שוקולד צרפתי מריר – על הסרט "מסייה שוקולד"

" מסייה שוקולד" שאמור לנעול את פסטיבל הסרטים הצרפתי הוא בהחלט שוקולד ששווה להתענג עליו!

בחורה עם מחשב נייד

רק שנהיה  מסונכנות, הסרט האחרון שראיתי הוא ' האיש שנולד מחדש 'שעליו קיבל דיקפריו את האוסקר שהגיע לו על סרטים אחרים, צילומים מרהיבים של הרי הרוקי, זויות בלתי אפשריות של צילום של חץ שחודר לכל מיני אנשים, וליאונדו שרוב הסרט בעיקר נוהם – מישהו  כאן שכח  שכדאי שגם יהיה סיפור!

ביקורת של רחל הנזפלד על הסרט מסייה שוקולד

ובכן,  בסרט הצרפתי "מסייה שוקולד" בהחלט יש סיפור והוא מדהים ומפתיע, הדמויות מלאות מסתורין ומורכבות ובנוסף לומדים קצת היסטוריה.  הסרט מתרחש בסוף המאה ה19, תחילת המאה ה-20, אין טלוויזיה ולא קולנוע, יש תיאטרון אבל  הבילוי הכי נפוץ הוא צפייה בקרקס,  אם זה קרקס נודד או קרקס לבורגנות באולם מפואר. הסרט עוקב אחרי דמותו של רפאל פדייה ,  שמצליח לברוח מגורל של עבדות ומתגלגל לקרקס  שבו מוצגת דמותו כקניבל מאפריקה. ליצן מקצועי ג'ורג פוטיט, ליצן מצליח שקרנו ירדה והוא מחפש כיצד לחדש את המופע שלו, רואה  ברפאל פונטציאל גדול ויוצר איתו מופ ע ליצנות שכובש את בימות צרפת וכך כמעט בין לילה הופך העבד לדמות נערצת ע"י ילדים ומבוגרים כאחת.

אבל העור שלו לא הופך ללבן והוא סובל מהצקות ומהתעללות מצד חבריו לעבודה וגם מהרשויות שראו אז בשחומי עור חיות של ממש, כל זה בנוסף לנטייה חמורה להימורים, שתיה ובזבזזנות, לא ממש מבשרים לו סוף טוב. העלילה מלאה בטויסטים, ויש סצנות שממש מדהים לראות את רמת הגזענות וחוסר האנשיות בה נהגו כלפי שחומי עור בצרפת.

הההשראה לתסריט היא אכן ליצן  אמיתי  בשם שוקולד שהמופע שלו ושל פוטיט היה  פורץ דרך בתחום הקומדיה, פריצה דרך שלא זכתה להכרה של ממש בשל צבע עורו

אני אישית מאוד אהבתי  את דמותו של הליצן הלבן, פוטיט,  שמגולמת ע"י ג"ימס תירה בכשרון מדהים,  דמות מורכבת שמצליחה להשאיר הרבה סימני שאלה אצל הצופה, על חיי האמן והצורך האינסופי להמציא עצמו מחדש כדי לזכות שוב באהבת הקהל.  הסרט הוזה הוא בהחלט ממתק צרפתי מענג, לא  לפרנקופילים בלבד!

[youtube bPoMmYJbx8w&feature nolink]