שיבת הבן – מאין ולאן?

הספר “שיבת הבן” מעלה את אחת השאלות הקשות והמסובכות ביותר ביחסי הורים וילדים. ואיך זה קשור למזג האוויר הסקנדינבי?

שיבת הבן / אווה טיקה – הוצאת "כרמל" – 165 עמ'

״שיבת הבן״ מאת אווה טיקה (יצא לאור בפינלנד ב-1993 ותורגם בשנת 2000 ע"י רמי סערי) הוא רומן המתייחס ליחסי הורים ובנים. השם מתקשר ל״שיבת הבן האובד״ שהוא משל נוצרי ידוע הברית החדשה הדן בגישת הנצרות לנושא החזרה בתשובה של הבן הסורר, או הישועה, כלשונם.

cover (2)

הספר מספר את סיפורם של אם מזדקנת אשר התאלמנה ובנה יחידה, שאסור בכלא בעוון הריגה. יוצא לחופשה מבית הכלא. האם הערירית חוששת מן הבן ומתגובותיו הלא צפויות ומעדיפה שלא לפגוש אותו פנים אל פנים. לשם כך היא מנקה את הבית ונועלת אותו, בעוד שלעצמה היא מכינה חדר מסתור מאובזר במחסן צמוד בו היא מוצאת מפלט מפני חרונו האפשרי של הבן.

הספר מעלה את השאלה "איפה טעינו?" הורים מחנכים את ילדיהם לפי מיטב הבנתם, לפי אמונתם ותקוותם. הילד מגלם בפני העולם את כל מה שההורים היו רוצים לעצמם ועוד יותר לילדיהם – את הטוב ביותר, המרווח ביותר, העשיר ביותר והנעלה ביותר. זה לא תמיד מסתדר עם המציאות.

זו יכולה להיות המשפחה הכי נורמטיבית, לזוג ההורים יש רק בן אחד שאותו הם מגדלים ביחד באהבה ובמסירות גדולה. ההורים אנשים חרוצים, מחונכים, הגונים ובריאים בנפשם אשר עושים כל שנדרש על מנת לגדל ילד לתפארת. אז מה השתבש? איך קרה שהבן הפך להיות גבר עצבני, דכאוני, שתיין ואלים?

הימים שהאם "מבלה" בהסגר שכפתה על עצמה מעלים בה מחשבות, תהיות והמון זיכרונות. מתוך כל אלה היא מנסה לדלות את הנקודה במהלך חיי המשפחה בכלל והבן בפרט שבה הילד המתוק, העדין, האוהב והמתרפק הפך להיות אדם רע. קשה לה, לאם, להאמין שמרחמה יצא הבן הזה שהיום היא כה יראה מפניו, שעושק את כספה ומתייחס אליה כאל "נקבה זקנה". באיזה שלב בחייו הוא איבד את הקשר הנחשב בל יעורער כביכול, שבין בן לאמו?

יש לי רגישות מיוחדת לספרות של ארצות הצפון. (איסלנד, פינלנד וגם שבדיה ונורבגיה). בארצות אלה, בהן שורר חורף ארוך וחשוך יש נטייה לאלכוהוליזם, לאלימות, לדיכאונות ולהתאבדויות. מזג האוויר בארצות הללו, הקרובות יותר ויותר לקוטב, עם החורף הקשה והימים הקצרים כל כך, גורם לאנשים רבים יותר להתנהגויות בלתי רציונליות. לאו דווקא בכיוון השלילי והמזיק – גם לאמונה ולדת יש מקום של כבוד בארצות הצפוניות הללו. תפקידו של הכומר המקומי הוא רב וחשוב ומוטיב הגאולה חוזר הרבה בספרות הסקנדינבית.

למרות הנושא הקשה הספר נכתב ונקרא בצורה קולחת ומרתקת. הוא מעניין ומעורר מחשבות.

רק זאת אומר, למרות הכול – יש בספר תקוה.

מומלץ ביותר!

לרכישת שיבת הבן בפורמט דיגיטלי היכנסו לאתר GetBooks

מרת נחת
זוכרות את מר שמח וחבר מרעיו, אז אני נשואה למר נחת, ולכן אני נקראת מרת נחת.