורכת דין במקצועה, סיפרה לי שהיא והחברים שלה רוצים שינוי, שקשה להם לחיות ולחלום בארץ, היא והחברים שלה בוחרים לחיות פה ולא לעזוב למדינות אחרות, הם דורשים שינוי ותורמים את עצמם למענו.

בינתיים, הנעים את זמני, ניסן זאבי, עוזרו ונאמנו של אראל, צעיר בן 32. הסביר לי כל מיני שאלות שהיו לי על העשייה הענפה של אראל כחבר כנסת וטרם פעילותו הפוליטית. על חממת הסייבר בבאר שבע והפיתוח של פוד טק בקריית שמונה, הסיפור החדש של הגליל , ניסן אומר, "עם אראל נוח לראות את האיך זה קורה, הוא פשוט אומר וזה קורה!"

אראל  מדבר על צמיחה חדשה, על איחוד ושלום וכשהוא מדבר את מאמינה לו, במיוחד כי הוא הרים פרוייקטים למען תושבי המדינה.

אראל סיפר לי שהוא רואה את המדינה כמעוז רוחני עם יכולת עשייה ויצירה מתקדמת המחברת אותנו עם מדינות מהאיחוד האירופי ומדינות ערביות  שרוצות התפתחות כלכלית וצמיחה באיזור.

הוא ישב לפני כמה שנים בסין במשרד שלו וחשב על זה שבא לו להשקיע בבית שלו, במקום שלו, בארץ שלו. להלחם על הבית שלו.  הוא הבין שבני שכבת הגיל שלו, שכבר נלחמים נגד השחיתות, הכינו את הקרקע ועכשיו תורו.

אראל מרגלית

הוא הבין כי קיים שיח של עוני והדרה, שהמון אנשים לא ממומשים חיים במדינה שלנו.  הם לא יכולים, המדינה לא מאפשרת להם, אין בצפון ובדרום אפשרות להתפתחות וצמיחה. הוא רואה איך עשייה מדבקת, ממש כמו ייאוש.

הוא התחיל לשנות את השיח. אראל הוא איש שמתחבר לסיפורי הצלחה, הוא סוחף אחריו אנשים מכל העולם לשיתופי פעולה ובונה תכניות ל 30 שנה הבאות, לא עוד תכנית זמנית שדואגת בעיקר לכיסא בממשלה הבאה.

הוא הצליח לחבר בין 17 מועצות בצפון, יחד בנו תכנית ליצירת סיפור חדש בגליל. בתחום הפוד טק, הוא רוצה לחזק אזורים ולהצמיח סיפור חדש, לכל איזור יש את החוזקה שלו.

הוא טוען שאנחנו עם של סיפור, כל עיר צריכה סיפור, ואנשים שיצרו את הסיפורים שלהם לתוכה, די לציניות ולזלזול ולתת לאנשים מסר שחסר להם סיכוי, אני רוצה לתת לאנשים סיכוי, יש פה כל כך הרבה אנשים חכמים ויצרנים שיכולים להרים את המדינה ואת האיזור בכלל, יכול להיות פה טוב.

"משמעות ליצור ולהצליח בעיר שלך! לא להרגיש פירפרייה, מנותקת מהעיר הגדולה. למה צעיר מהגליל צריך להרגיש נחות מצעיר במרכז?

ברגע שיהיה לכל מקום סיפור משלו, אנשים ירצו לחיות ולהצליח בערים שונות כמו חממת הסייבר שיצרנו בבאר שבע, זה יצר שני מעגלי עבודה נוספים , פריחה לעיר".

זה אפשרי, עם מנהיג כזה, שכבר עשה, שיש לו קשרים בכל העולם שלא מחפש לשים את השם שלו על כל מגדל גבוה שנתרם למען בית חולים במרכז,  שלא מחפש משכורת ולעשוק את הציבור. להפך, הוא רוצה ליצור שיח חדש ומחבק בין כל חלקי המדינה והסביבה, איש עם חזון "הציונות החדשה היא המשך בנייה, אנחנו לא צריכים להיות תלויים באף מדינה אחרת"

שאלתי אותו "ואיך תסתדר עם הדתיים?"  הוא סיפר לי שדווקא הוא מסתדר נהדר, שבמגזר החרדי לנשים יש את הכוח והן נותנות את הטון בבית, הן פורצות דרך, הן רוצות להתפתח,לרכוש  השכלה, לצאת לעבודה ולהגדיל פרנסה, רואים שינוי במגזר החרדי וזה עוזר להסרת המחיצות.

אראל מדבר על אישתו דבי בהערכה ואהבה גדולה, דבי לא כל כך אוהבת את החשיפה והיא אישה צנועה ויפה, ציירת מוכשרת "היא אחת הציירות החשובות בדורינו, ולא רק כי היא אישתי", נשואים מגיל 23 ויש להן 3 בנות שהן מקור לגאווה והשראה עבורו.

אני יצאתי מהפגישה מעודדת, מלאת תקווה על מנהיג שכזה, קצת מצטערת שאני לא יכולה להתפקד ולהעניק לו את הקול שלי.  אני גם לא רואה אף מתמודד במחנה הציוני שיכול להוביל אותנו לשינוי כזה עצום ולסיפור הצלחה.

סלפי אראל

אינטרס שלנו שיהיה לנו מנהיג כזה.  ותכל'ס מגיע לנו!

תודה,

מאיה