שוב בית חם, בית פתוח ובית מארח

רעיונות לפעילויות עם ילדים במסגרת מפגשי בית חם, בית מארח ובית פתוח

גם השנה הקטנה ארחה 4 חברים למפגש של בית חם, מפגש חברתי בשעות אחר הצהריים לקבוצה, שנבחרה על-ידי המורה ונפגשת אחת לחודש.  המפגש יצא קרוב לפורים, אז ברוח החג החלטתי על פעילות משעשעת, שמתאימה גם לכל השנה.
הפעם החלטתי לוותר על פעילות יצירה ולהתמקד במשחקים ובמשימות היתוליות. הבאתי מהמחסן אביזרים לפורים – מגוון של כובעי ליצנים, שרשראות הוואי, משקפיים מצחיקות ומסכות. הקטנה רצתה להוסיף עוד מסכות, אז היא בחרה לצבוע דרקולה, חתול ומכשפה מתוך ערכת נשף מסכות של משחקי יצירה והכינה לקראת המפגש 3 מסכות פורימיות.

DSC_3994

הוצאנו מהחדרים עוד אביזרים : מטפחת עם מטבעות,  גיטרה מתנפחת, קופסת נעליים, חצאית וצמיד.
promo_short

משחק סבתא סורגת

הזמנתי את החברים, בנות ובנים, למפגש בשישי אחה"צ. כדי להכנס לאווירה ההיתולית, הזמנתי אותם לשבת על הרצפה, סביב ערמת פרטי לבוש באווירה פורימית (מסכה, כובע ליצן, שרשרת הוואי, חצאית וצמיד), צלחת ועליה חפיסת שוקולד, קובית משחק, סכין ומזלג .

DSC_4006

כל ילד בתורו הטיל קוביה. מי שיצא לו המספר 6 בקוביה, התחיל ללבוש את הבגדים שבערימה וכשסיים, חתך את השוקולד באמצעות הסכין והמזלג והתחיל לאכול את השוקולד. בינתיים, השאר המשיכו להטיל את הקוביה, עד שלאחד הילדים יצא המספר 6 בקוביה והוא התחלף עם הילד המחופש שאכל שוקולד. בכל פעם שיצא 6 בקוביה, החליפו תפקידים, גם אם הילד לא הספיק לאכול מהשוקולד או לסיים ללבוש את כל הבגדים.
הבנים לא האמינו שהם צריכים ללבוש את החצאית ובהתחלה סירבו, אבל אחרי שהבינו שהם לא צריכים לצאת עם החצאית לרחוב, המשחק יצא לדרך. תוך כדי המשחק, הוצאתי את החצאית והחלפתי כובעים, כדי שיהיה לילדים קל יותר להתלבש והם יספיקו לאכול מהשוקולד, עד שהשחקן הבא מחליף אותם.

DSC_4017

הילדים היו מרוצים, צחקו והתמקדו במטרה – לאכול מהשוקולד. כשהשוקולד נגמר עברנו למשימות.

לשלוף משימות מהכובע

שמתי בתוך כובע ליצן 50 פתקי משימות מקופלים. כל ילד בתורו שלף פתק מהכובע וביצע את המשימה. בחלק מהמשימות הילדים ענו על שאלות או סיפרו סיפור, חלק מהמשימות כללו קפיצות, ריקודים או שירים וחלק מהמשימות היו משחק קבוצתי. היו משימות שכל הילדים רצו לבצע, אז כמובן איפשרתי להם.

DSC_4010

משימות של שאלות – דוגמאות לשאלות :

  • נתקלת בכתב סתרים מטושטש המורכב מ-3 מילים. בכל מילה מופיעה האות הראשונה בלבד : א…. א…… ש…… הרכב/י 2 משפטים שמורכבים ממילים המתחילות באותיות אלה.
  • יצאת להרפתקה ביערות הגשם ולקחת איתך תרמיל קטן, שבו אפשר להכניס 5 פריטים. אילו פריטים היית מכניס לתרמיל ?
  • יצאת למשימה סודית בפארק הדרדסים ואת/ה פוחד/ת לאבד את הדרך. באילו 5 דרכים אפשר לסמן את הדרך, כדי שתוכל למצוא את הדרך חזרה ?

 

DSC_4056

משימות של קפיצות וריקודים – דוגמאות לשאלות :

  • הוזמנת למסיבת ריקודים ואמרו לך שאת/ה יכול/ה להזמין עוד 4 חברים. קח/י את 4 החברים ותרקוד איתם לפי השיר "כל הילדים קופצים רוקדים".
  • עליך לקפוץ על רגל אחת 10 פעמים ובאותו הזמן לצעוק קוקוריקו.
  • נפגשת עם רקדנית בטן שהזמינה אותך להופיע איתה לפני מלכת הלבבות. שימ/י את המטפחת עם המטבעות על המותניים ותופיע/י בפנינו (שמנו ברקע מוזיקה מתאימה).

 

DSC_4159

משימות משחק – דוגמאות לשאלות :

  • הגעת למסיבת קשיות. בכניסה כל אחד מקבל קשית. הזמנ/י את כל החברים לתחרות נשיפת קשיות. מכניסים את הקשית לפה ונושפים. מי שהקש שלו הגיע הכי רחוק לוקח פתק מהכובע.
  • מצאת קופסה עם 5 מטבעות. הזמנ/י את כל החברים לתחרות הטלת מטבעות לקופסה במרחק של 4 מרצפות ממך.

הילדים שיחקו שוב ושוב במשחק הטלת המטבע. אחרי 2 סיבובים, שלא הצליחו להכניס את המטבע לקופסה, קרבנו קצת את הקופסה וכל אחד חזר לסוף הטור בסיום התור שלו.
לכל המשימות לחץ כאן

פונדו שוקולד

באמצע המשימות הגשתי לילדים פינוק מתוק של תותים, בננות ומרשמלו עם פונדו שוקולד.

DSC_4101

להכנת פונדו השוקולד – המסתי בסיר 100 ג' שוקולד חלב + 4 כפות מים + 2 כפות שוקולד למריחה (אם התערובת סמיכה מידי אפשר להוסיף עוד קצת מים עד הסמיכות הרצויה לכם).

עוד רעיונות לבית חם

תשאלו את אמא של.. בגוגל